Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolls-Royce wśród porcelany - nowy nabytek muzeum na Wawelu

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Porcelanowe świeczniki to część XVIII-wiecznego serwisu Sułkowskiego
Porcelanowe świeczniki to część XVIII-wiecznego serwisu Sułkowskiego brak
Dwa świeczniki z XVIII-wiecznego serwisu herbowego hrabiego Aleksandra Józefa Sułkowskiego powiększyły kolekcję porcelany Zamku Królewskiego na Wawelu. To najważniejszy i najbardziej poszukiwany na rynku kolekcjonerskim serwis porcelanowy z manufaktury miśnieńskiej.

FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

od 16 lat

Po raz pierwszy świeczniki z serwisu Sułkowskiego zostaną zaprezentowane publiczności 12 czerwca, w ramach pokazu towarzyszącego otwarciu prywatnych apartamentów królewskich.

Nowy nabytek Zamku Królewskiego na Wawelu jest częścią najcenniejszego historycznie serwisu, który powstał w manufakturze miśnieńskiej w latach 1735 - 1738. Serwis hrabiego Aleksandra Józefa Sułkowskiego ozdobiony został herbami jego i żony Marii Anny Freiin von Stein zu Jettingen.

To jeden z najbardziej poszukiwanych i pożądanych przez kolekcjonerów i muzea kompletów stołowych. Serwis Sułkowskiego to pierwszy duży zestaw naczyń zrobiony na zamówienie prywatne w czasach, gdy większość powstających w Miśni przedmiotów robiono na potrzeby króla. Cały serwis liczył około tysiąca sztuk, składał się m.in. z naczyń obiadowych, herbacianych, świeczników stołowych. Z czasem serwis został rozsprzedany i rozproszony, obecnie naczynia znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych.

- Wawel jest obecnie w posiadaniu największej liczby naczyń z serwisu Sułkowskiego. Łącznie w zbiorach muzeum znajduje się siedem elementów: najnowszy nabytek – świeczniki, terrina - duża waza do zupy, cukiernica, filiżanka i dwa talerze. Nie mamy pełnej wiedzy o pozostałych naczyniach z kolekcji, wiemy tylko o tym, co znajduje się w muzeach, a pozostają jeszcze prywatne kolekcje – mówi Dorota Gabryś, kustosz działu ceramiki Zamku Królewskiego na Wawelu.

Serwis Sułkowskiego jest szczególny także dlatego, że zachowały się zapiski z jego powstawania, autor kompletu opisywał kolejne fazy jego tworzenia. W czerwcu 1736 roku Johann Joachim Kandler odnotował w dzienniku robót fakt tworzenia świeczników.

- Wyglądają może niereprezentacyjnie, ale tak naprawdę to coś, co możemy określić mianem Rolls-Royce`a wśród porcelany. Zwłaszcza XVIII-wiecznej - mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Serwis Sułkowskiego jest kompletem historycznym, pierwszą porcelanową zastawą, która pojawiła się na królewskim stole. Podczas ślubu siostry żony Sułkowskiego, łamiąc etykietę, podano królowi pierwsze danie na serwisie porcelanowym, wcześniej król jadał jedynie na srebrnych naczyniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rolls-Royce wśród porcelany - nowy nabytek muzeum na Wawelu - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto