Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radziła, jak się zachować w gościach, czy rzucić narzeczonego i jak wieszać zasłony. Teraz ma skwer na Grzegórzkach w Krakowie

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Janina Ipohorska mieszkała na Grzegórzkach
Janina Ipohorska mieszkała na Grzegórzkach Bronisława Adamus
Współtwórczyni tygodnika „Przekrój”, Janina Ipohorska, znana także jako „Jan Kamyczek” otrzymała na Grzegórzkach skwer swego imienia. Na jej poradach wychowały się całe pokolenia.

Kim była Janina Ipohorska? To redaktorka, malarka, dziennikarka, scenarzystka, autorka poradników, ale w pamięci czytelników zapisała się przede wszystkim jako autorka genialnych, dowcipnych i trafionych "w punkt" porad, dotyczących codziennego życia.

Pochodząca ze Lwowa wykształcona erudytka przybyła do Krakowa po II wojnie. Razem z Marianem Eilem stworzyli tygodnik „Przekrój”.

Ipohorska przez wiele lat przygotowywała wszystkie materiały redakcyjne, komponowała rubrykę z modą, rysowała, czytała i adiustowała teksty, tłumaczyła francuskojęzyczne materiały. Była idealnym redaktorem ilustrowanego magazynu, ale w pamięci wdzięcznych czytelników pozostała przede wszystkim jako prowadząca rubrykę poradniczą savoir-vivre.

Demokratyczny savoir-vivre Jana Kamyczka, publikowany w krakowskim magazynie od stycznia 1947 roku, stanowił rodzaj kompromisu między poradnikiem obyczajowym a rubryką humoru. Pomysłodawcą był Jerzy Waldorff, trzecia najważniejsza po Eilem i Ipohorskiej osoba w "Przekroju", zaś pseudonim "Jan Kamyczek" podpowiedział Eile.

Rubryka cieszyła się olbrzymią popularnością, a autorka otrzymywała dosłownie worki listów, na które starała się odpowiedzieć.

Tematyka listów była ogromna: od podstawowych zasad kulturalnego zachowania po życiowe dylematy. "Jan Kamyczek", czyli Janina Ipohorska, radziła, jak się zachować w gościach, czy rzucić narzeczonego, czy całować panie w rękę, czy zmienić fryzurę i jak wieszać zasłony. Porady były szalenie popularną rubryką pisma. Jakbyśmy dziś powiedzieli, autorski, demokratyczny savoir-vivre Ipohorskiej ukazał się także w formie podręczników: „Grzeczność na co dzień” oraz „Savoir-vivre dla nastolatków”.

Radziła, jak się zachować w gościach, czy rzucić narzeczonego i jak wieszać zasłony. Teraz ma skwer na Grzegórzkach w Krakowie<br>
Bronisława Adamus

Nie każdy wie, że Janina Ipohorska mieszkała całe lata w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki, w bloku przy Siedleckiego 4. Stąd także pomysł upamiętnienia jej imieniem uroczego skweru, znajdującego się w sercu dzielnicy.

Wspominamy zmarłych w 2022 roku - cz.2

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto