Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rankingi uczelni - mamy powody do dumy

Redakcja
Po raz kolejny został opublikowany ranking najlepszych uczelni w Polsce. Dla każdego maturzysty powinien to być swoisty drogowskaz, gdzie warto studiować. To ważne, by wybrać nie tylko interesujący nas kierunek, ale także dobrą uczelnię, której dyplom będzie otwierał nam drzwi do kariery.

Warto postawić na Kraków. Tak silnego ośrodka akademickiego i kulturalnego jak stolica Małopolski próżno szukać w Polsce. Nie dziwi zatem fakt, że niemal w każdej kategorii uczelnie krakowskie były nie tylko reprezentowane, ale także zajęły bardzo prestiżowe miejsca. W pierwszej trójce uczelnie były obecne 7 razy, dwukrotnie zajęły 3. miejsce, raz 2. i czterokrotnie pierwsze.

Najlepszy Uniwersytet Jagielloński

W tym roku za najlepszą uczelnię akademicką w Polsce uznano Uniwersytet Jagielloński, który wyprzedził plasujący się na drugim miejscu Uniwersytet Warszawski. W tej kategorii łącznie oceniano 88 szkół wyższych – zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Warunkiem była możliwość nadawania stopnia naukowego doktora. Wyłączono jednak uczelnie artystyczne. Tym niemniej jednak na tej liście, prócz Uniwersytetu Jagiellońskiego, na wysokim 6. miejscu sklasyfikowano Akademię Górniczo–Hutniczą. Uczelnie techniczne Od pewnego czasu prawdziwy renesans przeżywa szkolnictwo techniczne. Na rynku pracy zarówno krajowym, jak i europejskim bardzo cenieni są polscy inżynierowie. Opracowano zatem osobny ranking dla uczelni technicznych. W tej kategorii AGH zajęło 3. miejsce po Politechnice Warszawskiej i Politechnice Wrocławskiej. Nowoczesne rolnictwo Również nauki przyrodnicze od kilku lat przeżywają prawdziwy rozkwit. Przyczyniła się do tego bez wątpienia rosnąca rola polskiego eksportu produktów rolnych. W tej kategorii Uniwersytet Rolniczy w Krakowie zajął 3. miejsce za Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Polska szkoła medyczna Od wielu już lat polscy medycy są cenieni w świecie. Przyczyniają się do tego nie tylko indywidualne zdolności i predyspozycje kandydatów na lekarzy, ale też bardzo wysoki poziom nauczania. W tej kategorii liderem w Polsce jest Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, na trzecim Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Najlepsi nauczyciele

Nie od dziś wiadomo, że nie od razu jest się naukowcem, wpierw trzeba być uczniem. To właśnie od nauczycieli i ich umiejętności zależy, jak wielu młodych ludzi poczuje chęć poszukiwania wiedzy. Pod tym względem Kraków może się poszczycić kolejną uczelnią najlepszą w kraju. W kategorii uczelni pedagogicznych najwyżej oceniono Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN. Na drugim miejscu sklasyfikowano Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, na trzecim Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie. W zdrowym ciele zdrowy duch Kraków słynie z bardzo wysokiego poziomu edukacji sportowej. Te właśnie dobre tradycje kontynuowane są przez Akademię Wychowania Fizycznego, która w tej kategorii zajęła drugie miejsce po Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a przed Akademią Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Uczelnie niepubliczne Przez wiele lat pokutowało przeświadczenie, że uczelnie niepubliczne (prywatne) są gorsze od publicznych (państwowych). Aktualnie ten stereotyp przechodzi do historii. Porównaniu poddano łącznie 93 niepubliczne szkoły wyższe mające uprawnienia co najmniej do kształcenia na poziomie magistra. W tej kategorii na 10. miejscu znalazła się Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. AWANS 2012 Ta nagroda przyznawana jest corocznie przez miesięcznik edukacyjny Perspektywy i dziennik Rzeczpospolita. Zgodnie z definicją nagradzany jest największy skok w rankingu. W tym roku w kategorii uczelni niepublicznych magisterskich, nagrodzono Wyższą Szkołę Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, za awans o 49 oczek z miejsca 76. na 27. Gdzie zatem? To trudne pytanie, na które każdy abiturient musi odpowiedzieć sobie sam, jednak teraz już wie, gdzie warto.

Opr. Szymon Sikorski

Wybierając studia warto kierować się ich renomą, chociaż nie ma prostej zależności między ich ukończeniem a znalezieniem dobrej pracy. Warto jednak te dane brać pod uwagę. Coraz bardziej liczymy się w świecie Rankingi uczelni to nie tylko polska specyfika. Tego typu zestawienia robione są zarówno na gruncie europejskim, jak i światowym. W obu kategoriach mamy powody do zadowolenia.

• 500 najlepszych w Europie
W zeszłym roku w tej kategorii notowane były tylko dwie polskie uczelnie Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Wrocławska. W tym roku postęp jest imponujący. Uniwersytet Jagielloński uplasował się na 101 miescu, Akademia Górniczo–Hutnicza w Krakowie (298. miejsce), Uniwersytet Warszawski (327. miejsce), Politechnika Warszawska (338. miejsce), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (391. miejsce).

• 1000 najlepszych na świecie
To zestawienie tworzą co sześć miesięcy członkowie CSIC, Najwyższej Rady Badań Naukowych w Madrycie. Najlepszy na świecie w tym rankingu okazał się Uniwersytet Harvarda. Na drugiej pozycji uplasował się Massachusetts Institute of Technology, Trzecie miejsce zajął Uniwersytet Stanforda. w publikacji wykorzystano materiały przygotowane przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto