Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remonty małe, średnie i duże. Jak się za nie zabrać?

Daniel Szafruga
Innego zaangażowania będzie wymagało od nas malowanie ścian, montaż oświetlenia, ułożenie terakoty, wymiana ceramiki łazienkowej lub cyklinowanie podłóg, a innego poważniejsze operacje remontowo-budowlane, np. wyburzanie ścian albo ocieplenie budynku.

W sprawnej organizacji remontu pomoże sporządzenie grafiku prac. Na początku listy powinny się znaleźć te wymagające najwięcej czasu. Istotna jest również ich prawidłowa kolejność, na przykład cyklinowanie podłóg należy wykonać przed malowaniem, a wymianę okien przed ociepleniem ścian.

Kolejny krok to obliczenie powierzchni, których będą dotyczyły prace. Tylko w ten sposób będziemy mogli oszacować potrzebną ilość materiałów, jak kafelki, farby lub styropian do docieplenia budynku.

Czas przygotować listę najważniejszych zakupów (rodzaj, typ, kolor, zastosowanie). Jeśli chcemy cieszyć się nowym wyglądem mieszkania przez dłuższy czas, nie oszczędzajmy na jakości produktów. Bez wychodzenia z domu, w internecie, można i warto sprawdzić ofertę dostępną w naszym mieście i poczytać opinie osób, które z niej wcześniej korzystały. Porównywarki internetowe pozwolą nam z kolei wybrać ofertę najbardziej atrakcyjną cenowo.

- Przykładowo, osoby, które chcą wykonać solidne ocieplenie ścian zewnętrznych domu, powinny wybrać renomowany izolator cieplny, np. styropian w kropki, a nie tanie zamienniki nieznanych producentów, którzy nie gwarantują oczekiwanych oszczędności na kosztach ogrzewania oraz trwałości inwestycji - mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki. - To samo dotyczy farb, zwłaszcza do malowania powierzchni zewnętrznych. Tu również warto trzymać się sprawdzonych marek - radzi.

Największym zaufaniem można darzyć produkty budowlane z certyfikatami i rekomendacjami jakości, przyznanymi przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty badawcze, zajmujące się weryfikacją jakości materiałów budowlanych. W Polsce tego typu zaświadczenia wydaje Instytut Techniki Budowlanej.

Ustalenie harmonogramu i zakresu prac oraz wybór materiałów to połowa sukcesu. Teraz pora na podliczenie kosztów inwestycji. W zależności od tego, czy remont przeprowadzimy sami, czy też planujemy skorzystać z pomocy fachowców, może być konieczne doliczenie kosztów wynajęcia ekipy remontowej. Niestety, gdy podsumowujemy wydatki, bardzo często wykraczają one poza nasze możliwości. A gdy oszczędności nie wystarczą, trzeba skorzystać z pożyczki w ban-ku. Do wyboru mamy kredyt hipoteczny oraz gotówkowy.

- Tańszym rozwiązaniem jest pożyczka hipoteczna. Jest to zobowiązanie zabezpieczone hipoteką na nieruchomości, wobec tego jego oprocentowanie jest stosunkowo niskie - mówi Mikołaj Fidziński, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl. - Nie uzyskamy jej jednak z dnia na dzień, z powodu wielu formalności oraz czasochłonnej analizy kredytowej. Znacznie szybciej dostaniemy kredyt gotówkowy. Formalności powinny zająć zaledwie kilka dni, zatem na pieniądze nie trzeba będzie długo czekać. Oprocentowanie takiej pożyczki jest jednak wyższe niż kredytu hipotecznego - wyjaśnia ekspert.

Gdy zdecydujemy się na formę finansowania remontu, czas poszukać jego wykonawcy. Przed ostatecznym wyborem ekipy zażądajmy od niej referencji i sprawdźmy je.

Nie każdy remont musi jednak oznaczać ogromny wysiłek organizacyjny i finansowy. Zdaniem psychologów, nawet drobny lifting wnętrza dobrze wpływa na nasz nastrój. Wystarczy np. zmienić wiosną kolor ścian na pastelowy odcień, wymienić zasłony na lżejsze lub powiesić kolorową grafikę na pustej ścianie.

- W tym sezonie najmodniejsze są błękit, zieleń i żółć - mówi Agata Gotowicka, projektantka wnętrz, stylistka Westwing Home&Living Polska. - Do łask wróciły fototapety z motywami florystycznymi, miejskimi, w stylu pop-art, z animacjami z bajek i postaciami z filmów.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto