Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarbiec Katedry Wileńskiej na Wawelu [fotoreportaż]

Sławomir Ostrowski
Sławomir Ostrowski
16 października zwiedzającym zostanie udostępniona wyjątkowa wystawa pod nazwą Skarbiec Katedry Wileńskiej. Na wystawie zostaną zaprezentowane najcenniejsze zabytki ze skarbca najważniejszej Litewskiej świątyni jaką jest Katedra Wileńska.

- To dzięki staraniom polskich muzeów udało się przyśpieszyć proces przekazania odnalezionych zbiorów Archidiecezji Wileńskiej, ponieważ bez tego nie można było zorganizować wystaw, o które zwróciły się do nas polskie muzea. - powiedział MM Kraków podczas oprowadzania po wystawie Ks. Biskup Juozas Tunaitis Sufragan Wileński.

W trzech salach wystawiono ponad sto precjozów ze złota, srebra i kamieni szlachetnych oraz szat liturgicznych i wotów. Prezentowana kolekcja w Polsce może być porównywana jedynie za zbiorami skarbca Wawelskiego i Jasnogórskiego.

Katedra Wileńska wielokrotnie przebudowywana i odbudowywana po częstych pożarach swój obecny kształt uzyskała po tym jak w roku 1769 uległa zawaleniu południowa wieża zegarowa oprócz wieży runęło wówczas również sklepienie. Po tym zdarzeniu biskup Ignacy Massalski zwrócił się z prośbą do znamienitego wileńskiego architekta Wawrzyńca Gucewicza o przygotowanie projektu katedry oraz pokierowanie jej budową.

Nowa katedra została poświęcona w 1801 roku i przetrwała do naszych czasów. Na przestrzeni wieków świątynia cieszyła się przychylnością Jagiellonów oraz Wazów. Złe czasy dla Katedry nastały po roku 1654, kiedy to na skutek konfliktów wojennych ze Szwecją i Rosją większość wielkiego skarbca została rozgrabiona przez wrogów.

Dawną świetność świątyni starano się przywrócić aż do rozbiorów pod koniec XVIII. Po pierwszej wojnie światowej do skarbca trafiły insygnia grobowe z trumien królewskich Aleksandra Jagiellończyka oraz żon Zygmunta Augusta - Elżbiety Habsburżanki i Barbary Radziwiłłówny odnalezione w podziemiach katedry. Zabytki te niestety zaginęły podczas II wojny światowej.

W chwili wybuchu II wojny światowej najcenniejsza część zbiorów skarbca została pośpiesznie zamurowana w niszy pomiędzy kaplicami nawy bocznej. Z powodu śmierci podczas wojny inicjatorów ukrycia skarbu zbiory pozostały nie odnalezione aż do 1985 roku, kiedy to podczas prowadzonych odkryto schowane tam zbiory, lecz z obawy przed wywiezieniem znaleziska przez centralne władze radziecki skarb został ponownie ukryty lecz tym razem w magazynach muzealnych, gdzie pozostawał przez kolejnych 15 lat. Zbiory w pełni zostały udostępnione Litwinom dopiero w 1999, po odzyskaniu niepodległości przez państwo litewskie.

Wśród prezentowanych na wystawie zbiorów zwiedzający zobaczą między innymi sześć szczerozłotych kielichów liturgicznych, Relikwiarz ramienia św. Stanisława (1500-1503), Księgę wpisów Arcybractwa Imienia Marii przy katedrze wileńskiej (1670-1671) czy relikwiarz św. Marii Magdaleny de Pazzi (1684).

Na szczególna uwagę zasługuje Monumentalny kielich wyskokości pięćdziesięciu czterech centymetrów stanowiąc dar Hrabiego Michała Tyszkiewicz, o czym każdy może się przekonać czytając inskrypcję na czarze. Kielich ten jest najokazalszym naczyniem mszalnym zachowanym w środkowej Europie.

Ciekawostkę stanowią motywy zdobnicze kielicha ponieważ poza tradycyjnymi motywami sakralnymi jest na nim umieszczona sylwetka szatana oraz motywy roślinne i zwierzęce.

Wystawie towarzyszy przepiękny, bogato ilustrowany katalog zatytułowany "Skarbiec katedry wileńskiej". Wystawę wcześniej zaprezentowano na Zamku Królewskim w Warszawie. - Nie było do tej pory takich planów by szerzej udostępniać te zbiory, wystawa w Polsce jest pierwszą poza Litwą i jedyną do tej pory, ale od czegoś trzeba zacząć więc bardzo możliwe, że wystawa ta da początek następnym - powiedział specjalnie dla MM Kraków zapytany o to czy zbiory Katedry wileńskiej będą po zakończeniu polskich wystaw nadal szeroko prezentowane w tym również na Litwie Ks. Biskup Juozas Tunaitis Sufragan Wileński.



MoDo Aplikacja Ściągnij

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto