Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking lotnisk. Kraków-Balice w ogonie, Gdańsk w czołówce

Redakcja
Fot. Adam Wojnar
Kraków-Balice w rankingu najlepszych lotnisk na świecie AirHelp Score zajął dopiero 112. pozycję na 132 sklasyfikowane porty. O wyniku zadecydowały oceny za punktualność, które dla naszego lotniska były bardzo słabe.

Do stworzenia zestawienia ekspertom firmy AirHelp (zajmującej się pomocą podróżnym w uzyskaniu odszkodowania, które należy się za zakłócony lot) posłużyły dane zebrane od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku. Wynik końcowy poszczególnych lotnisk został obliczony na podstawie ocen przyznawanych w trzech kategoriach: punktualność lotów (60 proc. punktacji), jakość obsługi (20 proc. punktacji) oraz oferta gastronomiczna i opcje zakupowe (20 proc. punktów).

Jeśli chodzi o dwie ostatnie kategorie, krakowskie lotnisko jest w światowej czołówce. Duży problem stwarzają natomiast opóźnienia lotów.

W październiku ubiegłego roku blisko 2,4 proc. odlotów z Balic było odwołanych lub opóźnionych o ponad trzy godziny. Tak dużych zakłóceń nie odnotowano na żadnym innym polskim lotnisku. Jako jedną z przyczyn wskazywano mgłę, która utrudnia lądowanie i startowanie maszyn.

Pytana o problem opóźnień rzecznik prasowa krakowskiego portu Natalia Vince wskazuje, że ma to związek z pracami remontowymi w części operacyjnej i trwającą rozbudową lotniska. Zwraca również uwagę, że Kraków Airport jest lotniskiem cywilnym, ale współużytkowanym z wojskiem - z 8. Bazą Lotnictwa Transportowego.

W odróżnieniu od Balic w rankingu świetnie wypadł Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Znalazł się na 5. miejscu, uzyskując bardzo wysokie oceny we wszystkich kategoriach.

Krakowski port lotniczy ma problem z punktualnością

W tegorocznym rankingu najlepszych lotnisk na świecie największą niespodzianką okazał się wysoki wynik gdańskiego portu, który znalazł się na 5. pozycji zestawienia. Balice są dopiero na 112. miejscu, głównie przez kiepską punktualność lotów.

Cały ranking AirHelp Score otwiera Hamad International Airport - lotnisko znajdujące się niedaleko stolicy Kataru, Dohy. Kolejne miejsca w czołówce zajęły: port lotniczy Tokio-Haneda (Japonia) oraz lotnisko w Atenach im. Elefteriosa Wenizelosa (Grecja).

To już kolejna edycja zestawienia portów lotniczych AirHelp Score. Tym razem eksperci firmy wzięli pod lupę 132 lotniska na całym świecie. W rankingu ujęto lotniska najbardziej znane i oblegane przez turystów.

Do stworzenia rankingu posłużyły dane zebrane od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku. Wynik końcowy poszczególnych lotnisk został obliczony na podstawie ocen przyznawanych w trzech kategoriach: punktualności (te dane decydowały o 60 procentach ostatecznej punktacji portu), jakości obsługi (20 proc. punktacji) oraz oferty gastronomicznej i opcji zakupowych (za jedzenie i sklepy było 20 proc. punktów).

Ocena w kategorii „Punktualność” pochodzi z analizy wielu źródeł m.in. danych własnych oraz tych od agencji rządowych i lotnisk, a także pogodowych i historycznych. Oceny za „Jakość obsługi” oraz „Jedzenie i sklepy” przyznano na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród ponad 40 tys. pasażerów. Podróżni zostali zapytani o opinie pod kątem: obsługi klienta, czasu oczekiwania na kontrolę bezpieczeństwa, czystości, opcji zakupowych i oferty gastronomicznej.

- W perspektywie lokalnej dla Polski najważniejszą informacją jest bardzo dobry wynik lotniska w Gdańsku, które wyróżnia się przede wszystkim wysoką punktualnością. Dodatkowo port ten znacząco poprawił jakość obsługi, co zostało zauważone i docenione przez pasażerów - komentuje Marta Koziarz, ekspert AirHelp.

W tegorocznym zestawieniu Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku znalazł się na 5. miejscu, uzyskując bardzo wysokie oceny zarówno pod kątem punktualności, jakości obsługi oraz usług. - To dla nas wyjątkowe wyróżnienie, bo dokonane na podstawie opinii naszych pasażerów. Jest to także duże wyzwanie na przyszłość - mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy, który w przyszłym roku planuje obsłużyć 5 mln pasażerów.

Największe w Polsce lotnisko Chopina zajęło 56. miejsce, a port Kraków Balice znalazł się dopiero na 112. pozycji. O wynikach końcowych tych dwóch lotnisk zaważyła znacznie niższa punktualność niż portu w Gdańsku.

Poprosiliśmy o komentarz lotnisko w Balicach, zwłaszcza do problemu opóźnień.

- Kraków Airport jest lotniskiem cywilnym współużytkowanym z wojskiem, to jest z 8. Bazą Lotnictwa Transportowego. Obecnie na krakowskim lotnisku trwają prace remontowe w części operacyjnej (płyta postojowa), jak i podejmowane są działania związane z jego dalszą rozbudową - odpowiada Natalia Vince, rzecznik prasowy portu. Podkreśla też, że wszystkie te działania w przyszłości przełożą się na większe bezpieczeństwo i komfort obsługi pasażerów oraz poprawią jakość funkcjonowania lotniska.

Rzeczniczka przypomina, że Kraków Airport otrzymał w 2017 r. nagrodę ASQ Awards przyznawaną przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych za zajęcie I miejsca w kategorii Europa - Best Improvement by Region. To prestiżowe branżowe wyróżnienie jest przyznawane raz w roku na podstawie wyników ankiet wypełnianych przez pasażerów na poszczególnych lotniskach. - W 2018 roku krakowskie lotnisko uzyskało - podobnie jak w roku 2017 r. - poziom powyżej 4 (w skali 1-5) ogólnej satysfakcji naszych pasażerów - wylicza też Natalia Vince.

Emilia Derewienko, redaktor prowadząca portalu Rynek Lotniczy, dziwi się, że krakowskie lotnisko jest tak nisko w rankingu. - Kraków Airport regularnie wprowadza udogodnienia dla pasażerów, także podróżnych z niepełnosprawnościami. W nowym terminalu są palarnie, aparaty telefoniczne, darmowy dostęp do internetu, a w pobliżu nawet plac zabaw dla zwierząt. Ponadto lotnisko może pochwalić się unikatowym w skali kraju połączeniem kolejowym z centrum Krakowa do samego terminala -mówi Emilia Derewienko.

Krakowianie lecą na Wakacje z... Katowic

- Balice stawiają głównie na tanich przewoźników, z którymi nie chcemy konkurować, dlatego liczba naszych operacji z krakowskiego lotniska, podobnie zresztą jak i naszych konkurentów, z roku na rok spada - mówi Maciej Madej, dyrektor czarterów Neckermann Podróże. Madej dodaje, że osoby z Krakowa stanowią znaczną część klientów Neckermana wylatujących na wakacje z... Katowic.

- Myślę, że w tym przypadku dojazd nie jest żadnym problemem, choć oczywiście możliwość bezpośredniego wylotu z Krakowa byłaby dla nich większym komfortem - mówi dyrektor czarterów Neckermann Podróże.

Emilia Bratkowska z biura podróży Rainbow przyznaje, że tak jak inni organizatorzy wycieczek też próbują sprzedawać wyloty czarterowe z Krakowa.

- Za każdym razem jednak sprzedaż jest tak mała, że jesteśmy zmuszeni je odwoływać, ponieważ ceny są wyższe niż za tę samą ofertę z wylotem z Katowic, co wynika między innymi z różnic w opłatach lotniskowych obu portów. Na lotnisku Balice większość ruchu to ruch biznesowy i turystyka przyjazdowa, a mieszkańcy Krakowa, przyzwyczaili się do dojazdu do Pyrzowic - twierdzi Emilia Bratkowska.

WIDEO: Jak radzić sobie z nieuczciwym kolegą z pracy?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ranking lotnisk. Kraków-Balice w ogonie, Gdańsk w czołówce - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto