Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza akcja charytatywna KIABAKUBEK - zmieniaj Afrykę na lepsze!

red.
Już jutro (6 stycznia) wystartuje akcja charytatywna “Kiabakubek”, związana z działalnością Fundacji Kiabakari. Wspierając akcję Kiabakubek możesz pomóc aż na trzy sposoby i zmieniać Afrykę na lepsze.

Projekt „Kiabakubek” to studencka akcja wsparcia położonej w Tanzanii wioski Kiabakari. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi zmaga się afrykańska osada i pokazać jak każdy z nas może jej pomóc.
Fundacja Kiabakari, którą akcja Kiabakubek wspiera, działa we wszystkich istotnych dla Tanzanii obszarach – zapewnia opiekę zdrowotną, promuje edukację i walczy z niedożywieniem tamtejszej ludności.

Te trzy potrzeby wiążą się z trzema symbolicznymi „Kiabakubkami”, w które niosą pomoc Tanzańczykom. „Kubek Wiedzy” ma gromadzić środki na rozbudowę szkoły, która ma zapewnić dzieciom z Kiabakari odpowiednią edukację. „Kubek Zdrowia” to symbol zbiórki na wyposażenie ośrodka medycznego i zapewnienie potrzebującym opieki lekarskiej. Najbardziej dosłowny jest „Kubek Żywności”, mający zagwarantować najmłodszym podopiecznym Fundacji codzienną porcję grysiku z mąki kukurydzianej. Ten niepozorny kubek jest dla niektórych dzieciaków jedynym posiłkiem w ciągu dnia. Zaledwie 10 złotych wystarczy, by zapewnić miesiąc codziennych śniadań dla jednego ucznia szkoły w Kiabakari.

Akcja Kiabakubek pozostaje uzupełnieniem całej działalości rozpoczętej przez jednego z założycieli Fundacji – ks. Wojciecha Adama Kościelniaka, który w Kiabakari działa od ponad 20 lat. Wsparcie dla Kiabakari niosą przede wszystkim wolontariusze, którzy również włączają się w przeróżne inicjatywy, mające na calu poprawić komfort życia w tej tanzańskiej wiosce. Ochotnicy, czyli lekarze, których tak bardzo brakuje na miejscu, pomagają w zapobieganiu malarii, czy szkolili w zakresie pierwszej pomocy.

Wspierając akcje Kiabakari możesz pomóc aż na trzy sposoby.

Kubek Żywności
Szkoła w Kiabakari to nie tylko miejsce, w którym dzieci pobierają lekcje. To także doskonałe miejsce do integracji, zabawy ale i pomijając polityczną poprawność, do jedzenia. W czasie pobytu w szkole i przedszkolu wszystkie dzieci otrzymają śniadanie Często mówimy tu o pierwszym posiłku, gdyż niewiele rodzin w regionie może zapewnić swoim dzieciom codzienny posiłek w domu. Dzieci dostaną gorący kubek grysiku z mąki kukurydzianej. Mało? Może mało ale w warunkach tanzańskich będzie to często jedyne śniadanie tych dzieciaków, a dla większości z Nich główny, bazowy posiłek w ciągu dnia.

Kubek edukcji
Jeśli chodzi o tanzański system szkolnictwa na, to pozostawia wiele do życzenia. Klasy w szkołach są przepełnione, do jednej takiej klasy może uczęszczać nawet 70 dzieci. Warunki, w jakich odbywają się lekcje są opłakane. Nie ma okien, są dziury, a za nimi ruch i hałas, więc dzieciakom trudno jest się skupić. Bardzo możliwe, że ukończywszy taką szkołę, mały Tanzańczyk nie będzie umiał się podpisać. Ma to swoje odbicie w oficjalnych statystykach – w Tanzanii jedynie co dwudzieste dziecko ma szansę kontynuować naukę w szkole średniej.

Kubek zdrowia
Pogoń Tanzańczyków za, ich zdaniem, idealnym życiem na zachodzie doprowadza do wielu absurdów. Tutaj butelka coca coli potrafi być tu tańsza, niż butelka wody. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to co zachodnie, nie zawsze oznacza lepsze. Stąd mimo odmiennej niż w krajach zachodnich średniej długości życia (47 lat u kobiet, 49 u mężczyzn), również u afrykańczyków zdarzają się przypadki chorób cywilizacyjnych. Cukrzyca i nadciśnienie tętnicze to tylko niektóre z nich. U nas oznaczałoby to tylko wizytę samochodem czy tramwajem w przychodni i późniejsze wykupienie leków. W Tanzanii ciężką pracę przy wycince wysokich drzew i krzewów, by mógł w tym miejscu wylądować samolot z lekarzami. A na cały, 39 milionowy kraj, jest ich niestety zaledwie 800.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie internetowej : www.kiabakubek.pl
oraz na Facebooku :KIABAKUBEK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto