Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza festiwal "Sztuka do rzeczy – design w Krakowie". Co nowego w sztuce użytkowej?

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Od 4 do 26 listopada potrwa w Krakowie piąta odsłona festiwalu "Sztuka do rzeczy – design w Krakowie"
Od 4 do 26 listopada potrwa w Krakowie piąta odsłona festiwalu "Sztuka do rzeczy – design w Krakowie" Aneta Zurek / Polska Press
Od 4 do 26 listopada potrwa w Krakowie piąta odsłona festiwalu "Sztuka do rzeczy – design w Krakowie". W programie wystawy, spotkania, debaty, wykłady, spacery oraz warsztaty dla dorosłych i dzieci, a także Strefa Debiutów oraz targi dizajnu. W tym roku festiwalowi przyświecają idee "zero waste" i "reuse", a w festiwalowych wydarzeniach zaplanowano, m.in. spotkanie poświęcone wzornictwu Krakowskiej Fabryki Mebli oraz zmieniającej się architekturze Krakowa, warsztaty tworzenia kaftanów krakowskich, prezentów hand made czy wegetariańskich potraw, targi artystów i dizajnerów Nówka Sztuka

W tym roku „Sztuka do rzeczy - design w Krakowie” odbywa się pod hasłem „zero waste” i „reuse”, zakładających używanie produktów, które nie wpływają na zanieczyszczenie środowiska, a także ponowne wprowadzanie użytych materiałów i surowców do kolejnego cyklu życia.

- Tegoroczna „Sztuka do rzeczy” pokaże możliwości i potencjał krakowskiego środowiska artystycznego związanego z przemysłami kreatywnymi w kontekście zaangażowania w troskę o środowisko – tłumaczy Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

O tym, jak te idee realizują przedstawiciele krakowskiego środowiska sztuki i przemysłów kreatywnych opowiedzą festiwalowe wydarzenia: siedem wystaw, dziesięć spotkań, debat, wykładów, siedemnaście warsztatów dla dorosłych, dziesięć warsztatów dla dzieci, trzy spacery, Strefę Debiutów, konkurs dla studentów, a także targi: Nówka Sztuka 5.0, Targi Vintage i Retro Kogel Mogel. W programie także prelekcje, pokazy filmowe, spacery po pracowniach i prywatnych mieszkaniach − w sumie ponad pięćdziesiąt wydarzeń skupionych na sztuce i dizajnie.

Wystawy

Festiwal otworzy wystawa "Dymy i dusze", która będzie można zobaczyć 4 i 5 listopada, w godz. 12.00-18.00 na jednym ze stoisk na Starym Kleparzu.

"Na wystawie pokazane zostaną prace krakowskich artystów i artystek nawiązujące do artefaktów z kapsuły czasu ukrytej w wieży krakowskiego kościoła redemptorystów, ale też rewolucji wchłanianych przez kapitalizm, konsumpcji, nadprodukcji i zapętlających się pragnień. Tytuł przywołuje stosowane w XIX wieku jednostki miary – dymy miału odnosić się do budynków, podczas gdy dusze znaczyły mieszkańców" - zapowiadają wydarzenie organizatorzy.

O tym, jak artyści interpretują zmiany, przekonamy się oglądając wystawę „Plakat NA ZMIANĘ” prezentowaną w Ośrodku Kultury im C. K. Norwida (os. Górali 5) i Klubie Kuźnia (os. Złotego Wieku 14) od 17 listopada do 4 grudnia tego roku.

Efekty pracy uczestników warsztatów tworzenia krajobrazów zero waste - kolaży „Żywioł rzeczy” będzie można zobaczyć w Klubie K2O (ul. Wizjonerów 2, 26 listopada, godz. 17.00-20.00).

W programie także wystawa przybliżająca postać jednego z ważniejszych dizajnerów Nowej Huty – Mariana Sigmunda (Klub Kombinator, os. Szkolne 25, 19-26 listopada).

Wykłady, spotkania, debaty

Ten cykl zainauguruje spotkanie poświęcone zmieniającej się architekturze Krakowa, m.in. czasach świetności budynku przy ul. Wielopole 2, połączone z odsłonięciem interaktywnego muralu w budynku dawnej Poczty Głównej. W projekcie biorą udział: Anna Sermak, Joanna Bernat oraz prodziekan ASP w Krakowie dr Dobiesław Gała.

Dyskusja o modelu – ekonomii obwarzanka (ang. Doughnut Economics) odbędzie się w Spółdzielni Ogniwo (16.11, godz. 19.00), organizowany przez Stowarzyszenie Otwarte Mieszkania panel dyskusyjny „Od bezradności do sprawczości” z udziałem Szymona Bujalskiego i Agaty Chrząstek w Pawilonie Czapskich (ul. Piłsudskiego 12, 18.11, godz. 17.30), a księgarnia Cafe NOWA (os. Zgody 7, 17.11, godz. 18.00) zaprasza na spotkanie autorskie z Katarzyną Jasiołek wokół książki „Opakowania czyli perfumowanie śledzia”. Co to jest projektowanie eksperymentalne i projektowanie spekulatywne? Jak powinien przebiegać proces projektowy, żeby nie produkować zbędnych rzeczy (czyli śmieci)? Jakich projektantów i projektantki warto śledzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy podczas spotkania z Katarzyną Janotą (Spółdzielnia Ogniwo, Smolki 11a, 18.11, godz. 19.00).

O tym, jak wyglądała krakowska zieleń w trakcie pierwszej wojny światowej opowie Jakub Jastrzębski, twórca facebookowego profilu "Igraszki z czasem" i badacz historii miasta przełomu XIX i XX wieku. Spotkanie odbędzie się 19 listopada o godz. 16.00 w Krakowskim Forum Kultury (ul. Mikołajska 2).

Wzornictwu i historii Krakowskiej Fabryki Mebli poświęci swój wykład Magdalena Smaga. Wydarzenie odbędzie się w ramach Targów Kogel Mogel w Krakowskim Forum Kultury, 20 listopada, o godz. 16.00.

Warsztaty

Wśród propozycji warsztatów między innymi tworzenie chłopięcych kaftanów krakowskich, kolaży, warsztaty szklarskie, tworzenia szklanej biżuterii, etnopająków, drukowania roślinami i przygotowywania ekologicznych środków czystości. Nie zabraknie także propozycji promujących kuchnię wegetariańską i domowe ogródki.

Jak co roku organizatorzy zadbali także o inicjatywy dla dzieci, które w ramach „Sztuki do rzeczy” będą zajmować się na przykład ekologicznym transportem, projektowaniem, zielenią w mieście. Młodsi krakowianie będą też tworzyć ekoinstrumenty, ekodrzewa i ekozabawki.

Targi

12 i 13 listopada w Pałacu Postulickich i Ogińskich przy ul. Piłsudskiego 4 odbędzie się piąta edycja targów artystów i dizajnerów Nówka Sztuka, a 19 i 20 listopada Targi Vintagi i Retro Kogel Mogel w Krakowskim Forum Kultury, natomiast 26 listopada festiwalową scenę w Forum Designu przejmą debiutanci. Od 21 do 27 listopada potrwają Krakowskie Spotkania z Dizajnem, prezentujące nowe trendy w modzie, projektowaniu przestrzeni i dizajnie.

Jak co roku zaplanowano spacery po pracowniach artystów i rzemieślników.

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rusza festiwal "Sztuka do rzeczy – design w Krakowie". Co nowego w sztuce użytkowej? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto