Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Replika dzwonu Zygmunt trafiła do zwycięzcy licytacji WOŚP

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Replika dzwonu Zygmunt została wylicytowana podczas tegorocznego finału WOŚP
Replika dzwonu Zygmunt została wylicytowana podczas tegorocznego finału WOŚP Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Wylicytowana w ramach tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy replika dzwonu Zygmunt trafiła do zwycięzców licytacji: Agnieszki Chmury-Wieczorek i Krzysztofa Wieczorka. Opiekę nad repliką przejmuje dolnośląska fundacja Pałac Struga. Nowi właściciele zapłacili za dzwon 6 399 zł.

12 600 kg wagi, 450 cm całkowitej wysokości z jarzmem i sercem, ton uderzeniowy G (sol), słyszalność do 30 km, siła 12 dzwonników potrzebna do wydania dźwięku – taki jest dzwon Zygmunt, który w lipcu ubiegłego roku obchodził jubileusz 500-lecia. Z okazji jubileuszu, poza hucznym świętowaniem, na które mieszkańców i gości zaprosiło miasto wraz z partnerami, została także przygotowana replika jubilata.

- Dzwon Zygmunt to wyjątkowy symbol nierozerwalnie związany z Krakowem. Ma dla naszego miasta i kraju znaczenie szczególne, dlatego tak uroczyście świętowaliśmy jego jubileusz. Przekazując na licytację tę okazałą pamiątkę, chcę jednocześnie podzielić się z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i ze zwycięzcą licytacji symbolicznym „fragmentem” naszego miasta – jego dziedzictwa, kultury i społecznego zaangażowania. W Wielkiej Orkiestrze Świątecznej pomocy jest miejsce na wielu „grających” i wiele „instrumentów”, ale liczę, że nasz dzwon będzie jednym z najbardziej wyjątkowych. Zachęcam do udziału w licytacji, w inicjatywach miasta przygotowanych z okazji finału i wsparcia działań WOŚP – mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, przekazując dzwon na aukcje WOŚP.

Replika została wykonana z twardego styropianu z rdzeniem drewniano-stalowym i zbrojoną tkaniną techniczną. Całość pokryta jest masami akrylowymi. Twórcy kopii zadbali o bliską wierność oryginałowi. Dzwon jest bliźniaczo podobny do Zygmunta, tyle tylko że blisko stukrotnie lżejszy od pierwowzoru. Replika, która jest podwieszana na specjalnym, drewnianym wozie, ma ok. 2,5 m wysokości i średnicę wynoszącą 2,42 m. Przed przystąpieniem do pracy wykonawcy przeprowadzili szczegółową kwerendę dotyczącą wymiarów, napisów, rzeźb. Bo ta replika to nie tylko bryła, ale też umieszczona na niej historia, na którą składają się motta, napisy czy wzmianki o fundatorach.

Dzwon został wylicytowany przez Agnieszkę Chmurę-Wieczorek i Krzysztofa Wieczorka za kwotę 6399 złotych. Opiekę nad repliką przejmuje dolnośląska fundacja Pałac Struga.

Do głównych zadań fundacji, która zwyciężyła licytację i przejmuje pieczę nad repliką dzwonu należy ratowanie zabytkowych obiektów. Fundacja prowadzi również działalność kulturalną i edukacyjną przez kontynuację idei Teatru Letniego w Pałacu Struga, organizowanie koncertów, wystaw, sympozjów oraz stworzenie muzeum upamiętniającego bogatą historię regionu, historię rodu rycerskiego von Czettritz i dwie bitwy (1762 i 1807), które związane są ze wsią Adelsbach (dzisiejsza Struga).

FLESZ - Marcin Mamoń - relacja z Żytomierza

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Replika dzwonu Zygmunt trafiła do zwycięzcy licytacji WOŚP - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto