MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rozliczenia z fiskusem

ds
Styczeń to dla osób prowadzących działalność gospodarczą gorączkowy okres kontaktów z urzędem skarbowym, co wiąże się ze składaniem różnych oświadczeń. Trzeba pilnować wyznaczonego terminu, gdyż spóźnienie grozi nie ...

Styczeń to dla osób prowadzących działalność gospodarczą gorączkowy okres kontaktów z urzędem skarbowym, co wiąże się ze składaniem różnych oświadczeń. Trzeba pilnować wyznaczonego terminu, gdyż spóźnienie grozi nie tylko karą, ale też utratą prawa do zastosowania korzystnych dla siebie rozwiązań.

Dziś dalszy ciąg terminarza podatnika.

Wynajmujący - do 20 stycznia

Osoby osiągające przychody z najmu nie będącego ich działalnością gospodarczą, czyli właściciele domów, mieszkań powinni do 20 stycznia wybrać formę opodatkowania. Mają oni do wyboru płacenie podatku na zasadach ogólnych, według skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W 2005 r. prawo do tej ostatniej formy mają także osoby prowadzące działalność gospodaczą. Również w tym przypadku podatnicy mogą płacić ryczałt kwartalnie, ale muszą o tym powiadomić naczelnika urzędu skarbowego do 20 stycznia.

Gdy wynajmującymi są małżonkowie, mogą wybrać, kto będzie płacił podatek: oboje czy jedno z nich. Muszą jednak o swoim wyborze powiadomić urząd skarbowy do 20 stycznia.

Deklaracja przychodu - do 31 stycznia

To ostatni dzień na złożenie deklaracji podatkowych za ubiegły rok od przychodów z działalności gospodarczej, najmu. Trzeba złożyć PIT: 28, 28A, 28B oraz 16A. Ten ostatni dotyczy zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne osób rozliczających się według karty podatkowej.

Dla rozpoczynających

Osoby, które rozpoczęły niedawno działalność gospodarczą, mogą skorzystać z odroczenia płatności podatku, określanego jako kredyt podatkowy. Ulga ta polega na zwolnieniu z płacenia podatku dochodowego przez rok. Niezapłacona należność wobec państwa jest rozłożona na raty i spłacana przez kilka następnych lat.

By skorzystać z tego odroczenia spłaty, przedsiębiorca musi złożyć stosowne oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego.

Według karty - tylko 7 dni

Dotyczy to przesiębiorców rozliczających się według karty podatkowej. Muszą oni pamiętać, że jeżeli w nowym roku podatkowym w ich przedsiębiorstwie zajdą zmiany mające wpływ na wymiar opodatkowania, są zobowiązani powiadomić o tym urząd skarbowy w ciągu siedmiu dni. Niestety przepis ten jest mało czytelny i wszystko praktycznie można podciągnąć pod zmiany mające wpływ na wymiar opodatkowania. Jednak bezwzględnie należy dochować tego terminu, np. przy zmianie liczby zatrudnionych pracowników.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto