Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sacrum Profanum: Jonathan Harvey i Ensemble Intercontemporain gośćmi specjalnymi

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
Utwory brytyjskiego kompozytora Jonathana Harveya wykona 14 września w Krakowie Ensemble Intercontemporain - legendarny zespół założony przed laty przez samego Pierre’a Bouleza.

Wydarzenie o tyle niecodzienne, że na koncercie Francuzów podczas 7. Festiwalu Sacrum Profanum obecny będzie sam Harvey. W roku jego 70-tych urodzin na jedynym monograficznym koncercie kompozytora w Polsce zabrzmią m.in. oparte na sanskryckich tekstach Bhakti oraz wykorzystujące tajemnicze muzyczne rytuały Hidden Voice I i II. Muzycy Ensemble Intercontemporain zagrają w Polsce po raz pierwszy od 30 lat!

Możliwość usłyszenia dzieł Jonathana Harveya - jednego z najwybitniejszych dziś brytyjskich kompozytorów, łączącego w swych utworach intelektualny język muzycznego modernizmu z królestwem ducha - to w Polsce wciąż rzadkość. Jednak muzyka tego angielskiego dżentelmena, poruszającego się ścieżkami między Zachodem i Wschodem, filozofią a techniką, barwą a melodią, elektroniką a tradycyjnym instrumentarium, zatacza w świecie coraz szersze kręgi.

Zdobywa nowych zwolenników, czasem wręcz fanatycznie wielbiących pisane na granicy muzycznego mistycyzmu i pełne duchowych odniesień utwory. Droga wiodąca Jonathana Harveya do muzyki była szczególna. Kompozytor otrzymał głęboko religijne wychowanie, dzieciństwo i młodość spędził w katedralnym chórze, ale gdy w 1957 r. rozpoczął studia w Cambridge, stał się, według własnych słów "ateistą, naukowcem, racjonalistą, filozofem". Na jego rozwój radykalnie wpłynęło zetknięcie z myśleniem bardziej systemowym, spotkania m.in. z Benjaminem Brittenem, uczniem Schönberga – Erwinem Steinem, Hansem Kellerem, Karlheinzem Stockhausenem czy Miltonem Babbitem, a później z dalekowschodnim rytuałem, sanskryckimi księgami oraz skrajnie innym od europejskiego systemem wartości. Harvey przeszedł długą drogę od pobożnego anglikanizmu do wyzwolonego buddyzmu i dziś przyznaje się do równorzędnej obecności w jego życiu i muzyce obydwu źródeł inspiracji.

W jego utworach odnajdziemy zarówno chóralne struktury w staroangielskim stylu, związane z wiedeńską szkołą muzyczne inspiracje psychoanalizą, fascynacje strukturalną głębią rodowodu niemieckiego, wyjęte z francuskiej szkoły poszukiwania melodyczne, jak też powtarzające się jak mantra dźwiękowe szepty, wprawiające słuchacza w szczególny rodzaj muzycznej medytacji. - To, czego poszukuję, to muzyka tak świeża jak improwizacja, w której jednak każdy dźwięk jest na swoim miejscu – wyznał w jednym z wywiadów Harvey, który swą twórczością wciąż dowodzi, że w hermetycznym studiu elektronicznym można komponować prawdziwie szczerą muzykę o głębokim duchowym wymiarze.

Utwory Jonathana Harveya zaprezentuje 14 września w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa – Ensemble Intercontemporain – uważany za jeden z najważniejszych zespołów muzyki współczesnej, na stałe związany z największymi kompozytorskimi indywidualnościami współczesnego świata. Muzycy zagrają w Polsce po raz pierwszy od 30 lat!






od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto