Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się cykl wykładów na Wawelu

Katarzyna Czaja
Katarzyna Czaja
Jak obchodzono rocznicę bitwy pod Grunwaldem sto lat temu w Krakowie? Można się było tego dowiedzieć na pierwszym z serii "grunwaldzkich" wykładów na Wawelu.

W ramach Projektu "Grunwald 2010" na Wawelu przygotowano serię spotkań edukacyjnych dla dzieci i wykładów dla dorosłych. Towarzyszą wystawie "Na znak świetnego zwycięstwa", poświęconej bitwie pod Grunwaldem. Cykl "grunwaldzkich" spotkań otworzył w czwartek 19 sierpnia wykład Agnieszki Janczyk "Uroczystości jubileuszowe w 1910 roku w Krakowie".

Zaplanowano sześć wykładów. Będą się odbywać w każdy kolejny czwartek o 17.00 na Wawelu, w budynku nr 7. Organizatorzy zastrzegają, że liczba miejsc jest ograniczona i należy wcześniej dokonać rezerwacji (dane do rezerwacji na końcu artykułu). Na pierwszy wykład przyszło jedynie kilkanaście osób na kilkadziesiąt przygotowanych miejsc i nikt nie sprawdzał listy nazwisk.

Wystąpienie Agnieszki Janczyk, współautorki wystawy, trwało godzinę. Słuchacze dowiedzieli się, jak wyglądały obchody pięćsetlecia bitwy pod Grunwaldem i jak się do nich przygotowywano. W 1910 r. nie było inscenizacji walk rycerskich, za to licznie przybyło do Krakowa sokolstwo. Oglądanie ćwiczeń Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" było główną atrakcją drugiego dnia obchodów.

Najważniejsza część uroczystości jubileuszowych miała miejsce pierwszego dnia, kiedy odsłonięto pomnik grunwaldzki autorstwa Antoniego Wiwulskiego. Został zniszczony na początku II wojny światowej. Obecnie na placu Matejki można oglądać rekonstrukcję pomnika.

W 1910 r. powstało wiele medali, pocztówek, plakiet i kubków z Jagiełłą, Witoldem i Wielkim Mistrzem Krzyżackim. Dodatkowo pojawiły się okolicznościowe publikacje i druki, np. z tekstem "Bogurodzicy". Agnieszka Janczyk poświęciła dużo czasu na przybliżenie historii powstania obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego, który można obejrzeć na wystawie „Na znak świetnego zwycięstwa”.

Kolejny wykład, "Z zamku do zamku - przeniesienie chorągwi krzyżackich z zamku wawelskiego do zamku w Malborku" Haliny Billik już w przyszły czwartek, 26 sierpnia. Wystawa „Na znak świetnego zwycięstwa” będzie czynna do 30 września.

MM Moje Miasto Kraków jest patronem Projektu "Grunwald 2010".

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto