Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni interweniują w sprawie metali ciężkich na składowisku

Redakcja
W osadnikach na krakowskim Pleszowie przechowywane są tzw. odpady uwolnione z Huty ArcelorMittal. W składowiskach znajdują się odpady żelazno-nośnie, popiół i żużel oraz szlam z końcowych oczyszczalni ścieków Kombinatu. Składowiska budzą niepokój wśród mieszkańców, którzy zgłosili nam ten problem.

W lipcu ubiegłego roku wraz z dziennikarzami RMF MAXXX i z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej ujawniliśmy, że na składowiskach znajdują się metale ciężkie: ołów, cynk, kadm i rtęć.

- Badaliśmy ten materiał odpadowy składowany na składowisku na tzw. osadniku - i on rzeczywiście zawiera bardzo wysokie zawartości metali ciężkich, m.in. ołowiu, cynku, kadmu i rtęci - mówił nam wówczas dr Mariusz Czop z AGH.

W odpowiedzi Ryszard Listwan, zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska stwierdził:
- Otrzymujemy roczne raporty od kombinatu. Składowisko odpadów, szlam zawiera tlenki żelaza, tlenki wapnia, krzem, związki magnezu i glinu.

Dopytywany, czy na składowisku występują metale ciężkie, odpowiada: - Nie ma tam metali ciężkich. Dlatego odpady te zakwalifikowane są jako inne niż niebezpieczne.

Po upublicznieniu wyników AGH, WIOŚ w Krakowie rozpoczął kontrolę składowisk. Okazało się, że występują tam metale ciężkie, te jednak według inspektoratu – mieszczą się w normach.

Na wczorajszej sesji rada miasta Krakowa przyjęła uchwałę zobowiązującą prezydenta do powołania zespołu zadaniowego, który ma zająć się sprawą zanieczyszczonych terenów Nowej Huty.

- Na szczęście rada miasta Krakowa przyjęła uchwałę zobowiązującą prezydenta do powołania zespołu zadaniowego, który ma przebadać stan środowiska na terenach Nowej Huty. Mamy nadzieję, że zgodzą się w nim wziąć udział naukowcy, urzędnicy, przedstawiciele rady miasta Krakowa, jak i władz województwa, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także władze ArcelorMittal. Chcemy mieć pewność, że mieszkańcom Nowej Huty, jak i Krakowa, nie grozi żadne niebezpieczeństwo z powodu zanieczyszczeń terenu, które mogą występować w glebach i wodzie znajdujących się na terenach kombinatu, jak i wokół kombinatu – mówi Łukasz Maślona, ze Stowarzyszenia Funkcja Miasto, radny klubu Kraków dla mieszkańców.

Warto również przypomnieć, że część dokumentacji z poboru próbek WIOŚ w Krakowie nie była podpisana, nie dostarczono nam pełnych wyników badań i nie przebadano miejsca w którym naukowcy wykazali duże stężenie rtęci.
 
Do dzisiaj ani ArcelorMittal, ani WIOŚ nie udostępnili nam wyników corocznych testów odpadów, ani ich podstawowej charakterystyki.
 
Komisja Ekologii i Ochrony powietrza podczas porannego zebrania jeszcze przed głosowaniem na sesji rady była za powołaniem takiego zespołu.

Przewodnicząca komisji dr Anna Prokop – Staszecka chce również aby w specjalnie powołanym zespole zadaniowym zasiedli naukowcy; z Akademii Górniczo Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rolniczego i Politechniki Krakowskiej. Prowadzi obecnie na ten temat rozmowy z rektorami.

- Wszystko po to, aby zdiagnozować problem, a potem go leczyć. Jak rekultywować ten teren po Hucie im. Lenina, a teraz hucie, tych  którzy być może będą chcieli wyprowadzić hutę z Polski. I co zostaniemy z tym wszystkim? Chcemy określić, jaki to ma wpływ na zdrowie i życie mieszkańców? Chcemy wiedzieć, co będzie można na tych rekultywowanych terenach robić? Czy tylko park zielony i czy to jest wstanie zabezpieczyć glebę i wodę przed skażeniami długoletnimi, czy wiekowymi wręcz – dodaje dr Prokop.
Podkreśla również, że problem wraca co dwa trzy lata tak samo jak pytanie, czy te składowiska są niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców nie tylko Nowej Huty ale też Krakowa.

Przejmując tereny od kombinatu nie sprawdzono zanieczyszczenia terenu pod inwestycję ,,Nowa Huta Przyszłości”,której lokalizacja zaplanowana jest wzdłuż ulicy Igołomskiej czyli w sąsiedztwie kombinatu.

- Otrzymaliśmy informacje na Komisji Planowania Przestrzennego, że w ramach wielomilionowych inwestycji „Kraków Nowa Huta Przyszłości” , które planuje miasto wraz z województwem, tereny te nie zostały przebadane pod względem zanieczyszczeń. Urzędnicy nie wiedzą w jakim stanie jest to środowisko. Nie wiedzą jakie mogą być konsekwencje – przyznaje radny Łukasz Maślona i dodaje, że kilka dni temu podpisano umowę na 59 milionów złotych dofinansowania dla tego projektu. Pytanie, na co te pieniądze będą przeznaczone? Bo może się okazać, że finalnie będziemy musieli wydać je na remediację, oczyszczenie terenu, a nie na inwestowanie w Nową Hutę Przyszłości.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Radni interweniują w sprawie metali ciężkich na składowisku - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto