Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Służba na czterech łapach

Redakcja
Małopolska policja
Pies uratował dwóch mężczyzn, pies zatrzymał napastnika, pies wykrył narkotyki...Jaką drogę muszą przejść czworonogi, aby zostać przyjętym do służby mundurowej?

O psach raz jeszcze


Pracują co najmniej osiem godzin dziennie. Ratują życie ludzkie, nie straszna im służba w minusowej temperaturze, śniegu, czy deszczu. Dostają odznaczenia, wyróżnienia, medale. - Killer to najlepszy policjant, jakiego znam - mówił opiekun psa Killera, który w grudniu 2010 roku uratował życie dwóm mężczyznom.

W Krakowie służy 21 psów policyjnych. Wymogi: najlepiej owczarek niemiecki, labrador lub cocker spaniel. Czas szkolenie: 6 miesięcy. Obowiązki: służba ojczyźnie.

Pies "na służbie" ma dwa imiona: jedno cywilne (nadawane przez opiekuna), i drugie służbowe. Na co dzień używa się tego bardziej psiego - cywilnego. Drugie, czyli szkoleniowe widnieje w papierach czworonoga. Imię służbowe psa nadawane jest w zależności od litery, która obowiązuje w danym roku szkoleniowym. W tym roku jest to litera D.

Kandydatura

Pies, który chce wstąpić do służby mundurowej musi być przede wszystkim zdrowy: oczy, uszy, zęby, prawidłowy chód, stan jąder. Nie może bać się wystrzału, musi mieć wyjątkowo dobry węch i predyspozycje do wykonywanego "zawodu". Każdego roku psy poddawane są atestacji dla uzyskania certyfikatu przydatności. U policyjnych psów ważny jest tzw. wrodzony aport, czyli skłonność do nieustannej zabawy, która zapewni, że pies nie zniechęci się szybko przy wykonywanych czynnościach.

Szkoła

Psy szkolone są od 1-2 roku życia. Szkolenie psów policyjnych trwa 6 miesięcy, a jedyny wyjątek stanowią psy szkolone osmologicznie. Szkolenie odbywa się w podwarszawskich Sułkowicach, gdzie przyjeżdżają prywatni hodowcy, od których policjanci kupują najlepsze czworonogi. Zwykle szkoli się duety: ludzi i ich psy. Służbę psy kończą głównie w wieku 9 lat, choć zdarza się, że i na emeryturę przechodzą później.

Specjalizacje

W 90 proc. w policji dominuje rasa owczarka niemieckiego. Te czworonogi najczęściej szkolone są, aby służyć jako psy patrolowe, patrolowe-tropiące, do wykrywania narkotyków, ładunków wybuchowych oraz zwłok ludzkich. Poszukiwanie narkotyków, zleca się głównie cocker spanielom. Na materiały wybuchowe najczęściej wysyła się labradory. Kiedy pies znajdzie podejrzany przedmiot, siada i szczeka.

Kwatera

Najczęściej psy mieszkają z przewodnikami w domach. Gdy jednak opiekun nie ma warunków do wychowania pupila pod swoim dachem, wtedy pies pozostaje na terenie jednostki, do której należy.

Psia emerytura
Jeżeli podopieczny przewodnika, który przechodzi na emeryturę, także osiągnął wiek emerytalny lub jego stan zdrowia nie pozwala na dalsza pracę to może wraz ze swoim panem odejść ze służby na emeryturę. Jeżeli pies nie spełnia takich warunków to przechodzi pod opiekę innego przewodnika.

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto