Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarby Małopolski: Nowy Targ wygrywa plebiscyt

Redakcja
Za nami pierwszy plebiscyt z cyklu „Skarby Małopolski”. W głosowaniu na najpiękniejsze miasto zwyciężył Nowy Targ przed Rabką i Tarnowem.

W naszym plebiscycie głosowaliśmy na 17 miast położonych w województwie małopolskim. Początkowo najbardziej zmobilizowali się mieszkańcy Rabki-Zdrój, która szybko objęła prowadzenie. Do nich dołączyli zwolennicy Nowego Targu i objęli prowadzenie.

 

Szczegółowe wyniki głosowania podane są poniżej w ramkach przy poszczególnych miastach. Zostały one zweryfikowane o głosy oddane w sposób nieuczciwy.

Serdecznie gratulujemy Nowemu Targowi i wszystkim innym miastom uwzględnionym w plebiscycie!


 

Najlepsze wyniki w plebiscycie Skarby Małopolski:

 

 

Nowy Targ (5486 głosów)

Miasto znane nie tylko z tego, że leży na drodze prowadzącej do Zakopanego. Jest doskonałą bazą wypadową w pobliskie góry, położone w pobliżu czterech parków narodowych. Największe miasto Podhala, przez Górali zwane po prostu „Miastem”.


Rabka-Zdrój (3274 głosy)

Miasto, w którym jest pomnik świętego Mikołaja, nie mogłoby się nie znaleźć w takim plebiscycie. Miasto – uzdrowisko i (oficjalnie) Miasto Dzieci Świata. Polecamy również Muzeum Orderu Uśmiechu.


Tarnów (879 głosów)

Ponoć najcieplejsze miasto w Polsce, a z pewnością po Krakowie największe w województwie. Jeden z symboli Galicji. W dwudziestoleciu międzywojennym osiedliła się tu emigracja ukraińska wraz z rządem Semena Petlury.

 


Pozostałe wyniki:

Andrychów (531 głosów)

Położony w powiecie wadowickim, chociaż to Andrychów jest większy. Siatkarska drużyna kobiet MKS Andrychów z powodzeniem występuje w II lidze. Polecamy tamtejszy żurek na grzybach, który mogliśmy skosztować w trakcie Muzeobrania.

Bochnia (232 głosy)

Trzydziestotysięczne miasto położone na wschód od Krakowa. Znana przede wszystkim z jednego z najdłużej nieprzerwanie działających w Europie zakładów przemysłowych – sól wydobywano tu od połowy XIII wieku do lat dziewięćdziesiątych.

Chrzanów (42 głosy)

Miasto na pograniczu Śląska i Małopolski. Warty obejrzenia jest odnowiony rynek oraz zabytki pożydowskie – przed wojną w mniejszość żydowska w Chrzanowie stanowiła większość.

Gorlice (141 głosów)

Dzięki bitwie 1915 roku Niemcy wygrały wojnę z Rosją. Jednoczesna przegrana na froncie zachodnim umożliwiła odzyskanie niepodległości przez Polskę. Może ten plebiscyt jest dobrą okazją, aby podziękować Gorlicom za to historyczne wydarzenie?

Krynica-Zdrój (116 głosów)

Miasto – sanatorium, położone w Beskidzie Sądeckim. Z uzdrowiskowym charakterem ośrodka związany jest tamtejszy zespół zabytkowy. Miejscowość jest również znanym kurortem narciarskim i stanowi bazę wypadową w okoliczne góry.

Niepołomice (56 głosów)

Wschodni sąsiad Krakowa. Będący dawną siedzibą królów polskich tamtejszy zamek to Wawel w miniaturze. Niepołomicka drużyna piłkarska walczy z Hutnikiem i Garbarnią Kraków w III lidze.

Nowy Sącz (266 głosów)

Trzecie, co do wielkości miasto w województwie. Na uwagę zasługuje między innymi nowosądecki zamek oraz neorenesansowy ratusz miejski. Wyższa Szkoła Biznesu uchodzi za jedną z najlepszych szkół prywatnych w kraju.

Olkusz (119 głosów)

Niegdyś jedno z najważniejszych miast regionu, utrzymujące się z górnictwa srebra. Obecnie wydobywany jest ołów i cynk. Warte zobaczenia są pozostałości starego grodziska oraz zrekonstruowane mury obronne.

Oświęcim (114 głosy)

Miasto – symbol Holocaustu. Niemniej ciekawe od niemieckiego obozu jest odrestaurowane stare centrum z rynkiem i zamkiem.

Skawina (46 głosów)

Ludzie mieszkają tu od 5000 roku przed naszą erą. Wawel był wtedy porośnięty lasem i miejscem dobrym na grzybobranie. To ze skawińskiego rynku husaria ruszała pod Wiedeń. Austriacy odwdzięczyli się włączeniem miasta do swojego zaboru.

Stary Sącz (48 głosów)

Zabudowa starosądeckiego rynku uważana jest za perłę średniowiecznej architektury. Miasto zyskało na znaczeniu dzięki położonemu tu klasztorowi Klarysek. Stolicą regionu stał się jednak młodszy imiennik miasta. Stąd pochodził ks. Józef Tischner.

Wadowice (89 głosów)

Miasto, w którym rada miejska jest „zawsze wierna nauczaniu papieskiemu”. Znane na całym świecie dzięki Janowi Pawłowi II, a w Polsce również dzięki kremówkom. Wadowicom nie można odmówić pięknego centrum z Bazyliką Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.

Wieliczka (76 głosów)

Nie trzeba przedstawiać. Znana z kopalni soli, która przyniosła miastu bogactwo i która wpisana została na listę UNESCO. Klub Sportowy Wieliczka niegdyś grał w II lidze piłkarskiej.

Zakopane (137 głosów)

Kraków kiedyś był stolicą Polski, Zakopane jest nią wciąż – zimową. Mimo wszystko nie polecamy na Sylwestra. Miasto ma niezaprzeczalny urok, ale dojechać tam i wrócić może być ciężko.


**

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto