Ranking krakowskich liceów. Zobacz, które "ogólniaki" zdobyły najwięcej punktów [LISTA]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W ogólnopolskim rankingu liceów 2021 przeprowadzonym przez portal WaszaEdukacja.pl w pierwszej trojce znalazła się jedna krakowska placówka. Wśród kryteriów branych pod uwagę były między innymi wyniki z egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. My sprawdziliśmy jak wygląda lista rankingowa wśród krakowskich liceów. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Ranking krakowskich liceów:

W ogólnopolskim rankingu dwa pierwsze miejsca zajęły warszawskie licea. Pierwsze jest XXVII Liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie – 84.562 punktów, a drugie XIV Liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie – 84.32 punktów. Trzecie miejsce na podium przypadło V Liceum im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, które zdobyło 83.55 punktów.

Wśród kryteriów branych pod uwagę znalazły się między innymi wyniki z egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Uwzględnione zostały również wyniki z olimpiad przedmiotowych a także wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), który oblicza się z przynajmniej dwóch osiągnięć szkolnych - na początku edukacji w danej szkole oraz na jej zakończenie

Wskaźniki dla Liceów:

Egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych - 25 proc.

To kryterium uwzględniało wszystkie obowiązkowe egzaminy maturalne, pisemne czyli wynik z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Średnia zdawalność z danego przedmiotu w szkole miała wagę 0.4 natomiast jego średni wynik wagę 0.6. Dodatkowo przy egzaminie maturalnym z języka obcego została uwzględniona liczba osób zdających poszczególną maturę i wyciągnięta średnia ogólna. Wyniki zostały zsumowane i maksymalnie można było zdobyć dwieście punktów. Wynik szkoły został pomnożony przez wskaźnik tego kryterium czyli 25 proc.

Sukces w olimpiadach - 15 proc.

W rankingu uwzględnione zostały ogólnopolskie olimpiady przedmiotowe. Pod uwagę wzięliśmy osoby, które zostały laureatami, finalistami, medalistami, bądź zostały wyróżnione w ostatnim etapie olimpiady. Za każdą olimpiadę, w której szkoła brała udział, można było uzyskać jeden punkt za każdego ucznia, który osiągnął sukces. Maksymalnie z jednej olimpiady szkoła mogła uzyskać trzy punkty. Dodatkowe dwa punkty uzyskiwała szkoła z największą liczbą sukcesów w danym mieście. Suma wszystkich punktów uzyskanych w olimpiadach została pomnożona przez wskaźnik tego kryterium czyli 15 proc.

Egzamin maturalny z przedmiotów dodatkowych - 35 proc.

W tym kryterium wzięte pod uwagę zostały egzaminy maturalne na poziomie rozszerzonym, do których przystąpiło minimum dwóch uczniów danej szkoły. Średnia szkoły z danego przedmiotu została pomnożona przez liczbę osób zdających. Wszystkie wyniki zostały ze sobą zsumowane, a następnie została wyciągnięta ogólna średnia egzaminy maturalnego na poziomie rozszerzonym w szkole. Wynik został pomnożony przez wskaźnik tego kryterium czyli 35 proc.

Wskaźnik EWD - 25 proc.

Pod uwagę wzięte zostały wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej z lat 2018-2020. Z ich wyników została wyciągnięta średnia, a następnie zostały one pomnożone przez wskaźnik tego kryterium czyli 25 proc. Wskaźnik EWD oblicza się z przynajmniej dwóch osiągnięć szkolnych - na początku edukacji w danej szkole oraz na jej zakończenie. W metodzie EWD brany jest pod uwagę wynik egzaminu przed dostaniem się do szkoły oraz wynik egzaminu po jej zakończeniu np. wynik z egzaminu gimnazjalnego oraz z egzaminu maturalnego. Chodzi przede wszystkim o to aby odejść od oceniania szkoły jedynie przez pryzmat egzaminów końcowych.

Ranking krakowskich liceów:

Kryzys klimatyczny, kryzys demograficzny?

Wideo

Materiał oryginalny: Ranking krakowskich liceów. Zobacz, które "ogólniaki" zdobyły najwięcej punktów [LISTA] - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie