Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza budowa kontrowersyjnej Trasy Łagiewnickiej w Krakowie

Arkadiusz Maciejowski
fot. archiwum
Już w przyszłym tygodniu, dokładnie 22 lutego, rozpocznie się w Krakowie jedna z największych i najdroższych inwestycji drogowych ostatnich lat. Budowa Trasy Łagiewnickiej rusza jednak momencie, gdy w stolicy Małopolski trwa dobudowa torów dla Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

W stolicy Małopolski dojdzie więc do kumulacji dwóch wielkich inwestycji. To automatycznie oznacza też kumulację utrudnień zarówno dla pasażerów komunikacji miejskiej jak i kierowców. I to przez trzy lata. Bo zakończyć mają się dopiero w 2020 roku! A w między czasie prowadzone będą przecież też inne – mniejsze, potrzebne, ale równie uciążliwe prace. Chociażby przy przebudowie al. 29 listopada czy modernizacji trasy tramwajowej w kierunku Bronowic.
Trasa Łagiewnicka o długości 3,7 km ma przebiegać od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ul. Witosa, Halszki i Beskidzkiej. W ramach jej budowy powstanie m.in. cztery tunele drogowe, ścieżki rowerowe a także nowa linia tramwajowa od ul. Zakopiańskiej do pętli w Kurdwanowie.

Pierwsze zmiany organizacji ruchu w związku z prowadzonymi robotami mogą pojawić się już wiosną, np. na ul. Turowicza. I z miesiąca na miesiąc będą one się powiększać. W wakacje, na ponad miesiąc całkowicie zablokowana może zostać m.in. wspomniana pętla na Kurdwanowie. Planowane są również zwężenia na ul. Zakopiańkiej, na której już teraz tworzą się wielkie zatory. Do utrudnień na południu miasta dojdą oczywiście te wprowadzane przez kolejarzy w centrum i na północy miasta.

Duże zastrzeżenia wśród mieszkańców budzi również fakt, że Trasa Łagiewnicka, będzie mogła w pełni spełniać swoją rolę – odciążając m.in. Aleje Trzech Wieszczów – dopiero w momencie, gdy powstaną dwa pozostałe fragmenty III obwodnicy Krakowa, czyli Trasy Pychowicka i Zwierzyniecka. Na ich budowę wciąż nie ma jednak zabezpieczonych pieniędzy a na dodatek pojawiają się kuriozalne problemy z przygotowywaną dokumentacją.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto