Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna: Okres dożynkowy zbliża się ku końcowi, czas na przyszłoroczne przygotowania [zdjęcia]

Mateusz J Nowak
Mateusz J Nowak
Co roku w mniejszych i większych miejscowościach odbywają się tak zwane "Dożynki". Jest to święto trwające od połowy sierpnia do pierwszych tygodni września, w każdym regionie w zależności od skończonych prac rolnych.

Nowy Sącz: Zaskakujący pogrom Sandecji!


Stricte "Dożynki" to obchody ludowe związane z obrzędami dziękczynnymi za ukończone żniwa i prace polowe. Tradycja ta utrzymywana jest prawdopodobnie od... XIV wieku i pielęgnowana oraz udoskonalana aż do dziś. We wszystkich regionach Polski nazwy różnią się od siebie - wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne, żniwiok jednak wszystkie oznaczają to samo - wspólną zabawę organizowaną przez rolników, koła gospodyń wiejskich i mieszkańców niezrzeszonych. Wszystko rozpoczyna się od mszy świętej dożynkowej, gdzie poświęcane są zebrane plony, zboża, warzywa, owoce. Gdzieniegdzie obchody dożynek rozpoczynają się wiciem wieńca z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieńce dożynkowe mają zwykle kształt wielkiej korony lub koła.

W takich chwilach ludzie potrafią naprawdę dobrze się zorganizować, by całe świętowanie wyszło jak najlepiej i było długo wspominane. Przez kilka dni budowana jest scena i parkiet do tańców, gospodynie przyrządzają wyśmienite potrawy, bigos, grochówka, smalec, świeży chlebek. Dla smakoszy lekkiej strawy zostają... tańce i woda z kiszonych ogórków. Panowie rozkładają ławki, wielkie stoły i parasole, zapewniając sobie i gościom wygodną "miejscówkę" do wspólnego świętowania. Nie może zabraknąć występów zespołów regionalnych i opowieści starszych już mieszkańców, pamiętających dożynki z przed wojny. Występy młodych, utalentowanych mieszkańców cieszą ucho i przyciągają rzesze ludzi. Jak choćby występ w Krasnym 11-sto letniego Konrada grającego na niezwykle trudnej "Heligonce". Muzyka to 50% sukcesu, dlatego i kapela przygrywać musi swoje kawałki, bawiąc ludzi do samego rana.

Porządek musi być. Oczywiście i ochotnicza straż pożarna ma w tym czasie swoje zadanie. Upilnować tych "weselszych" co by nie zepsuli świętowania innym.

Ceremonii dożynkowej przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek. Gospodarzem najczęściej jest kapłan, a w przypadku dożynek świeckich przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej. Następnie składane są symboliczne dary z najnowszych plonów, przetwory mięsne, owoce - często stanowią one wystawę osiągnięć lokalnych rolników w domu kultury jeżeli takowy w miejscowości jest. Ostatni punkt to festyn wieńczący starania organizatorów.

I tak, szczególnie na wsiach, ludzie obchodzą święto całorocznej pracy. Wspólnie ciesząc się ze zbiorów i prosząc o urodzaj na przyszły rok.

Dożynki odbywające się w regionie:
Gmina Dobra - 21 sierpnia
Gmina Lubień - 14 sierpnia
Gmina Słopnice - 14 sierpnia
Gmina Wiśniowa - 21 sierpnia
Radlna - 14 sieprnia
Męcina - 27 sierpnia
Kłodne - 4 września
Krasne Potockie - 4 września
Korzenna - 28 sierpnia

Kliknij w zdjęcie i zobacz fotogalerię z krakowskich wydarzeń
"Pierwszy krakowski supermarket" [zdjęcia]Zlikwidują galerie na Kazimierzu? [zdjęcia]
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Męskie Granie w Krakowie [zdjęcia]
Dodaj artykuł Dodaj zdjęcia
Dodaj imprezę
Bloguj z MM

Napisz tekst, opublikuj zdjęcia i wygraj nawet 500 zł!

Każdy, kto opublikuje artykuł lub fotoreportaż w MMKrakow.pl automatycznie weźmie udział w konkursie dziennikarstwa obywatelskiego. Redakcja MM co miesiąc wybierze autorów najlepszych prac i rozda nagrody pieniężne o łącznej wartości 500 zł.
dodaj artykuł
dodaj wpis do bloga
dodaj fotoreportaż
dodaj wydarzenie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto