Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking szkół wyższych 2011: UJ na drugim miejscu, AGH - na szóstym

Paulina Radzik
Paulina Radzik
"Perspektywy" opublikowały ranking uczelni akademickich. Na ...
"Perspektywy" opublikowały ranking uczelni akademickich. Na ... Łukasz Żołądź
"Perspektywy" opublikowały ranking uczelni akademickich. Na czele zestawienia znalazł się Uniwersytet Warszawski. Zaraz za nim, podobnie jak w roku ubiegłym uplasował się Uniwersytet Jagielloński.

Ranking szkół ponadgimazjalnych "Perspektyw". Sprawdź, gdzie w Małopolsce uczą najlepiej


Na całość oceny składa się 6 elementów: prestiż uczelni (25 proc.), potencjał naukowy (15 proc.), efektywność naukowa (30 proc.), innowacyjność (5 proc.), warunki studiowania (10 proc.) oraz umiędzynarodowienie studiów (15 proc.).

Największe emocje budzi rywalizacja, która toczy się już od kilku lat, między Uniwersytetem Jagiellońskim a Uniwersytetem Warszawskim. Krakowska Alma Mater przegrała z UW zaledwie o 0,3 punktu (UW-100, UJ-99,71), jednak uzyskała znaczną przewagę (sięgającą prawie 20 pkt.) w kilku ważnych kategoriach: efektywność naukowa i warunki studiowania. Dla kogo te rezultaty uzyskane w tych badaniach są ważne? Na to pytanie odpowiadają zarówno studenci jak i pracownik UJ.

- Moim zdaniem UJ cieszy się bardzo dużą renomą, niezależnie od tego, czy zajmuje pierwsze czy drugie miejsce w tym zestawieniu. Myślę, że studentom ten fakt jest zupełnie obojętny- komentuje Justyna, studentka religioznawstwa na wspomnianej wyżej uczelni. Podobne opinie mają Marta i Michał studiujący psychologię na V roku: - Dla nas ten ranking jest bez znaczenia i nie robi nam różnicy fakt, że teraz jesteśmy na drugim miejscu, a dwa lata temu byliśmy na czele zestawienia.

- Uważam, że ten ranking może być pomocny głównie kandydatom na studia oraz pracownikom naukowym szukającym zatrudnienia. Nie sądzę jednak, żeby wyniki osiągnięte przez poszczególne uczelnie miały zaważyć na decyzji przyszłych studentów. Wiadomo, że studenci obecnie kierują się głównie perspektywami, jakie daje im przyszły kierunek i kosztami utrzymania się w mieście akademickim - ocenia dr Katarzyna Bazarnik, pracownik naukowy w Instytucie Filologii Angielskiej UJ.

- Na to zestawienie zwracają także uwagę potencjalni pracodawcy - sama przez jakiś czas prowadziłam własną działalność i w trakcie rekrutacji większe szanse mieli kandydaci, którzy ukończyli uczelnie cieszące się większą renomą - czyli te, które w takich i podobnych rankingach wypadały najlepiej. Oczywiście dla mnie, jako dla pracownika naukowego, bardzo miły jest fakt, że pracuję na uczelni, która może pochwalić się tak dobrymi wynikami - dodaje dr Bazarnik.

Inne krakowskie uczelnie także zostały uwzględnione w rankingu: Akademia Górniczo-Hutnicza uplasowała się na 6. miejscu, na 36.- Politechnika Krakowska, 38. - Uniwersytet Ekonomiczny, potem kolejno Uniwersytet Papieski i Uniwersytet Rolniczy, 42. miejsce zajął Uniwersytet Pedagogiczny, 56.- AWF, 87. i 88 kolejno Wyższa Szkoła Filozoficzno- Pedagogiczna "Ingatianum" i Krakowska Akademia.

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto