Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzuć palenie, zdrowo jedz. Tato, zadbaj o zdrowy żołądek! Na raka żołądka mężczyźni chorują dwa razy częściej niż kobiety

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Pacjenci z nowotworem żołądka często trafiają pod opieką medyków dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Pierwsze symptomy rozwijającego się raka nie są bowiem specyficzne i łatwo je zbagatelizować albo powiązać z innymi, zdecydowanie mniej groźnymi chorobami
Pacjenci z nowotworem żołądka często trafiają pod opieką medyków dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Pierwsze symptomy rozwijającego się raka nie są bowiem specyficzne i łatwo je zbagatelizować albo powiązać z innymi, zdecydowanie mniej groźnymi chorobami 123rf
Rak żołądka to wyjątkowo agresywny rodzaj nowotworu. W Polsce co roku rozpoznaje się go u 5 tysięcy osób. Mężczyźni chorują na niego dwa razy częściej niż kobiety.

Diagnozę nowotwór żołądka najczęściej słyszą w gabinetach lekarzy mieszkańcy Chin, Japonii i Korei. Choroba nie oszczędza jednak również Europejczyków. W Polsce ten rodzaj raka jest siódmym najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Panów dotyka on dwa razy częściej niż kobiety.

Rak żołądka - wyjątkowo agresywny

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2019 r. na raka żołądka zachorowało 3,2 tys. mężczyzn. Choroba rozwija się najczęściej po 50. roku życia. Ze względu na jej wyjątkowo agresywny przebieg, liczba rozpoznawanych przypadków jest niestety, zbliżona do liczby zgonów. W 2019 r. nowotwór żołądka zabił 3,1 tys. Polaków, odpowiadając za 5,7 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów złośliwych wśród mężczyzn.

Kto jest szczególnie narażony na nowotwór żołądka?

Specjaliści wśród czynników ryzyka – oprócz płci – wymieniają także:

  • palenie tytoniu,
  • nieodpowiednią dietę – obfitą w konserwowane i wędzone produkty oraz ubogą w świeże owoce i warzywa.

Na prawdopodobieństwo zmierzenia się z chorobą wpływają także czynniki genetyczne oraz występowanie tego rodzaju nowotworu u najbliższych krewnych. Jak podkreślają lekarze, wbrew pokutującemu przekonaniu, pierwszym stadium rozwoju raka żołądka nie jest choroba wrzodowa. Przemiana wrzodu w złośliwe zmiany ma bowiem miejsce wyjątkowo rzadko.

Kontrola wagi

Pacjenci z nowotworem żołądka często trafiają pod opieką medyków dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Pierwsze symptomy rozwijającego się raka nie są bowiem specyficzne i łatwo je zbagatelizować albo powiązać z innymi, zdecydowanie mniej groźnymi chorobami.

- Najbardziej charakterystycznym objawem, który powinien wzbudzić niepokój, jest znaczna utrata masy ciała w krótkim czasie – wskazuje prof. dr hab. med. Andrzej Budzyński, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie.

Z rozwojem raka żołądka mogą wiązać się także objawy refluksowe:

  • zgaga,
  • posmak kwasu odczuwany w jamie ustnej,
  • uczucie cofania się treści pokarmowej do przełyku,
  • ból w klatce piersiowej,
  • odbijanie.

W rozpoznawaniu nowotworu żołądka podstawowym narzędziem jest gastroskopia. Jest ona badaniem diagnostycznym górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala wykryć zmiany chorobowe w obrębie przełyku, żołądka czy dwunastnicy i precyzyjnie pobrać materiał do badania histopatologicznego. Obecnie nie ma innej metody, która mogłaby zastąpić gastroskopię.

Wskazaniem do wykonania gastroskopii jest m.in.:

  • podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy,
  • uporczywy ból brzucha,
  • zgaga,
  • trudności przy przełykaniu,
  • niezamierzone zmniejszenie masy ciała,
  • ból towarzyszący połykaniu kęsów pokarmu.

Rzuć palenie, zdrowo jedz

Dzień ojca to dobry moment, by zachęcić tatę, dziadka, wujka, by zadbali o swoje zdrowe i zmienili codzienne nawyki na zdrowsze.

Pierwszy krok to rozstanie z papierosem. Za oddech pełną piersią będą wdzięczne nie tylko płuca, ale również żołądek.

Zdrowie żołądka leży również na talerzu. W minimalizowaniu ryzyka zachorowania pomaga menu bogate w antyoksydanty, które znajdziesz w m.in.:

  • owocach cytrusowych,
  • produktach pełnoziarnistych,
  • orzechach,
  • olejach roślinnych.

Smaczne i zdrowe posiłki, dostosowane do indywidualnego, dziennego zapotrzebowania energetycznego, przygotujesz z pomocą bezpłatnego portalu diety.nfz.gov.pl

Środa z Profilaktyką w internecie

Nowotworom żołądka jest poświęcona kolejna odsłona cyklu Środa z Profilaktyką w internecie. Materiały edukacyjne dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl oraz na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto