Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada podpowiada<br><font color="#006699"><b>Gazeta Krakowska</font></b>

rtk
Przygotowany w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Spraw Socjalnych nowy projekt ustawy o terminach zapłaty w obrocie gospodarczym będzie dziś przedmiotem uzgodnień międzyresortowych.

Przygotowany w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Spraw Socjalnych nowy projekt ustawy o terminach zapłaty w obrocie gospodarczym będzie dziś przedmiotem uzgodnień międzyresortowych. O jego głównych zasadach mówiono wczoraj na posiedzeniu Rady Gospodarczej przy Wojewodzie Małopolskim.

Jak przyznała wiceminister Małgorzata Okońska-Zaręba, dotychczasowe przepisy ułatwiające życie tylko firmom zatrudniającym nie więcej niż 49 pracowników i odnoszące się do ograniczonej grupy przedsiębiorstw, nie spełniły swej roli. Wielcy kontrahenci, grożąc zerwaniem współpracy, wymuszali na partnerach oświadczenia że ,nie są firmą małą w rozumieniu ustawy".

Jeśli projekt przejdzie szczęśliwie przez wszystkie rafy, system obejmie cały obrót rynkowy bez wyłączania, jak dotychczas, pewnych kategorii, np. jednostek objętych ustawą o zamówieniach publicznych. Przy terminach płatności powyżej 60 dni firmy będą zobowiązane przedłożyć wypełniony weksel jako zabezpieczenie.

Na posiedzeniu Rady, której przewodniczy prof. Tadeusz Kudłacz z Akademii Ekonomicznej w Krakowie, dokonano przeglądu dotychczasowych efektów wspierania przedsiębiorczości przez rząd. Niestety, sektor małych i średnichfirm, którego efektywność działania ciągle rośnie i który daje już 50 proc. Produktu Krajowego Brutto, a zatrudnia 70 proc. pracujących, od 1999 roku maleje! (tylko w latach 1999-2000 o 50 tys. firm).

W związku z tym 4 lutego br. rząd przyjął, obliczony na lata 2003-2006, program wspierania sektora, szczególnie wobec naszej akcesji do Unii Europejskiej. W Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Spraw Socjalnych przygotowywany jest szczegółowy raport o stanie przedsiębiorczości. Innym ważnym krokiem będzie nowa ustawa o zamówieniach publicznych, która wyeliminuje szereg zagrożeń korupcyjnych, jakie ujawniły się w ciągu ostatnich lat.

W gorącej dyskusji toczonej na sali i w kuluarach przedsiębiorcy wskazywali na błędne regulacje prawne. Prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Wojtowicz ostro atakował pomysł kas fiskalnych w taksówkach i nietrafione rozwiązania w dziedzinie transportu drogowego. Prezes Krakowskiego Banku Spółdzielczego Jan Czesak upominał się o możliwość wspierania przez budżet nie tylko wojewódzkich czy powiatowych instytucji poręczeń kredytowych, ale także branżowych (np. spółdzielczych), a przedsiębiorca budowlany Tadeusz Gulba raz jeszcze wrócił do pomysłu, by naliczanie odsetek od przeterminowanych długów odbywało się obowiązkowo, co spotyka się od lat z oporem Ministerstwa Finansów.

W trakcie spotkania wojewoda małopolski Jerzy Adamik wręczył akty powołania kolejnej grupie członków Rady, a gość spotkania, prof. Jan Targalski z Akademii Ekonomicznej zasygnalizował powołanie w Krakowie ogólnokrajowej sieci uczelni - Stowarzyszenia Edukacja dla przedsiębiorczości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Rada podpowiada<br><font color="#006699"><b>Gazeta Krakowska</font></b> - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto