Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozliczenia z Chinami w juanach. As w rękawie polskich importerów?

Artykuł Sponsorowany
Chińczycy wiedzą jak zachęcić do współpracy handlowej. Dzięki bezpośredniej wymienialności renminbi na złotego, polscy importerzy mogą zaoszczędzić podczas handlu z Chinami. W jaki sposób?

Od grudnia 2016 roku juan jest wymienialny na 7 nowych walut: złotego, forinta węgierskiego, lirę turecką, meksykańskie peso oraz korony: szwedzką, norweską i duńską. Według Ludowego Banku Chin przedsiębiorcy współpracujący z Państwem Środka, mogą dzięki temu liczyć na oszczędności rzędu 2-3 proc. transakcji. Jak? Wystarczy, że z chińskim partnerem będą rozliczać się w renminbi, zamiast w euro lub w dolarach. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, w jaki sposób przedsiębiorcy mogą szukać oszczędności na transakcjach rozliczanych w chińskiej walucie.

Taniej

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na wystawienie faktur w juanach, mogą jeszcze raz negocjować ceny kupowanych z Chin towarów. Chiński partner, dzięki rozliczeniu w juanach nie ponosi żadnego ryzyka walutowego, zmniejszają się jego koszty operacyjne. Dlatego bardzo prawdopodobne jest, że dzięki temu sprzeda swój towar taniej, niż w przypadku rozliczeń w euro lub dolarach.

Więcej partnerów

Rozliczając się z chińskim partnerem w juanach, przedsiębiorcy zyskują dostęp do większego grona eksporterów z Chin. Takich, którzy dotąd nie godzili się na zawieranie transakcji w walucie obcej z powodu ryzyka walutowego oraz dodatkowych kosztów (m.in. podatku od tego typu transakcji).

Mniejsze ryzyko

Polski przedsiębiorca wybierając do rozliczeń chińską walutę zmniejsza liczbę przewalutowań, co z kolei zmniejsza ryzyko kursowe. Rozliczając się z chińskim partnerem w dolarach lub euro obie strony: zarówno chińska jak i polska, musiały wymienić własną walutę na walutę rozliczeniową. W ten sposób bezpośrednia wymienialność juana na złotego daje polskim firmom przewagę konkurencyjną.

Zacieśnienie relacji biznesowych

Rozliczanie się w chińskiej walucie ma także niebagatelne znaczenie podczas budowania długofalowych relacji z chińskimi partnerami. Dla chińskiego kontrahenta jest to znak, że chcesz z nimi zacieśnić swoją współpracę.

Więcej możliwości

Wymienialność juana na złotego daje przedsiębiorcom także większe pole do manewru. Mogą poprosić swojego chińskiego partnera o to, aby podał cenę swoich usług lub towaru w dwóch walutach, np. w chińskiej i amerykańskiej. W zależności od koniunktury na rynku walutowym, będą mogli rozliczyć się w tej walucie, w której jest to dla nich w danym czasie bardziej opłacalne.

Podsumowując

Bezpośrednia wymienialność chińskiej waluty na złotego na rynku międzybankowym to ułatwienie zarówno dla chińskiej, jak i polskiej strony. A jak wygląda sprawa z dostępnością tej waluty? Okazuje się, że nie wszystkie instytucje wymiany walut, mają w swojej ofercie juany.

Zachęcamy do wymiany PLN/CNY w kantoronline.pl, kantorze internetowym który jest partnerem tej publikacji. Warto sprawdzić kurs juana, ponieważ rozliczenia w tej walucie zamiast w dolarach lub euro, mogą być asem w rękawie podczas negocjacji biznesowych z Chinami.

Zapoznaj się także z listą 7 witryn, które pomagają rozwijać eksport i import klikając tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto