Słowacka Orawa, nazywana często orawskimi Alpami

Artykuł sponsorowany

Słowacka Orawa, nazywana często orawskimi Alpami, leży w północno-zachodniej części Słowacji przy granicy z Polską. Od zachodu granice regionu wyznaczają Góry Kisuckie i płn.-wsch. fragment Małej Fatry, od południa Góry Choczańskie i Rohacze w Tatrach Zachodnich. Oś regionu tworzy malownicza rzeka Orawa. Niezapomniane górskie scenerie, okraszone alpejskimi krajobrazami, bogactwo kolorów, czyste rohackie jeziora, krystaliczne powietrze, doskonałe trasy narciarskie oraz jeden z najpiękniejszych zabytków w Europie – Zamek Orawski czynią tę krainę wyjątkową i niepowtarzalną. Każdy na Orawie znajdzie coś dla siebie. Są tu sprzyjające warunki do uprawiania pieszej turystyki, cykloturystyki, agroturystyki, jeździectwa, wspinaczki, sportów wodnych: jachting, windsurfing, pływanie łódką i pływanie na Zalewie Orawskim, spływ rzeką Orawą, łowienie ryb, myślistwo. W miesiącach zimowych można jeździć na nartach zjazdowych i biegowych, zwłaszcza, że śniegu jest tu zawsze pod dostatkiem.

Orawa to kraina białego szaleństwa oddalona od granicy z Polską jedynie 30 km. Przez cały sezon zimowe stoki narciarskie są na bieżąco przygotowane dla potrzeb narciarzy oraz snowboardzistów. W regionie znajduje się 26 doskonale przygotowanych ośrodków narciarskich. Najpopularniejszy z nich to Ski Park Kubińska Hola, który oferuje doskonałe warunki dla wszystkich zarówno fanów free ride, szybkiej jazdy oraz najmłodszych stawiających pierwsze kroki na nartach. Zaletą tego ośrodka jest znajdująca się na jego terenie Magura Orawska, skąd można podziwiać wspaniały widok całej Orawy, Niskich i Zachodnich Tatr, Wzgórz Chočskich oraz Wielkiej i Małej Fatry. Codziennie działające stoki o długości 14 kilometrów dają nieograniczone możliwości białego szaleństwa. Stag – Burned to kolejny obiekt znajdujący się w Zachodniej Dolinie Tatr, który zapewnia wszystko, czego potrzebują amatorzy sportów zimowych. Dwa krótsze wyciągi o długości 400m oraz 800m przeznaczone są dla początkujących oraz dzieci, dla bardziej doświadczonych i wymagających narciarzy przeznaczony jest wyciąg krzesełkowy o długości 1490m. Ski Fun Hrustin - Vasiľovská hola jest nowo wybudowanym w pełni wyposażonym ośrodkiem na północnym stoku Magury Orawskiej w odległości 7 kilometrów od Hruštína. Takie usytuowanie połączone z nowoczesnym systemem naśnieżania pozwala nie tylko na zimowe szaleństwo, ale także niezapomniane chwile wiosną. Pozostałe ośrodki narciarskie to Lučivná, Racibor - Orawa Podzamok i Ski Centre Niżna Uhliská. O bezpieczeństwo wszystkich sportowców troszczy się słowacka grupa GOPR.

Latem kraj nabiera zupełnie innego charakteru w tym czasie odbywa się suszenie siana w specjalnych altanach, gdzie produkowane są typowe orawskie wędzony sery z mleka owczego, z których na szczególną uwagę zasługują Oštiepok i Žinčica. W Zázrivej wciąż robi się słony ser na sprzedaż. Mała Fatra, Góry Choczańskie, a w szczególności Tatry Zachodnie są rajem do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Wędrówki w okolicy Orawic, wspinaczki na Babią Górę czy Wielki Chocz są niezapomnianymi turystycznymi przeżyciami.

Jedną z największych atrakcji turystycznych północnej Słowacji jest Zamek Orawski, wybudowany na sposób „orlego gniazda“, na skale nad rzeką Orava, w mieście Oravský Podzámok. Zamek był żupnym grodem i siedzibą orawskich właścicieli posiadłości, do których należała prawie cała Orava. Budowa zamku rozpoczęła się w XIII. wieku i trwała aż do XVII. wieku. Dzisiaj kompleks zamkowy składa się z dolnego, średniego i górnego zamku, pałaców, fortyfikacji i wież. Zwiedzających zainteresuje połączenie trzech bram wejściowych z tunelem, pod którym znajdują się podziemne korytarze. Ostatnio coraz bardziej popularne jest nocne zwiedzanie zamku w głównym sezonie turystycznym, urozmaicone różnymi przedstawieniami teatralnymi i straszliwymi scenkami.

Wśród popularnych zabytków kultury orawskiej wyróżnić należy Muzeum Wsi Orawskiej, które położone jest u podnóży Rohaczy Zuberci. Obszar muzeum podzielony jest na kilka części: Dolna Orawa regionu Rinok, ulica Zamagurie, goralskie leniwy, kościół, cmentarz oraz młynisko. Każda część skupia się na charakterystycznych typach architektonicznych budynków. Podobnie jak w wiosce w muzeum znajdziemy budynki mieszkalne i gospodarcze (domy, gospodarstwa rolne, komory, stodoły, szopy), obiekty rzemieślnicze (kuźnia, piec garncarski ) i budowle użytkowe (młyn, tarka do prania, magiel, tłoczarnie i kuźnie). Do wystawy z młynem doprowadzono specjalny potok, który napędza koło młyna. Muzeum jest zdominowane przez drewniany kościół Elizabeth Zábrež z XV. wieku. Bogata wystawa etnograficzna, ukazanie hodowli zwierząt i uprawy roślin oraz innych aspektów technicznych i handlowych pozwala odwiedząjącym i mieszkańcom Orawy zagłębić się w przeszłości.

We wsi Zuberec można zwiedzić jaskinię Brestovský znajdującą się na wysokości 867 metrów. Jest ona dziełem sił erozyjnych, powstałych w wyniku wypływania na powierzchnie wody. Cały system jakiń stanowi jeden z najważniejszych kompleksów tego typu formacji w Orawie i Tatrach Zachodnich.

Doskonałym uzupełnieniem pobytu na Orawie jest bogactwo imprez, które są organizowane przez cały rok. Od festiwali ludowych przez koncerty przypominające o tradycji aż po wydarzenia sportowe podnoszące adrenalinę. Ponadto nie można zapomnieć o nocnych tańcach, muzyce i innych rozrywkach dla młodych. Dla wszystkich tych, którzy szukają bardziej aktywnego wypoczynku, zwłaszcza w termalnych źródłach w towarzystwie smacznych przekąsek, idealnym rozwiązaniem będą orawskie parki wodne. Warto wymienić AquaRelax w Dolnym Kubinie, który jest unikalnym projektem kompleksu wodnego znajdującego się w centrum miasta. W AquaRelax znajduje się wejście do wodnego świata ze zjeżdżalniami, dziką rzeką, skalną zatoką oraz mnóstwem bąbelków. Do dyspozycji odwiedzających są dysze i prysznice z hydromasażem, jacuzzi, ogrzewane ławki i ponad 200 leżaków na tarasie. Pełny relaks można zaznać pod szklaną piramidą. AquaRelax korzysta z najnowszych technologii regulacji ogrzewania, dzięki czemu goście mogą korzystać z krystalicznie czystej wody o temperaturze od 27 ° C - 34 ° C. Kolejny park to Meander Park w Oraviciach leżący w regionie Orawa - Tatry Zachodnie, w pobliżu granicy z Polską, zaledwie kilka kilometrów od Zakopanego. Z głębokości 1.611 m. naturalnych źródeł termalnych wydobywana jest woda o korzystnej dla zdrowia temperaturze 58 ° C, która wpływa do wszystkich basenów o łącznej powierzchni 1545 m. Woda termalna jest wysoce zmineralizowana, zawiera: sód, wapń, magnez, siarkę oraz żelazo. Bezpośrednie wejście do basenów umożliwia kąpiel przy każdej pogodzie i o każdej porze roku. Warto również zajrzeć do Gacelas. Jest to jedyny park wodny na Słowacji, który używa tylko naturalnych cieków wodnych w celu zaspokojenia potrzeb miłośników raftingu i kajakarzy zarówno tych zawodowych jak i amatorów.

Na Orawę można dostać się bezpośrednio samochodem drogą E77 (przejście graniczne w Chyżne) oraz drogą 945 (przejście graniczne w Korbielowie). Można także dotrzeć samolotem przez lotnisko w Popradzie - Tatry Wysokie oddalonego jedynie 96 km.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto