„Rozwód Kościelny” - dlaczego warto go wziąć przy pomocy adwokata kościelnego?

Materiał informacyjny Kancelaria Kanoniczna Magdalena Wojdała
Uzyskanie wyroku stwierdzającego nieważność małżeństwa kościelnego jest powszechnie uznawane za rzadkie i trudne do zrealizowania. Tymczasem, wcale nie musi tak być. Wystarczy wybrać odpowiednią kancelarię kanoniczną, która zajmie się opieką nad całym procesem.

Czy rozwód kościelny jest możliwy?

W instytucji Kościoła Katolickiego sakrament małżeństwa jest na całe życie, a więc nie istnieje coś takiego jak rozwód kościelny. W związku z tym fizycznie nie jest on możliwy. Warto jednak pamiętać, że „rozwodem kościelnym” potocznie nazywa się sytuacje, które w języku kanonistycznym oznaczają stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Takie stwierdzenie nieważności małżeństwa jest już jak najbardziej możliwe do zrealizowania.

Dochodzi do niego w sytuacji, gdy udowodnione zostanie, że w dniu ślubu zachodziły pewne okoliczności, które uniemożliwiały zgodne z prawem kanonicznym zawarcie małżeństwa, wskutek czego małżeństwo tak naprawdę nie mogło i nie zostało zawarte. Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego powstaje w czasie procesu sądowego.

Czy adwokat kościelny jest niezbędny?

Aby wziąć udział w procesie o rozwód kościelny nie jest potrzebna kancelaria kanoniczna. Nie oznacza to jednak, że nie warto korzystać z jej usług. Ostateczna decyzja zawsze należy do strony procesu, jednak istnieje wiele zalet wynikających z przeprowadzenia „rozwodu kościelnego” przy pomocy prawników, dlatego zdecydowana większość osób decyduje się na pomoc takiej osoby jak adwokat kościelny.

Adwokat kościelny (również: kanonista) to ktoś, kto ukończył studia z zakresu prawa kanonicznego. Nie jest to zwykły, cywilny adwokat, bowiem adwokat kościelny powinien mieć niezbędne uprawnienia, tzw. diploma licentiatus. Dobry adwokat kościelny oprócz wiedzy teoretycznej musi również posiadać doświadczenie w prowadzeniu spraw związanych ze stwierdzeniem nieważności małżeństwa.

Kancelaria kanoniczna ma za zadanie pomóc stronie procesu w uzyskaniu rozwodu kościelnego. Na początkowym etapie szczególnie przydatne jest doradztwo w redagowaniu skargi powodowej oraz ustaleniu właściwych podstaw prawnych w zakresie nieważności małżeństwa. Po rozpoczęciu procesu adwokat kościelny pomaga zabezpieczyć stronę przed popełnianiem błędów proceduralnych, pilnuje terminów oraz dba o prawidłowy przebieg procesu. W ten sposób klienci oszczędzają wiele czasu i energii oraz mają pewność, że ich sprawa jest prowadzona w sposób profesjonalny i właściwy.

Kancelaria Kanoniczna Magdalena Wojdała

Ogólnopolska kancelaria prawa kanonicznego - Kancelaria Kanoniczna Magdalena Wojdała jest jedną z najczęściej polecanych kancelarii do reprezentacji osób przed sądami kościelnymi w Polsce. Obejmuje swoją działalnością Prawo Kanoniczne, Prawo Kościele i Prawo Wyznaniowe. Specjalizuje się w obsłudze prawnej procesów kościelnych dotyczących sakramentu małżeństwa.

Kancelaria Kanoniczna Magdalena Wojdała oferuje kompleksowe usługi prawne z zakresu procesów o nieważność małżeństwa kościelnego i działania apelacyjne. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w tego typu sprawach.

Niniejsza kancelaria kanoniczna świadczy pomoc w uzyskaniu tzw. „rozwodu kościelnego” dla osób zamieszkałych na terenie całej Polski, we wszystkich diecezjach. Ogromna wiedza i doświadczenie poparte wieloma spektakularnymi sukcesami oraz licznymi zadowolonymi klientami, sprawia, że współpraca z kancelarią adwokat kościelnego Magdaleną Wojdała skutkuje dla klienta odpowiednią opieką, oszczędnością czasu i pieniędzy, gwarancją poufności informacji oraz możliwie najszybszym rozwiązaniem sprawy.

Warto podkreślić, że niniejsza kancelaria kanoniczna pomaga również w tzw. procesie skróconym, czyli procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa według procedury procesu skróconego przed Biskupem, tzw. 45-dniowego. Możliwość ta istnieje od 2015 roku, gdy papież Franciszek wprowadził zmiany w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Podczas tej reformy uległy zmianie niektóre procedury dotyczące procesów zwyczajnych, ale również została wprowadzona możliwość wszczęcia uproszczonego procesu skróconego w określonych przypadkach.

Z kancelarią prawa kanonicznego Magdaleny Wojdała można skontaktować się:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto