Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Serce jak dzwon. Naprawdę? Zbadaj je i zyskaj pewność, że nic mu nie grozi! Choroby krążenia to najczęstsze przyczyny śmierci Polaków

OPRAC.: Redakcja
Masz 35-65 lat? Zapytaj swojego lekarza rodzinnego o program profilaktyki chorób układu krążenia. W tym roku skorzystały z niego już blisko 33 tysiące Małopolan
Masz 35-65 lat? Zapytaj swojego lekarza rodzinnego o program profilaktyki chorób układu krążenia. W tym roku skorzystały z niego już blisko 33 tysiące Małopolan 123rf
Tylko w Małopolsce z powodu nadciśnienia tętniczego leczy się około 400 tysięcy pacjentów. Kolejne setki jeszcze nie wiedzą o rozwijającej się w ukryciu chorobie, bo od dawna nie kontrolowały poziomu swojego ciśnienia. Tymczasem nieleczone nadciśnienie może prowadzić m.in. do chorób układu krążenia, udarów mózgu, schorzeń nerek czy retinopatii. Niewydolność serca lekarze nazywają już nową kardiologiczną epidemią. Do ich gabinetów coraz więcej chorych zgłasza się również z miażdżycą.

Choroby krążenia - najczęstsza przyczyna śmierci

Mimo coraz lepszych metod diagnostyki i leczenia, choroby krążenia niezmiennie zbierają krwawe żniwo wśród Polaków i należą do najczęstszych przyczyn śmierci w naszym kraju. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że w 2021 r. odpowiadały one za 34,8 proc. zgonów Polaków. Drugie w tym zestawieniu nowotwory złośliwe - za 18 proc.

Dlaczego serca tak wielu z nas niedomagają? Medycy nie mają wątpliwości, że za rozwój chorób układu krążenia w dużej mierze odpowiada niezdrowy styl życia.

Do czynników zwiększających ryzyko zmierzania się z nimi jest zaliczana m.in.:

  • nieodpowiednia dieta,
  • palenie tytoniu,
  • picie alkoholu,
  • przewlekły stres,
  • brak aktywności fizycznej.

Zmiana nawyków na zdrowsze daje więc duże szanse na ograniczenie prawdopodobieństwa zachorowania.

Z myślą o osobach szczególnie narażonych na niedomaganie serc został opracowany program profilaktyki chorób układu krążenia, który finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Daje on szansę na wczesne wykrycie rozwijającej się choroby, kiedy jest ona jeszcze zdecydowanie łatwiejsza do leczenia, oraz wprowadzenie zdrowych zmian zapobiegających rozwojowi problemów z sercem.

Program jest skierowany do osób w wieku 35-65 lat, u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały z takiej profilaktyki. W ramach niego jest sprawdzany m.in. poziom ciśnienia i cholesterolu, lekarz ocenia ryzyko zachorowania, podpowie jak zadbać o serce, a w razie potrzeby skieruje na dalsze leczenie specjalistyczne.

Żeby skorzystać z tej formy profilaktycznej diagnostyki wystarczy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Badania są bezpłatne, nie wymagają żadnego skierowania. Od początku tego roku skorzystały z nich już blisko 33 tys. Małopolan.

Zapytaj o profilaktykę dla siebie

Program profilaktyki chorób układu krążenia to tylko jeden z wielu programów finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Funduszu Zdrowia, które ułatwiają kontrolę swojego stanu zdrowia. Nie wiesz, z których z nich możesz skorzystać, by trzymać rękę na pulsie? Pomoże ci portal Narodowego Funduszu Zdrowia - Akademia NFZ. Na stronie www.akademia.nfz.gov.pl znajdziesz praktyczny kalendarz badań profilaktycznych. Wystarczy wybrać płeć, wpisać wiek, a system wygeneruje spis zalecanych i rekomendowanych badań oraz wizyt lekarskich.

O profilaktykę dla siebie możesz zapytać również doradców małopolskiego NFZ podczas wizyty w naszej sali obsługi klientów (Kraków, ul. Wadowicka 8W). Na miejscu bezpłatnie wykonasz podstawowe pomiary medyczne, pomocne w oszacowaniu ryzyka chorób cywilizacyjnych m.in. nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. Umożliwia to specjalny, samoobsługowy kiosk profilaktyczny. Sprawdzisz w nim masę ciała, wzrost, skład ciała, BMI i poziom ciśnienia tętniczego. Wyniki omówisz z doradcą, który wskaże normy, podpowie odpowiednie programy profilaktyczne i doradzi, jak wykorzystać narzędzia tworzone przez NFZ - np. portal Diety NFZ - do wprowadzania zdrowych zmian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto