Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siła animacji 3D

materiał partnera
We współczesnych czasach najbardziej docierającą do nas formą reklamy jest reklama wizualna. Większość informacji dociera do nas poprzez nasz zmysł wzroku. W dobie techniki komputerowej nie wyobrażamy sobie aby w jej treści nie wykorzystano animacji komputerowej w technologi 2D czy też 3D (trójwymiarowej). Wykorzystanie tej technologi dotyczy oczywiście również i produkcji filmowej. Aktualnie popyt na tego rodzaju usługi zwiększa się proporcjonalnie do wielkości zapotrzebowania rynku. Zadania tego typu wypełnia niejedna farma renderująca.

Farmy renderujące – dla kogo i po co?

Farmy renderujące zajmują się kompleksowym i specjalistycznym generowaniem obrazów w dziale usług filmowych oraz multimedialnych przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu komputerowego. Działanie takich farm polega na renderingu efektów wizualnych w postaci klatek animacji trójwymiarowej wykorzystywanych później do materiałów wideo. Z technicznego punktu widzenia jest to kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt a nawet kilkaset komputerów z procesorami z wieloma rdzeniami, połączonych w sieć w celu zwiększenia mocy obliczeniowej, umożliwiającej generowanie (rendering) obrazów.

Stworzenie tak powiązanej sieci pociąga za sobą spore koszty na które stać tylko bardzo duże firmy. Pozwala to jednak na przyspieszenie całego procesu tworzenia poszczególnych klatek animacji. Możliwe jest też stworzenie własnej farmy renderującej ale polecane jest to tylko w przypadku gdy mamy pewność wykonania opłacalnych zleceń.

Podejście techniczne

Do tworzenia szkieletu animacji, jeszcze przed renderingiem, potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie. Wraz z systemem komputerowym wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowanie do tworzenia wszelkiego rodzaju grafiki 3D. Do tego celu używane są profesjonalne programy takie jak LightWave, Blender, Cinema 4D, Maya, Softimage, SideFX czy 3ds Max Autodesk. Oczywiście samo tworzenie animacji czy wizualizacji zostaje po stronie animatorów. Dopiero później cała praca generowania obrazu odbywa się w farmie renderującej. Gotowy projekt jest przesyłany do farmy a dalszą obróbką, praktycznie bez udziału człowieka, zajmuje się potężny zestaw komputerów. Przy renderowaniu tego typu klatek wykorzystuje się tzw. silniki renderujące. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć silniki typu Mental Ray czy V-Ray. Najczęściej stosuje się metodę tak zwanego śledzenia promieni aby odwzorować jak najbardziej realistycznie trójwymiarowy świat.

Technologia firm tworzących farmy renderujące chociaż jeszcze dosyć kosztowna to jednak staje się coraz bardziej dostępna.

Tekst powstał przy współpracy z https://brainville.pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto