Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przygotowano projekt rewitalizacji krakowskiego Zakrzówka

Katarzyna Kobiela
Katarzyna Kobiela
Zakrzówek może stać się miejscem ogólnodostępnym, atrakcyjnym i bezpiecznym – dla sportu oraz rekreacji, z kąpieliskiem, ścieżkami spacerowymi, zapleczem dla nurków i wspinaczy.

Co kryje Zakrzówek? Nie spodziewalibyście się [zdjęcia+wideo]


- Zakrzówek to prawdziwa perła praktycznie w centrum dużego miasta – mówi Iga Dudziak z Gerium Polska Development, odpowiedzialna za projekt. Zakrzówek to teren parku jurajskiego wraz z otuliną, formacjami skał wapiennych i wyrąbiskiem po dawnym kamieniołomie, który w latach 70. i 80. XX wieku, po zakończeniu eksploatacji, wypełnił się wodą. Zakrzówek to też bardzo cenne miejsce widokowe, ze wspaniałą panoramą miasta.

Przez lata obszar Zakrzówka był własnością kilkudziesięciu osób prywatnych oraz Miasta. Bezskutecznie szukano inwestora, który zechciałby kupić i zrewitalizować ten obszar. Przez cały ten czas okolica dziczała i wskutek niezagospodarowania stała się sceną wielu wypadków i tragicznych zdarzeń. – Mówimy zdecydowanie „nie” wszystkim sytuacjom kryminalnym, które miały miejsce w tym pięknym miejscu. Zmieńmy ten obszar w cudowny park – mówi Barbara Zbyszewska z Gerium Polska Development.


fot. Łukasz Żołądź

Problemy Zakrzówka

Na Zakrzówek przyjeżdża też coraz częściej straż miejska, która musi przywoływać do porządku osoby, których podstawowym zajęciem jest picie alkoholu i wywoływanie burd. Jeśli chodzi znów o utonięcia Zakrzówek nie wyróżnia się wśród statystyk. – Tutaj wypadków śmiertelnych wcale nie jest więcej niż w innych akwenach. Utonięć jest tyle samo gdzie indziej, z tym że tu wskutek upadku ze skałek. Takich wypadków jest 4-5 rocznie – informuje Janusz Chawiński ze straży miejskiej.

Dużym problemem jest również zaśmiecanie akwenu. W zastraszającym tempie zwiększa się ilość walających się na brzegu i w wodzie butelek, kartonów, różnych plastików, opon. – Plagą Zakrzówka są przede wszystkim ci, którzy niszczą ogrodzenia i nielegalnie kąpią się w zalewie oraz nie sprzątają po sobie. Dopóki teren nie zostanie zagospodarowany i uporządkowany, wszyscy, którzy korzystają z niego bez nadzoru ratowników, mogą stać się ofiarami wypadków – mówi Maciej Curzydło, dyrektor Centrum Nurkowego „Kraken”.


fot. Łukasz Żołądź

Kąpiel w akwenie jest ryzykiem

Na dzień dzisiejszy jedynym legalnym pobytem na terenie wokół zalewu jest pobyt potwierdzony wykupieniem biletu wstępu w Centrum Nurkowym „Kraken”. Wejście na akwen jest w zasadzie zarezerwowane dla nurków lub morsów.– Niecka zalewu ma pionowe ściany, pierwsza półka zaczyna się dopiero na 8 metrach. Dno jest dla kąpiących się nieosiągalne! Innym problemem jest nagrzewanie wody. Pionowe skały otaczające akwen skutecznie blokują dostęp promieni słonecznych, co powoduje opóźnienie w nagrzewaniu kolejnych warstw wody. Często temperatura powietrza jest już wysoka, a temperatura wody wprost przeciwnie, co powoduje u kapiących się wstrząs termiczny i ryzyko utonięcia – informuje st. kpt. Paweł Dyba z policji.

Kraków City Park

W 2006 roku większość prywatnych właścicieli sprzedało swoje tereny na Zakrzówku firmie Gerium Polska Development. Dziś tylko część ziem pozostaje w posiadaniu Miasta. W 2007 roku Gerium i władze Krakowa podpisali list intencyjny, w którym zobowiązały się do podjęcia wspólnych wysiłków w celu utworzenia parku miejskiego na terenie dawnego kamieniołomu. W sąsiedztwie parku, pomiędzy ulicami św. Jacka i Wyłom, firma planuje wybudować kompleks mieszkaniowy, który ma stanowić harmonijne przejście między zielonym parkiem a lokalną zabudową.

Kraków City Park, czyli projekt zagospodarowania Zakrzówka, planowo ma objąć 80 ha. Priorytetem w realizacji parku jest zapewnienie kontynuacji tradycji sportowo-rekreacyjnej. Spacerowicze, wspinacze, nurkowie i amatorzy kąpieli mogą czuć się spokojni – po rewitalizacji na Zakrzówku będzie można aktywnie i bezpiecznie wypoczywać. Dotychczas firma Gerium, zgodnie z wytycznymi miasta, umieściła w projekcie parku następujące propozycje: urządzone kąpielisko, wytyczone trasy spacerowe i rowerowe, w tym trasy przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, zaplecze dla nurków, zaplecze dla wspinaczy, funkcjonalne ławki i kosze na śmieci, oświetlenie i inne elementy.


fot. Łukasz Żołądź

Bardzo ważnym elementem nowej koncepcji Kraków City Park jest utworzenie na terenie Zakrzówka Centrum Edukacji Ekologicznej Maculinea, zlokalizowanego w wyznaczonych segmentach budynków apartamentowych od strony ulicy Nowy Wyłom.

Ośrodek Maculinea będzie pierwszym w Polsce centrum edukacji ekologicznej utworzonym na terenie parku miejskiego.

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto