Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skałka [7 cudów Krakowa - nominacja]

Redakcja
Jest niedaleko miasta Krakowa na nieco wystającej skale kościół okrągły, z białego kamienia wymurowany, poświęcony św. Michałowi i Aniołom, z jeziorkiem"- pisał Jan Długosz w Żywocie św. Stanisława o krakowskim kościele, zwanym potocznie "Skałką".

Historia Skałki, to historia zmagania się dwóch potęg: świeckiej, reprezentowanej przez króla Bolesława Śmiałego oraz kościelnej, reprezentowanej przez biskupa krakowskiego Stanisława.

A było to tak...

Rok 1079. Na skałkę przybywa biskup Stanisław. Pasterz pokorny gorliwy i bliźnich miłujący, który nie bał się stanąć w obronie ludu karanego przez króla. W intencji jego nawrócenia: za grzechy i niemoralne zachowanie biskup Stanisław, chciał odprawić Najświętszą Ofiarę. Nie mogło umknąć to uwadze samego króla. Nie znosił on biskupa, nie ufał mu, kazał śledzić każdy krok. Planowaną Mszę Świętą uznał za doskonałe miejsce i czas oraz za idealny pretekst do pozbycia się kapłana. Król dokonał czyny okrutnego, niewiarygodnie niehumanitarnego, gwałcąc prawa boskie i ludzkie. Idąc za legendą, król pod obstawą orszaku wtargnął do kościoła i ściął głowę Stanisława. Bez wyroku sądu, podobno własnoręcznie. Następnie wyrzucił ciało za drzwi kościelne i dał je do porąbania żołnierzom. Jeśli król miał nadzieję, że pamięć o biskupie zginie, pomylił się straszliwie. Męczeńska śmierć biskupa, oznaczała upadek króla, a kanonizację Stanisława. 

Od czasu męczeńskiej śmierci biskupa kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa Męczennika stał się miejscem licznych pielgrzymek. Wierni wierzą w moc Skałki, która przyciąga niczym magnes. Każdego roku do miejsca "na nieco wystającej skale" wędrują pielgrzymi z nadzieją i wiarą na błogosławieństwo.

Zakon od zawsze - na zawsze

Skałka to nie tylko historyczne miejsce męczeńskiej śmierci biskupa Stanisława. To od setek lat zakon Paulinów, którzy stali się nieodłączną jego częścią, nieprzerwanie tworząc jego historię. Data przybycia Paulinów na Skałkę sięga 1472 roku. Zakonnicy wiedząc, jaką wartość ma wiedza, swymi działaniami przede wszystkim dążyli do szerzenia i propagowania edukacji. W ok. 200 lat później dzięki ciągłej pracy oraz nauce, otrzymali pozwolenie od Stolicy Apostolskiej na otworzenie domu studiów filozoficzno-teologicznych. Był to sukces niebywały,  bowiem od setek lat krakowska Skałka związana jest ze studiami, które filozofię i teologię traktują,  jako etap formacji przyszłych kapłanów oo. Paulinów.

Dla zasłużonych

Wyjątkowe miejsce, to również wyjątkowi ludzie pochowani na Skałce. W podziemiach kościoła powstała Krypta Zasłużonych. Jej pomysłodawcą był jeden z profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Józef Łepkowski. Otwarta w 1880 roku, w 400. rocznicę śmierci Jana Długosza, chowa najwybitniejszych przedstawicieli polskiej kultury. Spoczywają tu m.in: Wincenty Pol, Lucjan Siemieński, Teofil Lenartowicz,  Adam Asnyk, powieściopisarz Józef Ignacy Kraszewski, dramaturg Stanisław Wyspiański, kompozytor Karol Szymanowsk, aktor i reżyser Ludwik Solski oraz światowej sławy astronoma Tadeusz Banachiewicz. W sierpniu 2004 r. został pochowany laureat literackiej Nagrody Nobla - Czesław Miłosz. Obecna świątynia, pochodząca z pierwszej połowy XVIII w., jest także uważana za jeden z najbardziej pasjonujących i wartch zobaczenia kościołów barokowych w Krakowie.


Skałka to jedna z propozycji plebiscytu 7 Cudów Krakowa.
Ty także możesz nominować!


Patroni medialni
TVP KrakówDlastudenta.plRadio FryczMagazyn MixerVOX FM

Patroni honorowi:
Prezydent
Jacek Majchrowski
Wojewoda Stanisław KracikDyrektor ŚBP
Jadwiga Wiatr
Prezes PTTK
Kazimierz Synowski
Rektor UEK
Roman Niestrój
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto