Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemęczeni, zestresowani, ratujący ludzkie życia. Część medyków z krakowskich oddziałów covidowych rezygnuje z pracy

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Przemęczeni, lekceważeni przez władzę, ratujący ludzkie życia – po rok pracy na pierwszej linii frontu walki z COVID-19 część medyków ma dość. W Krakowie w ostatnim czasie coraz więcej lekarzy składa wypowiedzenia
Przemęczeni, lekceważeni przez władzę, ratujący ludzkie życia – po rok pracy na pierwszej linii frontu walki z COVID-19 część medyków ma dość. W Krakowie w ostatnim czasie coraz więcej lekarzy składa wypowiedzenia Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Przemęczeni, lekceważeni przez władzę, ratujący ludzkie życia - po roku pracy na pierwszej linii frontu walki z COVID-19 część medyków ma dość. W Krakowie w ostatnim czasie coraz więcej lekarzy składa wypowiedzenia. - Są wyczerpani psychicznie i mają depresję, nie dadzą rady dłużej pracować - mówi o lekarzach z oddziałów covidowych, którzy złożyli rezygnację Renata Godyń-Swędzioł, dyrektor Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza.

FLESZ - Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Na tysiąc mieszkańców w naszym kraju przypada średnio 2,4 lekarza. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej. Dla porównania, w Niemczech na tysiąc mieszkańców przypada 4,3 lekarza, a we Włoszech - 4. Z kolei pierwsze trzy miejsca w rankingu zajmują Grecja z wynikiem 6,1, oraz Austria i Portugalia ze średnią 5,2.

W skali całej Europy w gorszej sytuacji od Polski pod względem dostępności medyków jest jedynie Turcja, gdzie na tysiąc mieszkańców przypada średnio 1,8 lekarza. Co więcej, jak wskazuje raport OECD z 2019 r., liczba lekarzy w Polsce nie zwiększa się od prawie 20 lat.

Lekarze na skraju wytrzymania

Tymczasem trwająca od ponad roku pandemia COVID-19 obnażyła w jeszcze większym stopniu wszystkie bolączki systemu ochrony zdrowia. Nasiliła również zjawisko frustracji i bezsilności, z jakim od lat zmagają się lekarze w naszym kraju.

- Często myślę o tym, że może dojść do takiej sytuacji, że będziemy chcieli pacjenta podłączyć do respiratora, a tego respiratora nie będzie. Bo miejsca już właściwie są wypełnione - mówi jeden z medyków prujących na intensywnej terapii w Krakowie.

Zarówno lekarze jak i pielęgniarki są przemęczeni, żyją w ciągłym stresie i pod ogromną presją.

- Od roku nie mogliśmy pozwolić sobie na żaden urlop. Nawet na żadną formę odreagowania - ja na przykład jestem motocyklistą, ostatnio w ogóle nie jeżdżę. Pracujemy nawet 300 godzin miesięcznie. Jesteśmy po prostu przemęczeni - mówi w jednym z ostatnich wykiewiadów dla "Krakowsj" dr. n. med. Wojciech Serednicki, zastępca kierownika Oddziału Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Lekarze odchodzą z oddziałów covidowych

Nie dziwi zatem fakt, że część medyków nie wytrzymuje permanentnego stresu i decyduje się na odejście.

- Trzech lekarzy z oddziałów covidowych zachowawczych złożyło wypowiedzenia. Powiedzieli że są wyczerpani psychicznie i mają depresję, nie dadzą rady dłużej pracować. Rozmawiałam z nimi, może uda się ich zatrzymać - mówi Renata Godyń-Swędzioł, dyrektor Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza w Krakowie.

O podobnych problemach mówi również dyrektor szpitala im. Żeromskiego Jerzy Friediger.

- Sytuacja kadrowa jest trudna – przyznaje. I dodaje, że szpital mógłby uruchomić dodatkowe łóżka, ale nie ma na nie obsady.

- Nadchodzący tydzień będzie najgorszy. To w ubiegły poniedziałek zaczęły się rekordy zachorowań, a do nas dotrą mniej więcej z tygodniowym opóźnieniem. Teraz należy się spodziewać największej fali – tłumaczy Friediger.

System rozpadł się na kawałki

Zdaniem lekarzy przez koronawirusa system ochrony zdrowia w całym kraju rozpadł się na kawałki. Jak wskazują rozgoryczeni medycy, przez wiele lat swoją ciężką pracą, wyrzeczeniami, poświęcając własne zdrowie, zapewniali działanie systemu ochrony zdrowia - niedofinansowanego oraz źle zorganizowanego. Już kilka lat temu wielu lekarzy miało objawy m.in. wypalenia zawodowego i depresji - obecna sytuacja tylko to nasiliła.

- Wypalenie zawodowe jest tak duże, jak nigdy wcześniej. Nikt, kto tego nie przeżył, nie wie jak bardzo obciążająca jest świadomość, kiedy na twoich rękach umierają pacjenci - przyznaje dr Rober Stępień, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie.

I dodaje że boi się o psychikę medyków, ponieważ stres, z którym lekarze leczący zakażonych od ponad roku mają do czynienia może być porównywany do tego na wojnie. Zwraca również uwagę, że do izby coraz częściej docierają sygnały os słabej kondycji psychicznej lekarzy oraz ich wypaleniu zawodowym.

15 proc. lekarzy i 10 proc. pielęgniarek chce po pandemii odejść z rynku pracy

Wszystko jednak wskazuje, że fala rezygnacja medyków z pracy nadejdzie tuż po pandemii.

- 15 proc. lekarzy i 10 proc. pielęgniarek zamierza odejść z rynku pracy - wyemigrować lub całkowicie odejść z zawodu. 72 proc. lekarzy poważnie rozważa samodzielne konsultacje z psychologiem - wynika z raportu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Autorkami badań są Beata Buchelt, prof. UEK, specjalistka ds. zarządzania personelem medycznym oraz Iwona Kowalska-Bobko, prof. UJ z Instytutu Zdrowia Publicznego. W badaniu wzięło udział 1256 lekarzy, 160 pielęgniarek i położnych. Raport powstał w ramach prac prowadzonych w Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Według niego po zakończeniu pandemii 29 proc. lekarzy zamierza ograniczyć swoją aktywność zawodową, 15 proc. chce odejść z rynku pracy, w tym 9 proc. wyemigrować, a 6 proc. w ogóle myśli o zrezygnowaniu z zawodu. Tylko połowa lekarzy deklaruje, że pandemia niczego nie zmieniła w ich życiu zawodowym. Naukowcy zgodnie ostrzegają - wyniki badania zapowiadają katastrofę w zakresie zasobów ludzkich w ochronie zdrowia w Polsce w czasach postpandemicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przemęczeni, zestresowani, ratujący ludzkie życia. Część medyków z krakowskich oddziałów covidowych rezygnuje z pracy - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto