Relacja z dyżuru telefonicznego ekspertów ZUS w Krakowie

Marcin Banasik
Andrzej Banas
Dyżur telefoniczny to część tegorocznych Dni Ubezpieczonego w ZUS, które odbywają się pod hasłem „Informacja o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) – ważna informacja o Twojej przyszłości”.

W tym roku kwota mojej prognozowanej emerytury , którą otrzymałem w Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego z ZUS za 2017 r. jest sporo niższa niż w poprzednich latach. Nie wiem na czym polega problem, jestem cały czas zatrudniony, moje wynagrodzenie w ostatnim roku wzrosło.

Odp. Przyczyną niższej kwoty prognozowanej emerytury jest obniżony wiek emerytalny. Zakład wysyłał Informacje o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU) po wejściu w życie przepisów obniżających wiek emerytalny. Od 1 października 2017 r. obowiązuje obniżony wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Prognoza emerytury w IOSKU za 2016 r. brała pod uwagę wyższy wiek emerytalny, który poprzednio obowiązywał, dlatego kwota emerytury była wyższa. Warto jednak pamiętać, że prognozowane wyliczenia maja charakter orientacyjny i nie uwzględniają takich zmiennych jak wzrost zarobków, który następuje wraz z rozwojem kariery zawodowej.

Pracuję w firmie, która zatrudnia kilkanaście osób. Mój pracodawca nie ma konta na Platformie Usług Elektronicznych w ZUS i zwolnienia lekarskie muszę dostarczać papierowo. Co będzie po 1 grudnia, gdy nadal tego konta nie założy?

Odp. Jeśli pracodawca po 1 grudnia nie będzie miał konta na PUE, lekarz zobaczy to w swoim systemie i wydrukuje dla Pana elektroniczne zwolnienie lekarskie, następnie je podpisze, a Pan będzie musiał dostarczyć je do swojej firmy. Obowiązek posiadania konta na PUE ma każdy płatnik składek, który rozlicza składki w ZUS za więcej niż 5 osób. Dlatego zachęcamy pracodawców, aby jak najszybciej założyli profil na PUE, w ten sposób zaoszczędzą kłopotu sobie i pracownikom.

Aby zarejestrować profil wystarczy zgłosić się na salę obsługi klienta w placówce ZUS. Jest on zakładany bezpłatnie. Dla pełnej rejestracji pracownik ZUS potwierdza (zaufanie profilu) dane nowego użytkownika PUE. Uwierzytelnienie to jest niezbędne z powodu ochrony danych klientów, które gromadzi ZUS. Płatnik, który korzysta z certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego może założyć profil PUE samodzielnie, poza urzędem.

W tym roku nie dostałam z ZUS Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. Jak mam sprawdzić stan swojego konta w ZUS?

Odp. Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS nie otrzymują pisemnej Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego, ponieważ informacja ta jest dla nich dostępna na bieżąco, online na ich koncie. W ciągu ostatniego roku musiała Pani założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych, dlatego też nie dostała Pani pisma z ZUS. Aby sprawdzić stan swoich składek, musi Pani zalogować się na swoje konto PUE, przejść do panelu ubezpieczonego i tam znajdzie Pani zestawienie swoich składek.

Dowiedziałam się, że mój pracodawca nie płaci za mnie składek do ZUS. Co mogę zrobić?

Odp. Jako osoba ubezpieczona, może Pani złożyć reklamację do ZUS w celu sprawdzenia/wyjaśnienia nieprawidłowości . Informację o uzupełnionych i bieżących składkach można sprawdzić osobiście lub na platformie PUE .

Jak szybko pracodawca dowie się o moim zwolnieniu, jeśli lekarz wystawi je w formie elektronicznej?

Odp. Zwolnienie jest wystawione w chwili jego elektronicznego podpisania. Podpisanie zwolnienia jest jednoznaczne z jego wysyłką do ZUS. Zakład udostępnia zaświadczenie lekarskie płatnikowi składek na jego profilu na PUE nie później niż w następny dniu po jego otrzymaniu.

Za rok przechodzę na emeryturę. Chciałbym wiedzieć jaka będzie jej wysokość. Czy ZUS może mi to wyliczyć?

Odp. Zachęcamy do skorzystania z usług doradcy emerytalnego, który jest dostępny w każdym oddziale ZUS. Doradca wyliczy emeryturę osobom, którym zostało mniej niż rok do emerytury. Przedstawi również wysokość emerytury, w przypadku, gdybyśmy zdecydowali przedłużyć swoją aktywność zawodową. Na stronie Zakładu dostępny jest kalkulator emerytalny, dzięki któremu samodzielnie wyliczymy wysokość przyszłej emerytury.

Prowadzę działalność gospodarczą, zatrudniam dwie osoby. Czy muszę zakładać PUE, aby otrzymywać e-ZLA pracowników?

Odp. Obowiązek posiadania konta na PUE ma każdy płatnik składek, który rozlicza składki w ZUS za więcej niż 5 osób. Musi zarejestrować się w Platformie Usług Elektronicznych ZUS i tą drogą odbierać e-zwolnienia. Mniejsze firmy nie mają takiego obowiązku, ale je również zachęcamy do bezpłatnej rejestracji w PUE. Dzięki temu będą szybciej dostawać informacje o zwolnieniach swoich pracowników.

W sytuacji gdy lekarz wystawi mi e-ZLA, czy dostanę jakieś potwierdzenie na papierze?

Odp. Pacjent może otrzymać wydruk elektronicznego zwolnienia lekarskiego w dwóch przypadkach. Jeśli pracodawca nie ma konta na Platformie Usług Elektronicznych, wtedy wydruk elektronicznego zwolnienia lekarskiego pracownik musi dostarczyć do pracodawcy. Albo na wyraźną prośbę pacjenta, wtedy nie trzeba go nikomu przekazywać, jest on tylko potwierdzeniem, że zwolnienie zostało wystawione.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Wideo

Materiał oryginalny: Relacja z dyżuru telefonicznego ekspertów ZUS w Krakowie - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie