Seniorzy od piątku mogą zapisać się na szczepienie. Krok po kroku wyjaśniamy procedury

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Od 15 stycznia przez tydzień na szczepienia przeciwko COVID-19 będą się mogli zapisywać 80-latkowie. Tydzień później ruszą zapisy dla osób po 70. roku życia.
Od 15 stycznia przez tydzień na szczepienia przeciwko COVID-19 będą się mogli zapisywać 80-latkowie. Tydzień później ruszą zapisy dla osób po 70. roku życia. Karolina Misztal
Już od jutra (15 stycznia) przez tydzień na szczepienia przeciwko COVID-19 będą się mogli zapisywać 80-latkowie. Tydzień później ruszą zapisy dla osób po 70. roku życia.  - Zainteresowanie jest ogromne. Telefon dzwoni niemal non stop – słyszymy od rejestratorek w przychodniach. Seniorzy mają dużo pytań, a także wątpliwości.

FLESZ - Kalkulator kolejki szczepionkowej Covid-19

- Telefony praktycznie nie milką – mówiła nam wczoraj rejestratorka z przychodni przy ul. Podgórskiej w Krakowie. - Od kilu dni codziennie odbieramy ich dziesiątki jak nie setki. Głównie dzwonią seniorzy lub rodzina w ich imieniu. Cel jest jeden: chcą się dowiedzieć kiedy będą mogli się szczepić oraz jak dokładnie będzie wyglądać cała procedura. Cierpliwie wszystkim odpowiadamy na pytania i wyjaśniamy kwestie formalne. Spodziewamy się jednak, że na dobre telefon rozdzwoni się w piątek, kiedy rozpoczną się oficjalne zapisy.

Nadchodzący tydzień ma, bowiem być wielki testem dla Narodowego Programu Szczepień. Zgodnie z decyzją rządzących, po grupie zero, a więc pracownikach medycznych i niemedycznych jednostek ochrony zdrowia oraz rodziców wcześniaków, przyszedł czas na seniorów. Szczepienia rozpoczną się od tych najstarszych. Już od piątku 15 stycznia przez tydzień na szczepienia będą mogli zapisywać się wszyscy, którzy ukończyli 80 lat. Tydzień później – od 22 stycznia z kolei uruchomione zostaną zapisy dla osób powyżej 70. roku życia.

W obu grupach szczepienia rozpoczną się od 25 stycznia. Wyjątkiem są podopieczni domów pomocy społecznej. Chętni do szczepienia pensjonariusze pierwszą dawkę szczepionki otrzymają między 18 a 22 stycznia.

Jak się zapisać?

Zapisać się będzie można na cztery sposoby. Po pierwsze telefonicznie dzwoniąc na infolinie pod numer 989 . Po drugie przez Internet za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, a także w swojej przychodni POZ. Czwartą opcją jest także zapisanie się bezpośrednio w punkcie szczepień.

Co ważne, skierowania dla seniorów na szczepienia są generowane automatyczne. Oznacza to, że udając się na wyznaczony termin szczepienia starsze osoby nie będą musiały się martwić, o to by je ze sobą zabrać, czy też zapamiętać jego kod.

Przy zapisie wymagane jest podanie danych osobowych oraz numeru PESEL. Wówczas system generuje datę oraz godzinę szczepienia dla pacjenta, która jest następnie przekazywana zainteresowanemu. Informacja z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie będzie wysłana także SMS-em na podany numer telefonu. Jeśli senior nie posiada telefonu komórkowego taki SMS może zostać wysłany do jego opiekuna.

Istotne jest również, że rejestracja na podanie kolejnej dawki preparatu odbywa się w punkcie szczepień podczas pierwszej wizyty. Nie trzeba więc ponownie dzwonić na infolinię ani umawiać się przez stronę internetową.

Zapisy dla wszystkich

Nowością w Narodowym Programie Szczepień jest także możliwość zgłoszenia się na szczepienie dla wszystkich chętnych, którzy ukończyli 18 rok życia. Należy jednak pamiętać, że zgłoszenie to nie to samo, co rejestracja! Zgłoszenia będzie można dokonać od 15 stycznia, za pośrednictwem strony www.pacjent.gov.pl. Rejestracja na konkretny termin będzie możliwa jednak dopiero po tym, jak ruszą szczepienia dla grupy wiekowej w której znajduje się zgłaszający. Informację o takim naborze osoba zapisana otrzyma na podany przez siebie adres mailowy.

Bezpłatny transport na szczepienia

Ponadto wszyscy seniorzy, którzy mają problem z poruszaniem się lub są niepełnosprawni będą mogli skorzystać z darmowego transportu do punktu szczepień. Specjalny samochód przyjedzie wówczas pod ich dom w dniu szczepienia i zawiezie ich do punktu, a następnie odwiezie do domu. Informację o tym, że senior potrzebuje takiego transportu będzie można zgłaszać na specjalnie uruchomionej w tym celu w każdej gminie infolinii. Transport do punktów szczepień organizowany będzie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Z kolei do tych seniorów, którym stan zdrowia nie pozwala opuszczać swojego domu, przyjedzie lekarz, który preparat poda im na miejscu.

Ile szczepień tygodniowo?

Do końca pierwszego kwartału 2021 roku Polska otrzyma łącznie 6 mln 156 dawek szczepionek ( 5 mln 316 tys. firmy Pfizer-BioNTech oraz 840 tys. szczepionek Moderny). Z harmonogramu przedstawionego przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że do końca marca pierwszą dawką szczepionki zostanie zaszczepionych 3 mln osób, a dwoma dawkami 2,4 mln.

Rząd postanowił również, ze pulę 5,3 mln dawek szczepionek przeznaczonych dla seniorów podzieli równomiernie na 6 tys. punktów szczepień zlokalizowanych w całym kraju. Oznacza to, że w pierwszych tygodniach od rozpoczęcia szczepień każdy punkt zaszczepi zaledwie 30 osób na tydzień.

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

  • w placówkach POZ i AOS;
  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Seniorzy od piątku mogą zapisać się na szczepienie. Krok po kroku wyjaśniamy procedury - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie