Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeźba "Auschwitzwieliczka" zdewastowana! [zdjęcia popisanej sprayem instalacji]

Łukasz Żołądź
Łukasz Żołądź
Rzeźbę Mirosława Bałki, stojącą na Zabłociu zniszczono. Ktoś napisał na niej sprayem wulgaryzmy i kibicowskie hasła.

Zobacz też: Artystyczny klocek stoi na placu Niepodległości


- Oczywiście instalacja będzie wyczyszczona natychmiast - zapewniła Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, która o zniszczeniu rzeźby dowiedziała się od nas. - rzeźba pokryta jest środkiem antysprayowym, więc usunięcie napisów nie będzie trudne - dodała.

Na Podgórzu jej nie chcieli

Na początku rzeźba "Auschwitzwieliczka" stała na placu Niepodległości, ale KBF zapowiadał wówczas, że to jedynie tymczasowa lokalizacja, bo miejsce rzeźby jest na Zabłociu. Pierwsza lokalizacja rzeźby nie podbała się zarówno radnym, jak mieszkańcom podgórza. [pisaliśmy o tym w tekście Artystyczny klocek stoi na placu Niepodległości]

Już wtedy rzeźba stała się miejscem schadzek pijanej młodzieży i osób bezdomnych. - Nie dało się przejść przez ten tunel, bo strasznie śmierdziało moczem i piwem - wspomina Dorota, mieszkanka Podgórza.


fot. Łukasz Żołądź

Zabłocie: tu też jest niechciana?

W sierpniu 2010 roku dzieło trafiło na Zabłocie, w rejon stacji kolejowej. - Kilka miesięcy postała nieruszona, ale jak tylko młodzież zobaczyła, że nikt tego nie pilnuje, to zajęła się nią na swój sposób - komentuje przechodzący codzienie przez instalację Jerzy Makowski, mieszkaniec pobliskiego osiedla.

Nad rzeźbą Bałki wisi fatum, albo to po prostu niezrozumienie sztuki. - To kloc i tyle. Stoi tu taki szary, smutny, to go pomalowali po swojemu, bo na dzieło sztuki to nie wygląda - mówi Katarzyna Jasińska, mieszkanka Zabłocia i dodaje, że betonowa rzeźba, stojąca na Zabłociu, nie zawsze jest bezpiecznym miejscem. - Czasami po zmroku aż strach przejść, bo oświetlenie jest słabe, a kręcą się tu podejrzane typy. Niewiadomo, czy wchodząc w ten tunel, wyjdę z niego cała i zdrowa - dodaje kobieta.


fot. Łukasz Żołądź

Auschwitzwieliczka: 35 ton betonu

Rzeźba ma 17 metrów długości, 3 metry wysokości, 2,5 metra szerokości i 35 ton wagi. To dzieło przygotowane w 2010 roku przez Mirosława Bałkę, jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów, specjalnie na pierwszą edycję Festiwalu Sztuk Wizualnych ArtBoom Tauron Festival.

Jej autora zainspirowało m.in. jedno ze zjawisk zachodzących we współczesnej kulturze, którego odzwierciedleniem jest ogłoszenie krakowskiego biura turystycznego: - W ciągu ośmiu godzin będą państwo mieli możliwość zwiedzenia obozów zagłady Auschwitz i Birkenau, a następnie – przepięknych kopalń soli w Wieliczce, zwiedzanie których dostarcza wspaniałej rozrywki". Dla osób wybierających się na wycieczkę do Krakowa, Kraków i Wieliczka zlewają się w jeden "ośmiogodzinny pomnik" współczesnej kultury, który naznacza zwiedzających swoim piętnem.


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto