Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do krakowskich przedszkoli 2020. Zaszczepione dzieci z większą szansą na miejsce? [KRYTERIA PRZYJĘĆ, TERMINY]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Łukasz Kaczanowski
Rekrutacja do krakowskich przedszkoli 2020. W poniedziałek (2 marca) ruszyły zapisy do krakowskich przedszkoli samorządowych oraz oddziałów przedszkolnych w podstawówkach na rok szkolny 2020/2021. Po raz pierwszy liczy się w tej rekrutacji, czy dziecko jest zaszczepione. I jest to wysoko punktowane kryterium.

Kraków. Rekrutacja do przedszkoli 2020

Dzięki przedstawieniu zaświadczenia, że dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub też zaświadczenia, że jest zwolnione z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych, kandydat otrzymuje 7 punktów. To najwyżej punktowane kryterium spośród dodatkowych, ustanowionych uchwałą Rady Miasta Krakowa.

Nowe - bo obowiązujące od tej rekrutacji - kryterium premiuje szczepione dzieci, ale trzeba zaznaczyć, że nie blokuje całkowicie dostępu do przedszkoli dla maluchów niezaszczepionych. Kandydat na przedszkolaka może bowiem być z rodziny wielodzietnej - wychowującej troje i więcej dzieci - a wtedy z głównych, ustawowych kryteriów ma zapewnione aż 28 punktów. Również suma punktów za spełnione inne kryteria dodatkowe daje podwyższone szanse na miejsce, np. gdy dziecko uczęszcza w bieżącym roku szkolnym do żłobka lub innej placówki opieki nad dzieckiem do lat 3 zarejestrowanej w gminie Kraków (za to są 4 punkty), a do tego ma już w danym przedszkolu brata czy siostrę (kolejne 5 punktów).

Rekrutacja do przedszkoli 2020 w Krakowie. Kryteria

Jak dowiadujemy się w przedszkolach, z nowym kryterium i zaświadczeniem rodzice mają duży kłopot. Bo zaświadczenie trzeba przynieść z przychodni, które akurat szturmowane są przez osoby z grypą, jak i tych z obawą przed koronawirusem...

Generalnie sytuacja małych kandydatów do przedszkoli w tym roku nie będzie lepsza od ubiegłorocznej. W mieście, w którym wciąż przybywa bloków i osiedli, a co za tym idzie jest też z roku na rok więcej dzieci w wieku przedszkolnym, od czasu poprzedniego naboru pojawiło się zaledwie 100 nowych miejsc w placówkach samorządowych - a dokładniej w nowo założonym Przedszkolu nr 31 przy ul. ks. Józefa Meiera. Co więcej, takich miejsc ubyło! W tej rekrutacji bierze udział o jedno przedszkole samorządowe więcej (125), ale o pięć szkół z oddziałami przedszkolnymi mniej (19) niż poprzednio.

Rok temu oferta samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych obejmowała ok. 18,1 tys. miejsc. Jak przekazuje krakowski magistrat, teraz oferta w serwisie rekrutacyjnym Formico obejmuje 18 961 miejsca - jednak zaznaczmy: placówki samorządowe dysponują 18 tys. 47 miejscami, pozostałe 914 miejsca są w przedszkolach niesamorządowych.

W poprzedniej rekrutacji startowało ponad 18,8 tys. chętnych (a jeszcze rok wcześniej było to ponad 18,2 tys. dzieci). W pierwszym etapie 950 dzieci nie dostało się do przedszkoli, które wybrali dla nich rodzice. Wśród placówek, do których rok temu na jedno miejsce złożono najwięcej podań, było wówczas Przedszkole nr 132 przy ul. Merkuriusza Polskiego w Swoszowicach – z "wynikiem" 1,55 chętnych na jedno miejsce. Najprawdopodobniej historia się tam teraz powtórzy.

- Przedszkole ma dobrą renomę, mieści się w zabytkowym budynku z ogrodem, chętni walą do nas drzwiami i oknami. Telefonów jest mnóstwo, dziś przyszło też już pierwszych paręnastu rodziców - relacjonowała nam w pierwszym dniu naboru Anna Piasecka, dyrektorka Przedszkola nr 132. W placówce jest 95 miejsc, ale 65 z nich w przyszłym roku zapełnią dzieci, które już są jej podopiecznymi. Zostaje 30 miejsc dla nowych, podobnie jak przed rokiem. Więc tak jak wtedy, wielu rodziców będzie musiała pomyśleć o przedszkolu położonym gdzieś dalej lub inaczej zapewnić opiekę maluchowi. - Myślę, że z chętnych bez trudu utworzyłoby się o dwie grupy więcej. Ale u nas nie jest możliwe zwiększenie liczby miejsc, bo ani nie mamy wolnych sal, ani nie możemy się rozbudować w zabytkowym parku - tłumaczy Anna Piasecka.

Na pocieszenie dyrektorka placówki w Swoszowicach dodaje, że w tym rejonie nie ma już miejsca na nowe osiedla i prawdopodobnie w kolejnych latach sytuacja będzie się poprawiać, bo teraz już idą do przedszkola trzecie w kolejności dzieci rodzin, które się tu sprowadziły.

Nie czekać do ostatniego dnia!

Zapisy do przedszkoli odbywają się z wykorzystaniem elektronicznego serwisu rekrutacyjnego Formico. Jak co roku liczba przedszkoli, które mogą wskazać rodzice, jest nieograniczona. Natomiast wypełniony w systemie wniosek należy wydrukować, podpisać i złożyć w przedszkolu (lub szkole podstawowej) tzw. pierwszego wyboru, czyli tym, do którego najchętniej posłałoby się swoje dziecko. Do wniosku, należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów rekrutacyjnych.

Rodzice krakowskich maluchów mogą składać wnioski o przyjęcie do 31 marca. Powinni się zmobilizować i - jak apelują dyrektorki przedszkoli - nie czekać z tym do ostatniego dnia, bo wtedy a nuż zawiesi się system albo okaże się, że brakuje jakiegoś istotnego zaświadczenia lub podpisu drugiego rodzica, a na uzupełnienie będzie już za późno.

W marcowej rekrutacji biorą udział wyłącznie dzieci zapisywane do przedszkola lub oddziału przedszkolnego po raz pierwszy. Nie uczestniczą w niej obecne przedszkolaki – ich rodzice do 28 lutego składali deklaracje potwierdzające, że chcą, by ich dziecko nadal chodziło na zajęcia w dotychczasowej placówce. W serwisie Formico jest już więc 13 tys. 396 kontynuujących, w tym 12 tys. 789 dzieci w przedszkolach samorządowych i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, pozostałe 607 - w placówkach niesamorządowych.

Miasto co roku uczula, by nie wskazywać we wnioskach o przyjęcie tylko jednego przedszkola - co jednak robi wielu rodziców, zmniejszając swoje szanse w rekrutacji. Magistrat podkreśla też, że samorządową sieć przedszkolną w istotny sposób uzupełniają niesamorządowe placówki, w których obowiązują takie same zasady odpłatności co w przedszkolach samorządowych.

Terminarz rekrutacji na rok szkolny 2020/2021:

2–31 marca – składanie przez rodziców wniosków o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym (do 1 kwietnia komisje rekrutacyjne weryfikują wnioski);

24 kwietnia – podanie do publicznej wiadomości list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych;

27 kwietnia – 8 maja – potwierdzanie przez rodziców kandydatów woli przyjęcia do danego przedszkola; brak potwierdzenia w tym terminie jest równoznaczny z rezygnacją z miejsca;

11 maja – ogłoszenie przez komisje rekrutacyjne list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych (od tej daty rodzice mogą składać wnioski do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie odmowy przyjęcia, a następnie odwołania od rozstrzygnięcia komisji do dyrektora przedszkola/szkoły).

Dodajmy, że w poniedziałek rozpoczęła się również rekrutacja do klas I szkół podstawowych. Trwa do 31 marca - w serwisie Elemento. Na przyszły rok szkolny dyrektorzy szkół przygotowali 6 tys. 970 miejsc (w poprzednim naborze było ich 6 tys. 638), a dzieci w wieku przyszłorocznych pierwszaków (urodzonych w 2013 r.) jest w Krakowie 7 tys. 372.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto