Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są jeszcze inne hałdy w Polsce

Filip RATKOWSKI
Rozmowa z Piotrem Sobczyńskim, kierownikiem działu rozwoju firmy Slag Recycling. - Zmniejsza się hałda na którą trafiają żużle z huty im. Sendzmimira. Przerabiane na kruszywa stają się cennym surowcem budowlanym ...

Rozmowa z Piotrem Sobczyńskim, kierownikiem działu rozwoju firmy Slag Recycling.

- Zmniejsza się hałda na którą trafiają żużle z huty im. Sendzmimira. Przerabiane na kruszywa stają się cennym surowcem budowlanym stosowanym głównie w drogownictwie a z chwilą, gdy ruszy budowa autostrad, zapotrzebowanie gwałtownie się zwiększy.

- Nasza firma, konsorcjum brytyjsko-polskie, wspierane przez różne organizacje ekologiczne, obchodziła niedawno piąte urodziny. Niedawno osiągnęliśmy optymalne relacje między poziomem naszego uzbrojenia technicznego a produkcja i sprzedajemy rocznie ponad 2 mln ton naszych wyrobów. Całkiem przyzwoity kamieniołom osiąga w Polsce około pół miliona ton rocznie...

- Bywają firmy o większej sprzedaży kruszywa...

- Gdy posiadają kilka kamieniołomów. A więc hałda powoli znika i choć huta dalej wytwarza materiały ,uboczne" to ich dostawa na naszą górę wynosi około 400 tys. t. Ale tymczasem odsłania się pewna przestrzeń dla innej działalności gospodarczej.

- Odsłania się w sensie dosłownym, bo odzyskujecie teren...

- ...ale też w innym sensie. Wystąpiliśmy wespół z dyrekcją HTS do wiceprezydenta Zuziaka aby w Planie Zagospodarowania przestrzennego utrzymać na tym terenie miejsce na składowanie i przetwarzanie odpadów przemysłowych. Prócz wysypiska Barycz, które jest przewidziane na odpady komunalne, Kraków nie ma żadnego innego miejsca na taką działalność.

- A więc w obrębie dawnej hałdy HTS można stworzyć prawdziwy, nowoczesny i bezpieczny dla otoczenia kombinat służący utylizacji odpadów przemysłowych. W końcu Kraków ma jeszcze kilka działających przedsiębiorstw!

- Obszar między ulicą Igołomską i Wisłą od dziesięcioleci ma charakter przemysłowy i trudno sobie wyobrazić tu lokalizację mieszkań. Proponujemy zatem nie tylko recycling odpadów przemysłowych ale też swego rodzaju recycling gruntów.

- Tu dotyka Pan doświadczeń zachodniej Europy z restrukturyzacja przemysłu ciężkiego...

- Przez lata przyglądałem się tym procesom z bardzo bliska, bo pracowałem w brytyjskiej firmie konsultingowej, która zajmowała się właśnie rewitalizacją terenów poprzemysłowych. Całe wielkie miasta Newcastle, Sheffield, Leeds, ogromna ilość osiedli przykopalnianych, kwartały miast z których przemysł ciężki musiał się wycofywać przechodziły prawdziwą reinkarnację. Zostały setki i tysiące hektarów całkowicie zdewastowanych terenów.

- Jak je zagospodarowano?

- Powstały nowe przemysły nie na nowych terenach, zwanych w Anglii "green fields", ale na "brown fields" polach brązowych, na ziemiach odzyskanych od przemysłu. To dziś najszybciej rozwijające sie tereny i wyprzedzają nawet Londyn.

- Podobny proces przechodzi belgijska Walonia, niegdyś bogata jak Śląsk potem jak Śląsk zniszczona, dziś stara się gonić Flandrię, gdzie rozwinęły się nowe przemysły.

- Tu w Krakowie, na obszarze inwestycyjnym Kraków-Wschód powstaje park przemysłowy, a naszą ambicją jest stworzenie swego rodzaju parku usług ekologicznych gdzie znajdą swoje miejsce nieduże firmy specjalizujące się w utylizacji samochodów, starego sprzętu domowego, telewizorów, elektroniki... Pole do działalności rysuje się ogromne. A gdy mowa o kruszywach, to pozwolą sobie przypomnieć, że są jeszcze inne hałdy w Polsce. Jedne powinny się zmniejszyć, inne zniknąć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto