Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza 10. noc Cracovia Sacra. Dowiedz się, co warto zwiedzić

Aleksandra Suława
Noc Cracovia Sacra odbywa się w tym roku po raz dziesiąty
Noc Cracovia Sacra odbywa się w tym roku po raz dziesiąty Anna Kaczmarz
W tym roku impreza odbywa się pod hasłem „Skarby krakowskich klasztorów”.

Choć w poniedziałek niektóre obiekty dla zwiedzających będą dostępne już od popołudnia, wydarzenie uroczyście zainauguruje, o godz. 20, koncert w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz Górecki Amber Choir wykonają utwory Franza Schuberta i Piotra Sydora.

To nie jedyna muzyczna propozycja tego wieczoru, bo klasyczne kompozycje zabrzmią również m.in. w kościele Bożego Ciała, gdzie o godz. 20 usłyszymy krakowską premierę „Pieśni o Trójcy Świętej” ze słowami Michała Zabłockiego i muzyką Agnieszki Chrzanowskiej. Pół godziny później rozpocznie się koncert w kościele Franciszkanów. Tam na miłośników muzyki dawnej czeka prawdziwa gratka - chór Flores Rosarium wykona pieśni z niedawno odkrytego, średniowiecznego chorału sióstr Klarysek. W Bazylice Mariackiej natomiast, pochodzący z Wielkiej Brytanii zespół Alamire, zagra koncert zatytułowany „Salve Regina: Wyśpiewywanie chwały Najświętszej Maryi Panny w XVI wiecznej Europie” (godz. 20.30).

Noc (a raczej wieczór, bo sporo obiektów czynnych jest zaledwie do godz. 20) to jednak przede wszystkim szansa na zobaczenie tego, co na co dzień jest skryte przed oczami świeckich. Swoje podwoje otworzą biblioteki klasztorne - np. w kościele Karmelitów na Piasku będzie można zobaczyć Graduał Karmelitański z 1644 roku z przepięknymi floralnymi ilustracjami. Swoje skarbce i biblioteki otworzą też Kanonicy Regularni (przy kościele Bożego Ciała), Dominikanie, Księża Misjonarze (tu będzie można zobaczyć również ogród), Kapucyni, Bonifratrzy, Benedyktynki ze Staniątek oraz Benedyktyni w Tyńcu. Benedyktyni udostępnią do zwiedzania również romańską kryptę. W niektórych obiektach w zabytkowych wnętrzach umieszczono wystawy - np. na krużgankach u Kapucynów, zobaczymy ekspozycję „Za murem”, a u Dominikanów, w krypcie pod refektarzem odkryjemy „Tajemnice klasztornego skarbca”.

Kto 14 sierpnia nie zdąży obejrzeć wszystkich interesujących go miejsc, będzie mógł kontynuować zwiedzanie kolejnego dnia. Większość obiektów będzie bowiem czynna również we wtorkowe popołudnie i wieczór. Szczegółowy program można znaleźć na: www.krakowskienoce.pl.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 16. "Buc"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto