Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rak nie poczeka na koniec pandemii. 4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Lekarze przypominają, jak ważna jest profilaktyka i prowadzenie zdrowego trybu życia
Lekarze przypominają, jak ważna jest profilaktyka i prowadzenie zdrowego trybu życia Pixabay
Obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem jest doskonałą okazją do przypomnienia, jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka.

W piątek, 4 lutego 2022 obchodzimy XXII Światowy Dzień Walki z Rakiem 2022 (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku, podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu.

W tym roku w związku z pandemią COVID-19 nie będzie się tradycyjnego dnia otwartego w krajowych ośrodkach onkologicznych. Nie zabraknie natomiast ciekawych wydarzeń i spotkań on-line nawiązujących do obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Rak to choroba, której obawiamy się tak bardzo, że narosło wokół niej wiele mitów – począwszy od tych, które nie mają wpływu na nasz stan zdrowia, po te, które są wręcz szkodliwe. Obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem jest doskonałą okazją do przypomnienia, jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka.

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2022: Trochę historii

Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony 4 lutego 2000 roku na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w Paryżu, zorganizowanym przez dyrektora generalnego UNESCO i prezydenta Francji. Na szczycie opracowano tzw. Kartę Paryską, zobowiązującą wszystkie kraje, które podpisały się pod nią do tworzenia programów zapobiegających chorobom nowotworowym. Nadrzędnym celem Światowego Dnia Walki z Rakiem jest zwrócenie uwagi na zapobieganie i leczenie chorób nowotworowych.

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2022: Wyzwanie dla pacjentów i lekarzy

Najistotniejszym problemem zdrowia stają się nowotwory złośliwe. Rak nadal przedwcześnie przerywa życie co czwartego Europejczyka. Zapobieganie i leczenie nowotworów złośliwych, także w Polsce, stanowi największe wyzwanie w dziedzinie zdrowia na początku XXI wieku. Są one główną przyczyną przedwczesnych zgonów Polaków przed 65. rokiem życia. Dlatego zapobieganie zachorowaniom, wczesne wykrywanie i leczenie nowotworów oraz walka o jakość życia chorych na raka (szczególnie walka z bólem) stają się podstawowymi zadaniami. Problem ten został podjęty także przez polskich onkologów w ścisłej współpracy z organizacjami zrzeszającymi chorych na raka.

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2022: Zapobieganie nowotworom

W profilaktyce chorób nowotworowych duże znaczenie ma odżywianie i tryb życia. Kluczowe w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest zaniechanie palenia papierosów i ograniczanie styczności z dymem tytoniowym. Istotne jest także wczesne wykrywanie i leczenie, szczególnie skuteczne w wypadku raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego.

Właściwa dieta, aktywność fizyczna oraz ograniczenie używek pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów. Należy także regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym - wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie. Międzynarodowe zespoły badawcze szacują, że nawet 90 procent nowotworów powodują czynniki zewnętrzne, na które mamy wpływ. Nowotwory złośliwe określane są wręcz jako Man Made Diseases (schorzenia „wyprodukowane” przez człowieka), ponieważ zdecydowana większość nowotworów wynika z szeroko rozumianych czynników zewnętrznych, czyli środowiskowych: stylu życia, nawyków żywieniowych, miejsca pracy i zamieszkania czy zachowań społeczno-kulturowych. Najlepszym przykładem jest rak płuca.

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2022: Im szybciej wykryty rak, tym większa szansa na wyleczenie

Przypomnijmy więc, że pacjenci powinni zgłaszać się do lekarza zawsze, gdy pojawią się jakieś problemy. Gdy kobieta wyczuje zgrubienie w piersi, kiedy ma się nietypowe objawy – nudności, gdy pojawi się krew w stolcu, zaparcia, bóle nadbrzusza. Te sygnały zawsze powinny nas niepokoić, a na pewno zostać poddane diagnostyce. U mężczyzn najczęściej diagnozuje się raka płuca, nowotwór prostaty, jelita grubego, pęcherza moczowego. U kobiet raka piersi, jelita grubego i raka płuc.

Szanse wyleczenia raka znacznie zwiększa jego wczesne rozpoznanie. Dlatego tak istotne jest wykonywanie regularnych badań, pozwalających na szybszą diagnozę i podjęcie skutecznego leczenia.

Pamiętaj: im szybciej wykryty jest rak, tym większa szansa na wyleczenie!

FLESZ - Lek na COVID-19 zatwierdzony, na razie warunkowo

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rak nie poczeka na koniec pandemii. 4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto