Rosną zarobki menedżerów i specjalistów w Polsce. Oto stawki na rok 2021 na konkretnych stanowiskach w różnych branżach

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Źródło: Raport płacowy Hays Poland 2021
Grubo ponad połowa specjalistów i menedżerów w Polsce może się w tym roku spodziewać kolejnych podwyżek wynagrodzeń. Kolejnych - bo większość z nich poprawiło swe zarobki, czasem bardzo znacznie, również w pandemicznym roku 2020. Najnowszy „Raport płacowy” polskiego oddziału Hays, największej na świecie firmy rekrutującej specjalistów, wręcz tryska optymizmem – i to zarówno pracodawców, jak i pracowników. Może to zaskakiwać, zważywszy szalejącą wciąż pandemię, która – jak przyznają autorzy opracowania – zostanie z nami przez następne miesiące. Jakie są zarobki menedżerów i specjalistów w różnych branżach i na różnych stanowiskach? Wybrane przykłady z „Raportu płacowego Hays 2021” podajemy w naszej galerii. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Rachunki za prąd idą w górę

Aż 57 proc. pracodawców zarezerwowało w swych budżetach pieniądze na podwyżki płac – nawet o ponad 5 proc. (40 proc. przewiduje pozostawienie wynagrodzeń na niezmienionym poziomie, zaledwie 3 proc. prognozuje obniżki – i to raczej drobne, do 5 proc.). Równocześnie 58 proc. pracowników ocenia swe perspektywy zawodowe dobrze lub bardzo dobrze (25 proc. nie ma zdania, 17 proc. ma obawy o przyszłość).

Raport płacowy Hays 2021 jest zestawieniem wynagrodzeń dla specjalistów i kadry menedżerskiej w podziale na 20 specjalizacji, zawiera wnioski i komentarze ekspertów oraz wyniki badania na temat rynku pracy przeprowadzonego na koniec 2020 r. W raporcie uwzględniona jest perspektywa firm – blisko 3 500 organizacji działających w Polsce – oraz perspektywa pracowników i kandydatów – niemal 5 900 osób.

Jesteś początkującym specjalistą w branży na fali? Poniżej 10 tys. złotych nie zarobisz

Z raportu wynika, że w niektórych branżach – jak farmaceutyczna czy handel elektroniczny i usługi cyfrowe – płace na większości stanowisk specjalistycznych i menedżerskich oscylują wokół 20 tys. zł i niemal nikt (lub dosłownie – nikt) nie zarabia poniżej 10 tys. zł brutto. Czołowi menedżerowie mogą liczyć na 50 tys. zł miesięcznie. W przemyśle tzw. optymalne stawki zaczynają się od 9 tys. zł a kończą na 30 tys. zł. Nawet w najsilniej sponiewieranej przez pandemię turystyce najczęściej spotykane stawki – między 7,5 tys. zł (kierownik sprzedaży w hotelu) i 9 tys. zł (kierownik restauracji) a 15 tys. zł (dyrektor hotelu) - mogą robić wrażenie.

Aż 91 proc. ankietowanych przedsiębiorstw przewiduje, że w 2021 r. utrzyma lub zwiększy poziom aktywności, 84 proc. (tyle samo, co u progu 2020 r.!) planuje w związku z tym zatrudnienie nowych pracowników. Analitycy Hays zwracają uwagę, że pandemia osłabiła pozycję pracowników, w związku z tym przewidują, że o podwyżkę wynagrodzenia będzie trudniej. Ze wspomnianych badań wynika jednak, ze spora część specjalistów i menedżerów rozważa zmianę pracodawcy i głównym tego powodem jest właśnie poziom wynagtrodzeń. „Dlatego firmy wciąż będą musiały odpowiadać na presję płacową wywieraną przez najlepszych specjalistów, posiadających cenne i pożądane na rynku kompetencje” – czytamy w raporcie.

Niektórych specjalistów trudniej zrekrutować niż przed pandemią. Oni mogą liczyć na duże podwyżki

Pracodawcy mniej boją się trudności z rekrutacją pracowników (jako wyzwanie wskazało to 43 proc., wobec 82 proc. w styczniu 2020), ale zdają sobie sprawę, że mogą mieć problemy z pozyskaniem i zatrzymaniem ekspertów posiadających cenne umiejętności.

– Luka kompetencji pozostaje aktualnym wyzwaniem dla polskiego rynku pracy. Dla pracodawców oznacza to dalszą rywalizację o ekspertów posiadających unikatowe umiejętności, np. w obszarze IT, nowoczesnych technologii, digital czy finansów. W niektórych sytuacjach rekrutacja może być jeszcze trudniejsza niż przed pandemią, z uwagi na przyspieszenie transformacji cyfrowej w firmach i większą ostrożność kandydatów w podejmowaniu decyzji zawodowych

– komentuje Marc Burrage, dyrektor darządzający Hays Poland.

Kto zamierza zatrudniać? Przede wszystkim firmy działające w branżach life sciences, produkcyjnej, finansowo-księgowej oraz IT i telekomunikacyjnej, inżynieryjnej i sektorze nowoczesnych usług dla biznesu (BSS). Na nadchodzące miesiące pracodawcy przewidują największe zapotrzebowanie na specjalistów IT, produkcji, sprzedaży oraz finansów i księgowości.

W 2020 roku podwyżkę wynagrodzenia dostał co drugi specjalista i menedżer, a niemal co dziesiąty musiał zaakceptować niższą płacę. Obecnie 48 proc. pracowników odczuwa satysfakcję z otrzymywanego wynagrodzenia. To więcej niż przed rokiem. Wiele wskazuje na to, że w nadchodzących miesiącach, szczególnie w branżach doświadczonych przez pandemię, kandydaci będą wywierać mniejszą presję płacową na pracodawców, stawiając na pierwszym miejscu pewność i stabilność zatrudnienia oraz możliwości rozwoju.

Z drugiej strony, podwyżek oczekuje jedna trzecia ankietowanych specjalistów i menedżerów, a 28 proc. przewiduje, że ich zarobki pozostaną na tym samym poziomie.

Kto rozważa zmianę pracy w pandemii i dlaczego?

Wyniki badania Hays pokazują, że pandemia nie zmieniła znacząco odsetka pracowników rozważających zmianę pracy. Taki krok dopuszcza 76 proc. specjalistów i menedżerów, z czego większość - jeszcze w tym roku.

– Pandemia i ogólna niepewność sprawiają, że niektórzy specjaliści uznają obecny czas za niekorzystny dla zmiany pracy. Częściej decydują się zostać w obecnej firmie, czekając na rozwój sytuacji i bardziej przewidywalne realia rynkowe. Przekonanie tych kandydatów do wzięcia udziału w procesie rekrutacji jest obecnie szczególnie trudne. Inną perspektywę mają jednak pracownicy obszarów specjalizacyjnych lub branż, które szczególnie ucierpiały w wyniku pandemii. Nie dziwi zatem fakt, że w gronie respondentów najczęściej deklarujących otwartość na zmianę pracy znaleźli się m.in. specjaliści związani z hotelarstwem i handlem detalicznym

– komentuje Agnieszka Pietrasik, Executive Director w Hays Poland.

Pandemia nie zmieniła jednak powodów, dla których specjaliści dążą do zmiany pracy. Głównymi motywatorami pozostają brak satysfakcji z wynagrodzenia oraz otrzymywanych benefitów, brak możliwości rozwoju w obecnym miejscu zatrudnienia oraz charakter wykonywanej pracy. Chociaż w obliczu wydarzeń ostatnich miesięcy można było oczekiwać, iż jednym z częściej wskazywanych powodów zawodowych poszukiwań będzie trudna sytuacja w branży czy zła kondycja firmy, to takich odpowiedzi udzieliło kolejno 9 i 5 proc. respondentów.

Wedle ekspertów Hays, w 2021 r. pracodawcy będą poszukiwać profesjonalistów, którzy obok określonych zdolności i doświadczenia, wykazują się umiejętnością adaptacji do zmieniającego się środowiska, apetytem na naukę i otwartością na innowacje.

Wybrane przykłady z „Raportu płacowego Hays 2021” podajemy w naszej galerii. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Wideo

Materiał oryginalny: Rosną zarobki menedżerów i specjalistów w Polsce. Oto stawki na rok 2021 na konkretnych stanowiskach w różnych branżach - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie