Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przylasek Rusiecki. Za dwa lata popływamy i wypijemy kawę na urządzonym kąpielisku

Małgorzata Mrowiec
Przedsięwzięcie, obejmujące największy z 14 zbiorników wodnych w Przylasku Rusieckim, będzie kosztować ok. 9,6 mln złotych. Kraków będzie je realizować z dofinansowaniem z funduszy europejskich. W piątek podpisana została umowa gwarantująca przyznanie na tę inwestycję dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 5,2 mln złotych.

- Zaczynam realizację wielkiego programu - Kraków Nowa Huta Przyszłości. Projekt dotyczący Przylasku Rusieckiego jest pierwszym z trzech wielkich elementów, z których się ten program składa. Będzie realizowany jako pierwszy głównie ze względu na strukturę własnościową - tam możemy po prostu wejść - mówił po podpisaniu umowy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Dotąd miejsce praktycznie dzikie, a dla nowohucian szczególne, przejdzie wielką metamorfozę. Za nieco ponad dwa lata turyści i mieszkańcy będą mogli tu korzystać z nowoczesnego miejsca wypoczynku z kąpieliskiem nadzorowanym przez ratownika oraz piaszczystą plażą. Powstaną ścieżki dla spacerowiczów, jak też dla rowerzystów.

Koncepcja przewiduje też m.in. boisko do gry w piłkę plażową, również polanę, na której będzie można np. organizować koncerty plenerowe. Wyznaczone zostaną strefy dla kąpiących się, a także dla amatorów żaglówek czy kajaków. Będzie wypożyczalnia rowerów wodnych, kawiarnia. Powstaną także pomosty (po zachodniej stronie zbiornika ze stanowiskami do wędkowania) i platforma do wodowania niewielkich łodzi. Zapowiadane są również ławki, leżaki, hamaki, parasole oraz głazy narzutowe, będące zarazem siedziskami.

Inwestycja obejmie prawie 27 hektarów. Dotyczy największego zbiornika, do którego dochodzi ulica Rzepakowa, a od reszty Przylasku oddziela go ulica Karasiówka.

Mają tu zostać wykorzysane nowoczesne rozwiązania z zakresu tzw. smart city. Przykładowo lampy będą równocześnie przekaźnikami bezprzewodowego internetu oraz systemem nagłośnienia. W pobliżu miejsc parkingowych stacja ładowania samochodów elektrycznych. Czujniki ruchu pozwolą regulować poziom oświetlenia i oszczędzać zużycie energii, a czujniki zamontowane w koszach na śmieci będą informować o zapełnieniu pojemnika.

Na razie gotowa jest koncepcja i program funkcjonalno-użytkowy. W tym roku na razie w Przylasku wszystko pozostaje po staremu, ale jednocześnie będzie wkrótce, w drodze przetargu, wybierany inżynier kontraktu (przetarg zostanie ogłoszony po świętach wielkanocnych) i generalny wykonawca (latem lub wczesną jesienią). W przyszłym roku kąpielisko będzie nieczynne, ponieważ stanie się placem budowy.

- W czerwcu 2020 roku chcielibyśmy, żeby krakowianie mogli skorzystać już z tej nowoczesnej infrastruktury - mówi Artur Paszko, prezes Krakowa Nowej Huty Przyszłości SA. Dodaje, że w planach jest kontynuacja prac w Przylasku Rusieckim, kolejny projekt jest przygotowywany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto