Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puchate piękności w krakowskim zoo. Młode zwierzęta pokazują się na wybiegach [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W zoo można spotkać m.in. ursona amerykańskiego, który tu zamieszkał
W zoo można spotkać m.in. ursona amerykańskiego, który tu zamieszkał Ogród Zoologiczny w Krakowie
Furorę robią przede wszystkim młode karakale. Urodziły się w połowie lipca. A teraz samica karakala zaczęła wyprowadzać swoje młode na wybieg. Kociaki z charakterystycznymi pędzelkami na uszach uczą się polować, ukrywać itp. "Nie ma teraz rozkoszniejszych stworzeń w naszym ZOO" - kwitują pracownicy Ogrodu Zoologicznego w Krakowie na Facebooku, pod zamieszczonym filmem z karakalami. Ale maluchów do podziwiania jest więcej.

FLESZ - Trzy miesiące chorobowego, koniec raju dla symulantów!

od 16 lat

Dwa krakowskie karakale przyszły na świat 17 lipca, po ciąży trwającej około 68-80 dni. Około dwa tygodnie przed porodem ciężarna samica karakala została odseparowana od samca, aby po porodzie nie zrobił on krzywdy potomstwu (jest to zjawisko naturalne u kotowatych).

- Młode szybko przybierają na wadze - zwraca uwagę Ewa Banaś z krakowskiego zoo. - Karakale dojrzałość osiągają w wieku 7-10 miesięcy. W wieku około 4-6 miesięcy przechodzą na karmę mięsną - dodaje.

W zoo w Krakowie można też teraz oglądać m.in. pisklaki flamingów różowych, które udało się odchować pielęgniarzom. Pierwszy wykluł się w czerwcu, a drugi na początku lipca, oba w wyniku sztucznej inkubacji trwającej 30 dni. Ptaki są karmione specjalistyczną mieszanką dla piskląt, a w późniejszym okresie będzie im podawany granulat przeznaczony dla flamingów, zawierający barwnik. - W naturze odżywiają się skorupiakami zawiewającymi karotenoidy barwiącymi ich pióra - tłumaczy Ewa Banaś. - W okresie godów zabarwienie piór jest intensywniejsze.

Płeć ptaków zostanie określona na podstawie badania DNA piór. Dojrzałość płciową flamingi osiągają osiągają w wieku około 5-6 lat. Żyją w koloniach liczących nawet kilkadziesiąt tysięcy osobników, w okolicach zasolonych zbiorników wodnych. A dożywają około 50, a nawet... 80 lat!

2 czerwca wykluł się z kolei kondor wielki. Jest to dziewiąte pisklę od utrzymywanej przez krakowskie zoo pary. Jak przypomina Ogród Zoologiczny, ojciec malucha wykluł się na wolności w Argentynie w latach 50. XX wieku i jest jednym z najstarszych kondorów utrzymywanych ogrodach zoologicznych. Są to ptaki długowieczne, mogą osiągać wiek nawet 80 lat (w ogrodach zoologicznych).

Również w czerwcu w ramach wymiany pojawił się w kolekcji krakowskiego zoo nowy gatunek - urson amerykański (bywa nazywany "jeżozwierzem nadrzewnym") z Ameryki Północnej. Młody samiec przyjechał z Zoo Koszyce na Słowacji. Ma teraz około pięciu miesięcy i waży około 4 kilogramów.

- Dojrzałość płciową osiągnie w wieku około 29 miesięcy, może wówczas ważyć nawet 14 kilogramów. Odżywia się liśćmi, gałęziami drzew iglastych i owocowych i warzywami (przepada za batatami) - mówi nam Ewa Banaś. - Nasz samiec jest sztucznie odchowywany, jest więc mocno związany z opiekunami - dodaje. Generalnie ursony są samotnikami. Łącza się w pary jedynie na okres godów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Puchate piękności w krakowskim zoo. Młode zwierzęta pokazują się na wybiegach [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto