Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła akcja zachęcania do szczepień dzieci z Ukrainy. Fundacja: "Jak najszybciej nadrabiaj zaległości"

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
materiały kampanii promocyjnej
Fundacja "Niezniszczalna Ukraina", która w ramach swojego projektu zorganizowała ukraińskie szkoły w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu, teraz zaangażowała się w promocję szczepień wśród uchodźców. Akcja jest skierowana do ukraińskich rodziców, którzy obecnie przebywają czasowo w Polsce.

- To próba zachęcenia ich do "zaangażowania się" w normalne życie i przystosowania do warunków Polski i polskiego społeczeństwa - mówi Marina Yusyn z Fundacji "Niezniszczalna Ukraina". - Celem jest przekazanie informacji, że w Polsce planowe szczepienia są obowiązkowe dla wszystkich dzieci, że chronią przed chorobami i są niezbędne, gdy dziecko ma uczęszczać do szkoły czy przedszkola.

Końcem czerwca porozumienie o współpracy dotyczącej kampanii promującej szczepienia dzieci z Ukrainy w Polsce oraz wsparcia w zakresie dostaw szczepionek podpisali minister zdrowia Adam Niedzielski i Rashed Mustafa Sarwar, koordynator UNICEF ds. sytuacji kryzysowych na rzecz uchodźców w Polsce. Kampania informacyjna, która ruszyła od początku lipca, ma zwiększyć zainteresowanie szczepieniami w grupie uchodźców.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF rozpoczyna kampanię informacyjną wspólnie z polskim Ministerstwem Zdrowia, z polskimi gminami i z nami. UNICEF przygotował do dystrybucji materiały medialne, w tym broszury i filmy - przekazuje Marina Yusyn.

Polski kalendarz szczepień różni się nieco od kalendarza ukraińskiego - ilością dawek szczepionek, schematami ich podawania, a także zawiera obowiązkowe szczepienia, których nie ma na liście gwarantowanych przez państwo ukraińskie. Na przykład kalendarz ukraiński nie obejmuje szczepień przeciwko infekcji pneumokokami i rotawirusem. Ponadto polskie Ministerstwo Zdrowia rekomenduje darmowe szczepionki przeciwko grypie i ospie wietrznej. Informacje na temat szczepień można uzyskać - w języku ukraińskim i polskim - dzwoniąc pod numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia (800 190 590, połączenia są bezpłatne). Ponadto pacjenci mogą kontaktować się z infolinią NFZ poprzez e-mail: [email protected], czat lub rozmowę wideo z tłumaczem języka migowego.

Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutym br., mogą korzystać z tych samych świadczeń zdrowotnych, co Polacy. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, w związku z wojną w Ukrainie, ukraińskie dzieci przebywające na terenie Polski powinny być szczepione w ramach aktualnego Programu Szczepień Ochronnych (PSO) z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach (bezpłatnie).

Dla każdego dziecka ukraińskiego będzie ustalany indywidulany kalendarz szczepień, przygotowany na podstawie przedstawionej dokumentacji medycznej małego lub młodego pacjenta. Jeśli dziecko nie posiada dokumentów potwierdzających, że zostało zaszczepione, uważa się je za nieszczepione. Oznacza to, że musi ukończyć cały cykl szczepień ochronnych według polskiego programu.

Oto priorytetowa lista szczepień dzieci i młodzieży ukraińskiej, jaką przygotowało Ministerstwo Zdrowia:

  • szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia,
  • szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem,
  • szczepienie przeciw COVID-19 zgodnie z narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19 (poza PSO).
  • Szczepienia poekspozycyjne, które są wymagane w zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta (tężec, wścieklizna), powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.

UNICEF natomiast pozyskał już i dostarczył polskiemu Ministerstwu Zdrowia ponad 50 tys. dawek inaktywowanej szczepionki przeciw polio (IPV) oraz 5 tys. dawek szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Celem tych działań jest wsparcie wysiłków na rzecz szczepień dzieci w Polsce - poprzez zabezpieczenie odpowiedniej liczby szczepionek.

- W ciągu ostatnich wojennych miesięcy Polska udzieliła schronienia około 1,7 mln Ukraińców. 63 procent z nich przyjechało z nieletnimi dziećmi. Takie dane podaje polska agencja EWL, opierając się o najnowsze badania - wskazuje przedstawicielka Fundacji "Niezniszczalna Ukraina".

Fundacja ta m.in. apeluje do rodziców z Ukrainy: "Przedszkola i szkoły (a nasze dzieci bardzo lubią polskie szkoły) nie przyjmą dzieci bez szczepień, bo Polska, jak każdy kraj europejski, poważnie dba o zdrowie swoich obywateli. Jeśli więc będąc w Polsce, pod jej opieką, dowiesz się, że Twoje dziecko ominęły zaplanowane szczepienia lub w ogóle ich nie ma, jak najszybciej nadrabiaj zaległości".

- Uczestniczymy w tej kampanii informacyjnej, ponieważ współpracujemy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF. Ukraińskie dzieci chodzą do naszych szkół i korzystają z naszych kolonii, a akcja szczepień skierowana jest do nich i ich rodziców. Informacje publikujemy m.in. na naszej stronie internetowej i w naszych sieciach społecznościowych - mówi Marina Yusyn.

polecane]23101063,23189565,23069187,23186159,23199121,23194375[/polecane]
FLESZ - Wakacje jak benzyna, co tydzień jest drożej KOMENTARZ

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto