Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon „auto-moto” czas zacząć! O czym musisz pamiętać?

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Czy Twój samochód jest już gotów na wiosenne wycieczki?
Czy Twój samochód jest już gotów na wiosenne wycieczki? Unsplash
Nadeszła wiosna, dni stają się coraz dłuższe, a słońce przygrzewa wyraźnie mocniej. Teraz jak na dłoni widać, jak wyglądają nasze auto czy motocykl, i czego potrzebują. Przed nami nowy sezon. Już marzymy o tym, żeby wyrwać się za miasto, poczuć wiatr we włosach.

Partnerzy tematu tygodnia

Od czego tu zacząć? Przede wszystkim zacznijmy od porządków. Przed zabraniem się do pracy warto ocenić, jaki jest stan pojazdu po zimie oraz zrobić listę potrzebnych zakupów i czynności.

Zadbaj o karoserię

Porządnie ją umyj z wszelkich resztek soli i zimowego brudu, po czym sprawdź, czy nie ma żadnych ubytków lakierniczych lub ognisk korozji. Aby temu zapobiec, możesz zakonserwować blachy i nawoskować karoserię.

Po zimie trzeba nie tylko porządnie umyć karoserię, ale i wypolerowaćPixabay

Z pewnością tutaj przydadzą się nie tylko gąbki, szczotki czy ręczniki, ale i specjalistyczne pasty i pady do polerowania. W sklepach internetowych można nabyć całe gotowe zestawy do polerowania.

Umyj również podwozie i nadkola, ponieważ resztki brudu, błota i soli mogą przyczyniać się do powstawania rdzy. Na mycie czekają też szyby i kokpit, a na odkurzanie - dywaniki i trudno dostępne zakamarki.

Wypierz tapicerkę, a gdy wyschnie, zaimpregnuj ją specjalnym środkiem. Po takim zabiegu otwórz wszystkie drzwi i postaw auto na słońcu, aby się przewietrzyło. Wiosną warto również odgrzybić klimatyzację, która po jesieni i zimie, zawiera sporo wilgoci, a co z tym się wiąże, także bakterii. Wiosna to najlepszy moment na wykonanie przeglądu i odgrzybiania klimatyzacji.

Zrób ogólny przegląd auta

Warto odwiedzić warsztat, żeby sprawdzić stan techniczny auta, zanim udamy się na majowy weekend czy w dłuższą podróż.

Kontrola stanu technicznego auta to czas na sprawdzenie stanu i ilości płynów czy olejów w naszym pojeździe: płynu hamulcowego, płynu w układzie chłodzenia, płynu spryskiwacza oraz oleju silnikowego i oleju w układzie wspomagania. Warto również sprawdzić stan tarcz i klocków hamulcowych.

Niepokojące stuki dochodzące z podwozia, wyczuwalny luz w układzie kierowniczym czy skrzypienie podczas kręcenia kierownicą, stan opon, felg, a także zawieszenie, powinny zostać sprawdzone.

Zadbane auto to auto bezpiecznePixabay

Często zapominamy o wycieraczkach. Kierowca powinien mieć zapewnioną jak najlepszą widoczności podczas jazdy. Jeśli zostawiają smugi i piszczą, najwyższy czas kupić nowe i wymienić. To drobny, ale istotny element bezpieczeństwa podczas jazdy. Sprawdzamy też działanie wszystkich lamp oraz uzupełniamy płyn w spryskiwaczu,

Pamiętajmy, że w razie potrzeby, części do samochodu wygodnie zakupimy online. Możesz zamówić je do domu lub wprost do warsztatu.

Dobre opony

Oprócz zmiany opon z zimowych na letnie, pamiętajmy także o wyważeniu kół w warsztacie. Istotne jest także właściwe ciśnienie kół, bo to zwiększy nasze bezpieczeństwo na drodze. Kontrola właściwego ciśnienia w kołach pojazdu, to podstawowa czynność obsługowa, którą powinniśmy wykonać zawsze przed każdą dłuższą podróżą, a najlepiej w miarę regularnie - przynajmniej raz na dwa-trzy tygodnie. Zbyt małe ciśnienie powietrza w oponach to dłuższa droga hamowania, mniejsza przyczepność podczas pokonywania zakrętów. Zawsze też pamiętajmy, by przed wyjazdem sprawdzić stan koła zapasowego i uzupełnić w nim ciśnienie do 2,5 atmosfery.

Powinniśmy zadbać o to, by koła były dobrze wyważone i napompowanePixabay

Jeśli planujemy podróż z przyczepą kempingową, wtedy ciśnienie w tylnych kołach należy podnieść o 0,3-0,4 atmosfery w stosunku do tych zalecanych przez producenta. Oferta sklepów internetowych pomoże w dobraniu odpowiednich akcesoriów.

Czas się wziąć za wiosenne porządki w garażu!Unsplash

Wiosna to również dobry czas na porządki w garażu czy ewentualny remont garażu. Jest to też idealna pora na decyzję o postawieniu garażu. Co istotne, budowa garażu na działce jest możliwa bez konieczności starania się o pozwolenie, a dotyczy to w szczególności konstrukcji blaszanych i drewnianych. Nie dość, że stawia się taki garaż bardzo szybko, to koszty nie są wysokie, a jeżeli w przyszłości zajdzie taka potrzeba - konstrukcję taką można łatwo przenieść lub w jej miejsce postawić garaż murowany. Murowany budynek dobrze ochroni pojazd przed mrozem, deszczem czy burzą. Wiosna to dobry czas na inwestycje!

Jeśli zaś planujesz prace budowlane czy remontowe, z pewnością potrzeba będzie drabiny. W sprzedaży są już dostępne niezwykle poręczne drabiny teleskopowe. Dzięki sprytnemu systemowi taka drabina może zostać dowolnie wydłużona. Ważne, że drabinę teleskopową możesz z łatwością przewieźć, np. na działkę i z powrotem, bo zmieści się nawet w najmniejszym samochodzie!

Motocykle są wszędzie

Jeśli natomiast jesteście fanami motocykli, nie zapomnijcie o specjalnej odzieży motocyklowej; poczynając od bluz z protektorami, kurtek i kombinezonów poprzez obuwie aż do przeciwdeszczowej czy termoaktywnej bielizny. Jeśli nie dysponujemy kurtką motocyklową z kompozytowymi ochraniaczami na ramionach i łokciach, warto sprawić sobie ochraniacze, nie tylko łokci czy kolan, ale także bioder czy klatki piersiowej.

Obecnie liczne sklepy internetowe oferują najmodniejsze modele motocyklowych kurtek; stylowe modele często mają wyjmowaną podpinką ocieplającą i stałą wodoodporną membranę, dzięki czemu można je nosić przy zmieniających się warunkach pogodowych.

Wiosna to otwarcie sezonu dla motocyklistówUnsplash

Zdecydowanie, zanim rozpoczniemy majówkę na motocyklu, warto zatroszczyć się o bezpieczeństwo i ochronę. Kupując kask, trzeba zwrócić uwagę, czy posiada osłonę, zapobiegającą parowaniu wizjera. Przyda się też dodatkowy kołnierz, ułatwiający idealne dopasowanie wyściółki do kształtu głowy. Dzięki temu będziemy czuli się i bezpiecznie, i komfortowo.

Doskonałą ochronę przed skutkami upadku zapewnią gmole. Są to osłony wykonane z rur, które tworzą swego rodzaju klatkę wokół najbardziej narażonych - w razie wywrotki - elementów motocykla. Są obecnie coraz popularniejsze wśród kierowców motocykli szosowych. Używane są też w motocyklach egzaminacyjnych i w szkołach nauki jazdy.

Bardzo wygodnym pomysłem jest stojak na motocykl. Ułatwi przechowywanie pojazdu oraz umożliwi wykonanie wielu prac serwisowych. Dzięki temu możemy np. nasmarować łańcuch, nie ruszając motocykla z miejsca.

W sklepach on line warto zaopatrzyć się w podręczny zestaw naprawczy. Mając go pod ręką, możemy w każdych warunkach naprawić przebitą oponę.

Szerokiej drogi!

**Partnerzy Tematu Tygodnia:
- 4RIDE.PL
- AUTOLINE
-

STREFA AKUMULATORÓW

- DRABINY TELESKOPOWE
- EKSTRA GUMY
- HIGHER
- I'M INTER MOTORS
- MOTOELKA
- MOTOFIESTA
- MOTOGO
- MOTOSATI
- MOTO-WAY
- WSM24**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto