Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sale konferencyjne i studio nagrań na Zabłociu

Anna Agaciak
Tak za dwa lata ma wyglądać zabytkowy skład solny. Obok starych budynków powstanie nowoczesna sala WIZUALIZACJA ROBERT KUZIANIK
Tak za dwa lata ma wyglądać zabytkowy skład solny. Obok starych budynków powstanie nowoczesna sala WIZUALIZACJA ROBERT KUZIANIK
Pomysł stworzenia w dawnym składzie solnym na Zabłociu multimedialnego muzeum historii Podgórza spalił na panewce. W budżecie miasta na 2008 rok zapisano 20 mln zł na utworzenie w tym budynku siedziby Krakowskiego Biura ...

Pomysł stworzenia w dawnym składzie solnym na Zabłociu multimedialnego muzeum historii Podgórza spalił na panewce. W budżecie miasta na 2008 rok zapisano 20 mln zł na utworzenie w tym budynku siedziby Krakowskiego Biura Festiwalowego i Sinfonietty Cracovii. Do zabytkowego kompleksu ma zostać dobudowana sala koncertowa.

Łukaszowi Słoniowskiemu, radnemu miejskiemu z Prawa i Sprawiedliwości, jest przykro. Popierany przez Stowarzyszenie Podgórze.pl usiłował przeforsować w budżecie miasta poprawki umożliwiające zaadaptowanie składu solnego na muzeum dzielnicy. - Dom Historii Podgórza mieści się obecnie w ciasnych izdebkach jednej z kamienic przy ul. Limanowskiego - mówi radny. - Nie jest już w stanie sprostać wymaganiom coraz większej liczby turystów odkrywających Podgórze. Nie ma też odpowiedniego zaplecza sanitarnego i biurowego.

Według Słoniowskiego, skład solny byłby idealnym rozwiązaniem. Wraz z Apteką pod Orłem, podgórską elektrownią - przyszłą siedziba Cricoteki - i placem Bohaterów Getta tworzyłby kwartał kulturalny na prawym brzegu Wisły. Radny liczył, że muzeum w dawnym składzie solnym zostanie filią Muzeum Inżynierii Miejskiej. Pomysł podobał się też m.in. dyrektorowi Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Łukasz Słoniowski miał też nadzieję, że nawet przeznaczenie składu dla Biura Festiwalowego i orkiestry nie przekreśla możliwości wydzielenia miejsca dla muzeum. Agnieszka Gilarska, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, nie pozostawia jednak złudzeń.

- Muzeum Historii Podgórza nie można otworzyć w dawnym składzie, gdyż plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części dzielnicy nie przewidział dla całego kompleksu funkcji użyteczności publicznej. Przeważająca część ma mieć funkcje komercyjne i gastronomiczne - wyjaśnia dyrektorka. - Dlatego nawet sala koncertowa orkiestry będzie pełnić także rolę sali konferencyjnej - dodaje Agnieszka Gilarska. Koncepcja zagospodarowania obiektu przy ul. Na Zjeździe przewiduje także miejsce na studio nagrań, kawiarnie i pokoje hotelowe. Kompleks ma mieć 4,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Dyrektorka KBF dodaje, że na parterze dawnego składu, na ponad 100 mkw., powstanie punkt informacji turystycznej.

- Po konsultacji z radnymi i członkami stowarzyszenia podgórskiego, można by cześć punktu przeznaczyć na cele ekspozycyjne. Nie mogą mieć one jednak charakteru muzealnego - dodaje dyrektor Gilarska. Obecnie jest negocjowany zakup koncepcji zagospodarowania budynku składu solnego, wykonanej na zlecenie władz miasta. Projekt przygotował krakowski architekt Robert Kuzianik. Narok 2008 w harmonogramie inwestycji przewidziano wykonanie opracowań. Powstaniem.in.plan wysokościowy i badania geologiczne. Planowany jest także przetarg na wykonanie projektu budowlanego. Otwarcie zmodernizowanego składu przewidywane jest na marzec 2010 roku.

Radny Słoniowski zapewnia, że pomysł stworzenia profesjonalnego muzeum opisującego bogatą i bolesną historię dzielnicy nie umiera. - Nie udało się w składzie solnym - szkoda, ale się nie poddajemy. Szukamy nowego miejsca - mówi. Liczy, że na cele muzealne uda się wygospodarować inne reprezentacyjne wnętrza. Jeśli wydział architektury zostanie przeniesiony z podgórskiego magistratu, może właśnie tam powstanie muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto