Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skończyły się darmowe testy antygenowe dla szpitali. MZ: dostarczymy je z innej puli

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Zamieszanie z darmowymi testami antygenowymi dla podmiotów leczniczych. Chodzi o pisma, jakie zaczęli otrzymywać dyrektorzy szpitali, stacji pogotowia ratunkowego oraz przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, że nie mogą już składać zamówień na dostawę darmowych testów. Wszystko dlatego, że skończyły się zapasy, które Polska otrzymała w formie darowizny z Unii Europejskiej. Ministerstwo Zdrowia zapewnia jednak, że problemu nie ma, bo od teraz testy będą placówkom przekazywane z Agencji Rezerw Strategicznych za pośrednictwem wojewodów. Na razie jednak nie podaje żadnych konkretów.

FLESZ - Szczepionka na starość coraz bliżej?

od 16 lat

W ostatnich dniach dyrektorzy podmiotów leczniczych otrzymali pisma z informacją, że w rządowej Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych wyczerpały się testy antygenowe, które Polska otrzymała od Unii Europejskiej w formie darowizny. W związku z tym instytucja ta nie będzie już przyjmowała zamówień od szpitali na bezpłatne testy.
Rozczarowania takim obrotem spraw nie ukrywali dyrektorzy placówek medycznych.

- Miesięcznie w naszym szpitalu takich testów zużywamy około tysiąca. Jedna sztuka kosztuje około 28 zł. Jeśli będziemy musieli zakupić je z własnych środków, oznacza to wydatek około 28 tys. zł miesięcznie, w skali roku to już ponad 300 tys. - mówi dr Jerzy Friediger, dyrektor szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Jak podkreślają lekarze, testy antygentowe mają tę zaletę, że szybko potwierdzają zakażenie u osoby z objawami. Jednocześnie jednak ujemny wynik nie daje pewności, że zakażenia nie ma. Mimo wszystko ich zastosowanie ma sens, gdyż usprawnia system.

- Wyobraźmy sobie 10 pacjentów z objawami COVID-19 na szpitalnym oddziale ratunkowym - wszystkim robimy szybkie testy. W ośmiu przypadkach mamy wynik pozytywny i już możemy tych pacjentów przekierować na oddział przeznaczony dla pacjentów z koronawirusem. Tylko tym dwóm pozostałym robimy testy PCR, na których wynik trzeba znacznie dłużej czekać - mówi dyrektor jednego z małopolskich szpitali.

Testy antygenowe pokazują wynik nawet już po kilkunastu minutach. Nie trzeba ich wieźć do laboratorium, może je wykonać na miejscu każdy lekarz.

O wyjaśnienia w sprawie wspomnianego pisma oraz o to, czy szpitale będą teraz same musiały kupować testy, zapytaliśmy ministerstwo zdrowia, któremu podlega Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

W przesłanych odpowiedziach resort potwierdził, że rzeczywiście pula testów z UE się skończyła, ale równocześnie przekazał, że szpitale bezpłatne testy antygenowe będą otrzymywać z Rządowej Rezerw Strategicznych, która posiada testy zakupione przez Polskę. W ich zamawianiu mają pośredniczyć wojewodowie.

- Ministerstwo Zdrowia poinformowało wczoraj (red. 13 stycznia) o możliwości udostępniania na rzecz wojewodów testów antygenowych do szybkiej diagnostyki SARS-CoV-2 z innej puli, tj. rezerw strategicznych. Szczegóły zostaną w najbliższym czasie przekazane do podmiotów leczniczych - dodaje rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Skończyły się darmowe testy antygenowe dla szpitali. MZ: dostarczymy je z innej puli - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto