Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont dworca w Gdyni od piwnicy po dach

Ksenia Pisera
Poniżej parteru dworzec wygląda jak świeżo po rozbiórce
Poniżej parteru dworzec wygląda jak świeżo po rozbiórce T. Bołt
Przebudowa dworca kolejowego w Gdyni Głównej trwa, a prace prowadzone są już na wszystkich piętrach dworca. Przebudowa prowadzona jest z unijnych funduszy, kosztuje 40,7 mln złotych i zakończy się w przyszłym roku.

Zobacz także: Gdynia: Historyczne odkrycie na dworcu

- Obecnie prowadzimy prace na wszystkich poziomach dworca kolejowego. Jesteśmy już na końcu etapu rozbiórki poszczególnych części budynku - mówi Jerzy Okoczyński, kierownik budowy. - Całą budowlę obniżyliśmy o metr, by było więcej miejsca na instalacje i okablowanie. Odsypaliśmy też piwnice, wzmacniamy i uszczelniamy konstrukcje. By to się udało, musieliśmy wywieźć około 12 tys. ton ziemi. Kończymy tynkowanie, rozpoczęliśmy kładzenie betonowej posadzki. W holu głównym i na zewnątrz budynku renowacji poddawane są kamienne okładziny.

Robotnicy budują też szyby windowe oraz wykonują zbrojenia i szalowania klatek schodowych. Remontują również dach całego budynku, a niedługo zaczną robić elewacje.
- To jeszcze nie koniec - mówi Okoczyński. - Będziemy też od początku modernizować budynek biurowy i wymieniać okna całej budowli.

Na gdyńskim dworcu pracują też konserwatorzy zabytków. Odrestaurowane są już odnalezione w sali restauracyjnej sufitowe malowidła z lat 50., a na swoją kolej czekają jeszcze te ze ścian. Również fragmenty dworca kolejowego z 1939 roku, zachowane przez lata pod ziemią, zostaną wyeksponowane na poziomie -1. Wszystkie prace mają zakończyć się w przyszłym roku.

- Dworzec zostanie całkowicie zmodernizowany na wszystkich poziomach najdalej do końca pierwszego lub początku drugiego kwartału przyszłego roku - zapowiada Łukasz Kurpiewski, rzecznik prasowy Grupy PKP. - Przestrzeń wewnątrz zostanie zaaranżowana w sposób przyjazny dla pasażerów.

Oprócz kas biletowych, punktów informacyjnych czy poczekalni w holu dworca będą też skrytki bagażowe, bankomaty, kioski prasowe, kafejki i restauracja. Zamontowane zostaną ruchome schody, sześć wind, nowoczesny system informacji wizualnej oraz monitoring wewnątrz i na zewnątrz budynku. Cały obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Historię gdyńskiego dworca od roku 1879 można podejrzeć w Gdańsku przez dziurkę od klucza w prawie czterometrowych drzwiach, ustawionych obok wejścia do budynku gdańskiego dworca. Fotografie zmieniają się po naciśnięciu klamki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto