Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowy o wędrowaniu wśród roślin. Spotkanie z Patrycją Machałek i Piotrem Klepackim w krakowskiej Księgarni Pod Globusem

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
„Smak dzikich roślin” i „Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych. Słownik Adama Fischera”
„Smak dzikich roślin” i „Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych. Słownik Adama Fischera” Materiały prasowe
Co rośnie tuż przy szlaku, w lesie i na łące? Jakie dziko rosnące rośliny warto włączyć do swojego menu? Które z kolei są cennym uzupełnieniem domowej apteczki? No i co z tymi, którym przypisywano moc nie z tego świata? Tego wszystkiego dowiemy się we wtorek 23 listopada o godz. 18 podczas spotkania z Patrycją Machałek i Piotrem Klepackim w krakowskiej Księgarni Pod Globusem.

FLESZ - Nowe przepisy działają! Zmalała liczba wypadków

od 16 lat

Podczas spotkania pod hasłem "Rozmowy o wędrowaniu wśród roślin" o właściwościach i smakach roślin i ziół porozmawiamy z ekspertami – Piotrem Klepackim, współtwórcą nowego wydania książki „Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych. Słownik Adama Fischera” oraz Patrycją Machałek, która o jadalnych dzikich roślinach z pasją pisze i opowiada. Rozmowę poprowadzi Magdalena Petryna, przewodniczka beskidzka i miłośniczka roślin.

Patrycja Machałek – urodziła się w 1986 roku, mieszka na Śląsku, skończyła filologię słowiańską, a w kilka lat później studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa i informacji naukowej a następnie edytorstwa i redakcji tekstu. Zajmuje się pisaniem – o ziołach i gotowaniu, roślinach i małych codziennościach, podczas których zawsze nam towarzyszą w tle. Nie od zawsze zajmowała się ziołami i gotowaniem.

Nad roślinkami pochyliła się dopiero kilka lat temu, kiedy jeszcze pracowała w bibliotece. Podczas jednego ze spotkań, które organizowała dla pań z lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich uczestniczki opowiadały o swoich domowych sposobach na przetwarzanie ziół. Bardzo zaimponowały jej tym, że miały o ziołach ogromną wiedzę, dlatego sama zaczęła przyglądać się tym niepozornym chwaścikom bliżej – tym, jakie mają właściwości, jak działają, po co i jak możemy je stosować – ale też jak o nich myślimy, jak funkcjonują w kulturze i jakie historie i legendy się z nimi wiążą. O tym właśnie pisuje felietony dla Wysokich Obcasów i zdarza jej się opowiadać w Pytaniu na Śniadanie.

dr Piotr Klepacki - absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (biologia i etnologia), napisał doktorat z etnobotaniki. Przez 15 lat pracował w Instytucie Botaniki UJ. Interesuje się roślinami użytkowymi i architekturą krajobrazu oraz relacjami człowieka z przyrodą. Obecnie pracuje w dużej firmie logistycznej jako analityk. Prywatnie tata Ignasia i Helenki.

Magdalena Petryna – przewodniczka beskidzka i redaktorka. W sieci działa jako Wilczy Las. Mieszka w Beskidzie Wyspowym w chałupie otoczonej kwiatami i chaszczami. Wiele uczy się od roślin.

Patrycja Machałek, „Smak dzikich roślin” Wydawnictwo Znak

Poznaj moc dzikich ziół, chwastów oraz liści drzew i naucz się gotować w zgodzie z rytmem natury. Z tą książką przygotujesz: drożdżowy chleb orkiszowy na liściach łopianu, marmoladę forsycjową, surówkę z liśćmi lipy, leśny dżin z jałowca, pokrzywowe leniwe i ponad 100 innych doskonałych potraw z wykorzystaniem nieoczywistych roślin rosnących blisko ciebie. Dzięki książce Patrycji Machałek odkryjesz właściwości nietypowych ziół, dowiesz się z niej, liście jakich drzew idealnie urozmaicą domowe menu, znajdziesz inspiracje do kulinarnych eksperymentów i zaskoczysz znajomych o każdej porze roku.

Adam Fischer, Piotr Klepacki, Monika Kujawska, Joanna Sosnowska, Łukasz Łuczaj, „Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych. Słownik Adama Fischera”, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze

Na czym polega wartość tego słownika? Fischer i za nim my, używając jego notatek, próbował napisać mini-monografie dla możliwie wszystkich roślin używanych w Polsce. Kompilując dane ze starych zielników, z XIX i XX wiecznych prac ludoznawczych i z wyników własnej ankiety, napisał monografie dla gatunków, o których nikt wcześniej nie pisał albo pisały tylko stare zielniki, a nie etnobotanicy. Monografie dotyczą zarówno lecznictwa, magii, jak i pożywienia. Dają bardzo żywy i ciekawy obraz użytkowania roślin w dawnej Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rozmowy o wędrowaniu wśród roślin. Spotkanie z Patrycją Machałek i Piotrem Klepackim w krakowskiej Księgarni Pod Globusem - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto