Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek Główny [7 cudów Krakowa - nominacja]

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
Największy plac w Europie, czyli krakowski Rynek, ma aż 4 hektary powierzchni! MM Kraków zaprasza na spacer po centralnej części miasta.

Rynek w Krakowie przez setki lat był zarówno centrum życia religijnego, gospodarczego i admistracyjnego, jak również areną, gdzie wykonywano kary i wyroki. Przez Rynek przewinęły się także wielkie historyczne postacie i wydarzenia: Zygmunt Stary (hołd pruski, 1525), Tadeusz Kościuszko (1794) czy pierwsze na ziemiach polskich objęcie władzy przez nasze wojsko (31.10.1918).

Ale Rynek to nie tylko plac, który jest miejscem najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie, ale przede wszystkim jego zabudowa. Co takiego niezwykłego skrywa w sobie miejsce, które w Krakowie przyciąga najwięcej turystów i robi na nich piorunujące wrażenie?

Sukiennice To dawne centrum handlowe, założone w XIII wieku przez księcia Bolesława Wstydliwego, a przekształcone za króla Kazimierza Wielkiego, jest dziś miejscem, z którego nie sposób wyjść bez pamiątki.

Hala Sukiennic wewnątrz ozdobiona jest herbami miast polskich i godłami cechowymi. W krzyżowym przejściu Sukiennic, od strony pomnika Mickiewicza, wisi na łańcuchu nóż, który według tradycji stał się narzędziem zbrodni. Podobno nożem tym zamordował z zazdrości zawodowej budowniczy jednej wieży kościoła Mariackiego - swego brata, twócę drugiej wieży.

Pomnik Adama Mickiewicza Po wschodniej stronie Rynku znajduje się pomnik Mickieiwcza, wykonany w 1898 roku przez Teodora Rydygiera, zburzony przez Niemców (1940) i odbudowany w setną rocznicę śmierci poety (1955).

Kościół św. Wojciecha

Kościół znajduje się niedaleko pomnika. W jego podziemiach Muzeum Archeologiczne urządziło wystawę prezentującą archeologiczne przemiany Rynku. Legenda głosi, że w tym miejsce swoje kazania głosił sam święty Wojciech.

Restauracja Wierzynek Naprzeciw kościoła św. Wojciecha znajduje się słynna restauracja Wierzynek, mieszcząca się, wedle tradycji, w kamienicy Mikołaja Wierzynka, który podjął wystawnym przyjęciem uczestników kongresu monarchów. Restauracja znajduje się przy Rynku Głównym 16.

Kościół Mariacki Jest to największa budowla znajdująca się na Rynku Głównym, główna świątynia Krakowa, pomnik chwały i sławy krakowskich mieszczan. Początki kościoła sięgają 1222 roku, od kiedy pełnił rolę głównej świątyni parafialnej. Obecny kształt otrzymał w XIV wieku.

Kościół Mariacki zdobią dwie nierówne wieże, z których wyższa (81 metrów) nakryta jest oryginalnym, strzelistym hełmem, zwieńczonym iglicą z barokową koroną. To z jej okien płynie co godzinę hejnał mariacki, muzyczny symbol Krakowa.

W kościele znajduje się historyczny obraz Wita Stwosza, wykonany przez mistrza i jego współpracowników w latach 1477-1489. Ołtarz przedstawia m.in. zaśnięcie Najświętszej Marii Panny i jej Wniebowzięcie.

W latach 1952-1958 Kraol Wojtyła był spowiednikiem i kaznodzieją w kościele Mariackim. Już jako papież Jan Paweł II nawiedził bazylikę trzykrotnie.

Wieża ratuszowaPo stronie ulicy Szewskiej nad Rynkiem góruje wieża ratuszowa, pozostałość po gmachu ratusza zburzonego na początku XIX stulecia. Dziś w gotyckiej wieży znajduje się oddział Muzeum Historycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Rynek Główny [7 cudów Krakowa - nominacja] - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto