Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarby Małopolski - kościoły w Krakowie [plebiscyt MM]

Redakcja
W Krakowie jest około 120 kościołów. Czy jest szansa, aby spośród nic wybrać ten jeden najciekawszy? Spróbujmy!

Oto kolejny plebiscyt MM z cyklu Skarby Małopolski. Wciąż możemy głosować na najładniejsze miasto w województwie, teraz zaczynamy również ankietę na najciekawszy kościół w Krakowie.

W powyższej ankiecie wybieramy jeden, najciekawszy naszym zdaniem kościół w naszym mieście. Dlaczego najciekawszy? Gdyż nie chcemy narzucać kryteriów oceny, jakie będziecie brać pod uwagę. Dla jednych będzie to architektura, dla innych wspaniali ludzie, którzy mieszkają w parafii.

Na liście znalazło się siedemnaście kościołów. Wybierając je, chcieliśmy, aby były to miejsca charakterystyczne dla swoich dzielnic, będące również ich symbolami. Nie chcieliśmy, aby głosowanie ograniczyło się tylko do wyboru pomiędzy najstarszymi kościołami na Starym Mieście i Kazimierzu, dlatego w ankiecie znajdują się świątynie ze wszystkich rejonów Krakowa.


**Głosowanie trwa do 10 stycznia.

**


Archikatedra na Wawelu

Najważniejszy kościół w mieście i bodaj najmniejsza parafia – liczy jedynie 70 mieszkańców. Zbudowany w stylu gotyckim z fundacji Władysława Łokietka. W podziemiach znajdują groby polskich królów i bohaterów narodowych.

Bazylika archiprezbiterialna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Najsławniejszy kościół w Krakowie. Znany z cogodzinnego hejnału, ołtarza Wita Stwosza (wartego ówczesny jednoroczny budżet miasta) i z jednej wieży wyższej, drugiej niższej.

Bazylika Bożego Ciała

Jeden z dwóch potężnych kościołów zbudowanych na Kazimierzu w czasach Kazimierza Wielkiego. Tajemniczy. Bardzo charakterystyczna jest dla niego wolnostojąca, pojedyncza wieża.

Kościół św. Stanisława Kostki

Główny punk orientacyjny na krakowskich Dębnikach. Wieża kościoła widoczna jest z wielu miejsc w mieście, w tym ze wzgórza wawelskiego. Zbudowany w latach 30 poprzedniego stulecia.

Kościół św. Piotra i Pawła w Tyńcu

Opactwo benedyktyńskie na wzgórzu istnieje już prawie 1000 lat. Kościół był wielokrotnie przebudowany. Na początku XIX stał się nawet katedrą istniejącej przez kilka lat diecezji tynieckiej.

Kościół św. Augustyna i Jana Chrzciciela (Norbertanek na Salwatorze)

Jedna z największych parafii w naszym mieście – liczy około 16 000 mieszkańców. Na jej terenie znajduje się również kościółek Najświętszego Salwatora, od którego nazwę wzięła cała dzielnica, oraz cmentarz salwatorski.

Kościół MB Królowej Polski w Woli Justowskiej

 

Stylowy, obecnie już nieistniejący kościół, spłonął dwukrotnie - w 1978 oraz 2002 roku. Obecnie trwają starania o budowę nowej świątyni w tym miejscu.

Kościół św. Wojciecha (Bronowice)


Zbudowany jedenaście lat temu obok parku Młynówka Królewska, nieopodal ulic Zarzecze i Przybyszewskiego. Sylwetka nawiązuje do stylu gotyckiego.

Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej na Wieczystej


Został oddany do użytku w 1994 roku, po kilkudziesięciu latach walki z władzą ludową o budowę kościoła w tym rejonie. Opiekę nad parafią sprawują księża Pijarzy.

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Podgórzu

Wybudowany na początku XX wieku w stylu neogotyckim z odwołaniami do romanizmu. Początkowo służył Redemptorystom jako kościół klasztorny, obecnie zakonnicy sprawują opiekę nad tamtejszą parafią.

Kościół św. Józefa

Chociaż parafia w Podgórzu ustanowiona została już w 1818 roku, mieszkańcy tego miasta doczekali się kościoła z prawdziwego zdarzenia dopiero po 90 latach. Kościół św. Józefa jest jednym z najbardziej charakterystycznych znaków Podgórza.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia


Związane z kultem siostry Faustyny, która miała objawienia Jezusa Chrystusa. Bazylika została konsekrowana w 2002 roku przez Jana Pawła II, odwiedził ją również Benedykt XVI.

Kościół Narodzenia NMP w Bieżanowie

Pochodzi z XVII wieku, a obecny wygląd zawdzięcza przebudowie pod koniec XIX stulecia, kiedy dobudowano wieżę i dwie kaplice. W kościele znajduje się obraz Matki Boskiej Bieżanowskiej, która jest patronką kolejarzy.

Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Bieżanowie

 

Parafia powstała dzięki wydzieleniu z parafii Narodzenia NMP. Świątynia ma charakterystyczny, okrągły kształt.

Kościół Matki Bożej Dobrej Rady w Prokocimiu

 

Parafia istnieje od 1917 roku, kościół został zbudowany w latach trzydziestych. Skupia on bardzo dużą społeczność wiernych – około 18 tysięcy osób.

Arka Pana

 

Pierwszy kościół w Nowej Hucie. Jego budowa była efektem ciężkiej wygranej batalii z władzami komunistycznymi, dlatego też kościół ten stał się jednym z symboli dzielnicy.

Opactwo Cystersów w Mogile

 

Cystersi przybyli do podkrakowskiej Mogiły w średniowieczu, na zaproszenie biskupa Iwo Odrowąża. Klasztor i kościół były wielokrotnie pustoszone przez Tatarów, a następnie Szwedów.


Dziennikarzu

Użyj komórki
Żywe Miasto

Wygraj pieniądze
Skarby Małopolski

Zagłosuj!

Boże Narodzenie

w Krakowie
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto