Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ŚDM. Nie przyjmiesz pielgrzyma? Udostępnij chociaż prysznic [ZDJĘCIA]

Redakcja
13 pryszniców przy basenie na ul. Francesco Nullo będzie musiało wystarczyć dla ok. 600 pielgrzymów
13 pryszniców przy basenie na ul. Francesco Nullo będzie musiało wystarczyć dla ok. 600 pielgrzymów Fot. Andrzej Banaś
Kościół wciąż apeluje o ugoszczenie w Krakowie młodych uczestników Światowych Dni Młodzieży. Część parafii prosi o udostępnienie chociażby łazienek, bo może ich zabraknąć dla pielgrzymów.

Niektóre krakowskie parafie proszą mieszkańców udostępnianie pielgrzymom chociażby łazienek, a tych, którzy zdecydują się na nocleg, kuszą promocjami operatora komórkowego współpracującego z Komitetem Organizacyjnym ŚDM.

- W naszej parafii mamy zapewnionych ok. 300 noclegów. Potrzebujemy jeszcze ok. 100. Gdyby jednak nie udało się ich znaleźć, apelujemy do wiernych chociaż o udostępnienie łazienek dla młodych pielgrzymów - mówi ks. Wiesław Kiebuła z kościoła św. Kazimierza Królewicza na Grzegórzkach.

Komitet Organizacyjny ŚDM szacuje, że w Krakowie brakuje ok. 80 tys. miejsc noclegowych dla pielgrzymów. Organizatorzy cały czas zabiegają u mieszkańców o przyjmowanie młodych z całego świata, ale zdają sobie sprawę, że może być z tym coraz trudniej. Stąd taki apel jak na Grzegórzkach.

13 natrysków na setki osób
- Tłumaczymy, że nie ma się czego obawiać. Że przyjeżdżają zorganizowane grupy katolickie, które są zweryfikowane. Każdemu pielgrzymowi, który chciałby skorzystać z łazienki, będzie towarzyszył wolontariusz znający język - dodaje ks. Kiebuła.

Szkoły na terenie parafii św. Kazimierza, które przyjmują pielgrzymów, mają zdecydowanie za mało pryszniców. W XIII Liceum Ogólnokształcącym na ul. Sądowej są cztery. Teraz są remontowane, a oprócz tego mają być tam dostawiane prysznice zewnętrzne. Liceum ma przyjąć 200 pielgrzymów. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 38 na ul. Francesco Nullo ma gościć aż 400 osób, a dysponuje tylko jednym prysznicem.

Pielgrzymi, którzy zatrzymają się w obu tych szkołach, mają co prawda korzystać z 13 natrysków w pobliskim Międzyszkolnym Basenie Pływackim, ale to wciąż mało.

- W moim przekonaniu obłożenie tych dwóch szkół jest bardzo duże. Mnie to trochę przeraża. Udostępnienie 13 pryszniców takiej liczbie ludzi będzie szalenie trudne. Będzie potrzebna dobra organizacja w grupach, żeby wszyscy mogli skorzystać z kąpieli - mówi Jerzy Kościelny, zastępca dyrektora Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego, któremu podlega basen na ul. Nullo.

Część szkół ma mieć zamontowane zewnętrzne prysznice, ale te z reguły są otwarte i nie ma w nich możliwości podgrzania wody. Posłużą raczej do ochłody lub obmycia się, a nie do kąpieli.

Większość szkół nie ma odpowiednio przystosowanych sanitariatów, które będą musiały obsłużyć setki osób. Nawet jeśli dana szkoła pomieści więcej pielgrzymów, to sanitariaty już nie. Stąd apel do parafian o udostępnienie łazienek. Nie jest on jednak odgórny.

- Pozyskiwanie zakwaterowania u rodzin leży po stronie parafii. Ewentualne apele w kościołach są po stronie Parafialnych Komitetów Organizacyjnych i księdza proboszcza - mówi Ewa Korbut z biura prasowego ŚDM.

- To ciekawa inicjatywa, ale nie wyszła z naszej strony - mówi ks. Adam Parszywka, szef biura prasowego ŚDM. Duchowny zaznacza, że to lokalne działanie. - Co do promocji na usługi operatora komórkowego, to zapewne chwyt marketingowy, ale jeśli poskutkuje, nie mamy nic przeciw – dodaje.

Szkoła szkole nierówna
Są jednak szkoły, gdzie pryszniców jest więcej. - Mamy przygotowany budynek na przyjęcie 510 osób. Dysponujemy 18 prysznicami, do tego montowane mają być dwie deszczownice na zewnątrz. To zabezpiecza pobyt naszych gości. Dodatkowo możemy skorzystać z pobliskiego orlika, który również dysponuje prysznicami - mówi Irena Rozmus, koordynator ŚDM w Gimnazjum nr 28 na ul. Bujaka.

Ale są też i takie, które wciąż nie wiedzą, czy przyjmą pielgrzymów, chociaż są na liście placówek, które mają gościć młodych podczas ŚDM. Tak jest chociażby w przypadku XX LO na ul. Szlak. Od władz szkoły słyszymy, że zabytkowy budynek nie jest przystosowany do noclegu dla setek osób.

Miasto udostępniło Komitetowi Organizacyjnemu ŚDM 184 placówki oświatowe, w których ma nocować ok. 60 tys. pielgrzymów. Kościół nie określił maksymalnej liczby pielgrzymów planowanych do zakwaterowania. - Wyznaczył jedynie przelicznik, przyjmując wskaźnik 3 mkw. na osobę - mówi Jan Machowski z biura prasowego magistratu.

Zaznacza, że Komitet Organizacyjny nie zgłaszał potrzeby zwiększenia udostępnionej powierzchni, co nie oznacza, że tak nie będzie. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Szkoła Podstawowa nr 38 miała przyjąć początkowo 300, potem 350, a teraz mówi się już o 400 pielgrzymach.

W roku 2015 i 2016 przeprowadzono remonty sanitariatów i natrysków w 139 szkołach i placówkach. Wydano na ten cel ok. 7 mln zł. Miasto cały czas podkreśla, że to remonty niezależne od ŚDM, które są wykonywane na bieżąco.

Noclegi na ŚDM
Komitet Organizacyjny przygotował ok. 300 tys. miejsc noclegów dla pielgrzymów zarejestrowanych, którzy wybiorą pakiet z zakwaterowaniem. Są to miejsca urodzin i w budynkach użyteczności publicznej. Noclegi podzielono na cztery strefy:
STREFA I MIASTO KRAKÓW (11 dekanatów) - 115 480 miejsc.
STREFA II KRAKÓW REGION (26 dekanatów) - 124 980.
STREFA III DIECEZJA TARNÓW (4 dekanaty) - 23 440.
STREFA IV DIECEZJA KIELECKA (6 dekanatów) - 34 780.
W Krakowie brakuje jeszcze ok. 80 tys. miejsc. Tyle ma zapewnić płynną obsługę zarejestrowanych pielgrzymów. Pod koniec czerwca Komitet Organizacyjny będzie wiedział, o ile udało się pomniejszyć tę liczbę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto