Przegląd tygodnia z 2.10.2022 w Krakowie. Najważniejsze wydarzenia od 25.09 do 1.10.2022. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Krakowa czytali w ostatnim tygodniu najchętniej
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Krakowa czytali w ostatnim tygodniu najchętniej CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Krakowa, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 25.09 a 1.10.2022. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Kraków. Inauguracja roku akademickiego na UJ. Prof. Jacek Popiel: "Świat nas po raz kolejny zaskoczył"”?

Przegląd tygodnia: Kraków, 2.10.2022. 25.09 - 1.10.2022: top 3 artykuły

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Kraków. Inauguracja roku akademickiego na UJ. Prof. Jacek Popiel: "Świat nas po raz kolejny zaskoczył"

W sobotę 1 października odbyło się rozpoczęcie 659. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Uroczystość w Auditorium Maximum poprzedziła msza święta w kolegiacie św. Anny. Po mszy, z Collegium Maius wyruszył orszak profesorów UJ, który ulicami Krakowa przeszedł do Auditorium Maximum.

📢 Sobotni poranek na Bieńczyckim Placu Targowym. Tłumy nowohucian na zakupach ZDJĘCIA

Bieńczycki Plac Targowy to od wielu lat miejsce, gdzie nowohucianie mogą kupić świeże owoce i warzywa. Stoiska pełną są też innych produktów - od kwiatów, przez znicze, odzież, obuwie, po akcesoria gospodarstwa domowego. Plac targowy to również miejsce spotkań starszych osób, które nie wyobrażają sobie, żeby w sobotę nie zajrzeć na bieńczyckie targowisko i nie porozmawiać ze znajomymi. Zobaczcie, jak wygląda sobotni poranek na targu.

📢 Kraków. Zakrzówek w jesiennej aurze. Budynek jakby gotowy, kąpielisko poczeka

Przyszła jesień. Znów się nie udało. Kolejny rok mieszkańcy nie skorzystali ani z parku, ani z kąpieliska, które ma powstać na Zakrzówku. Pozostaje czekać do kolejnego upalnego sezonu. Może wtedy? Urzędnicy co prawda zapowiadają, że zimą będzie można się wykąpać, ale to misja... tylko dla morsów.

Tygodniowa prasówka 2.10.2022: 25.09-1.10.2022 Kraków: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Krakowie. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Kraków. Kończy się budowa nowego placu zabaw i siłowni w Nowej Hucie

Trwają prace związane z budową placu zabaw i siłowni na terenie Przylasku Wyciąskiego przy ul. Siejówka w Krakowie.
To będzie spora przestrzeń ze strefą do zabawy, aktywnego odpoczynku oraz integracji sąsiedzkiej! Znajdą się tam również wygodne ławki i stoliki piknikowe.

📢 Ta noc należała do młodych entuzjastów nauki. 16. Małopolska Noc Naukowców

Gry, zabawy edukacyjne, konkursy, pokazy i eksperymenty, warsztaty, wykłady, wystawy i zwiedzanie laboratoriów, stacjonarnie i online, a wszystko to w blisko 40 małopolskich instytucjach w Chrzanowie, Krakowie, Niepołomicach, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Skawinie, Sułkowicach-Bolęcinie oraz Tarnowie. Tak w skrócie wyglądała 16. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. Jak zawsze, były emocje, wypieki na twarzy i tłumy młodych entuzjastów nauki.

📢 Karambol na A4. Ciężarówki zderzyły się z samochodem osobowym

Na autostradzie A4 odcinek węzeł Tarnów Zachód - węzeł Brzesko, doszło do bardzo groźnego zdarzenia. Na jezdni w kierunku Krakowa zderzyły się dwa samochody ciężarowe i samochód osobowy. Na miejsce zdarzenia najechał kolejny samochód ciężarowy który staranował bariery w pasie rozdziału o i przejechał na przeciwną jezdnię.

📢 Kraków. Wykoleił się tramwaj. Uderzył w bariery

Ul. Przybyszewskiego, doszło do wykolejenia tramwaju na wysokości przystanku "Wesele". Służby pracują na miejscu. Występują utrudnienia w komunikacji miejskiej.

📢 Kraków. Bójka z udziałem byłego lidera gangu Sharks. Robert B. z zarzutami

Robert B. spowodował obrażenia ciała u Pawła M. ps. Misiek, byłego lidera gangu Wisła Sharks. Do bójki między mężczyznami doszło kilka dni temu na jednym z krakowskich osiedli. Jak się dowiedzieliśmy, Prokuratura Krajowa postawiła Robertowi B. zarzuty.

📢 Balice. "Żegnaj Andrzeju, służba zdana..." Pogrzeb strażaka, który zginął w akcji. Trumnę z biało-czerwoną flagą prowadzono w asyście straży

Tłumy strażaków, VIP-ów oraz mieszkańców Balic i okolicy żegnały zmarłego podczas akcji strażaka Andrzeja Puskarza z OSP Balice. Trumnę okryto biało-czerwoną flagą. Pogrzeb miał charakter uroczystości państwowych z udziałem przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz kierownictwa Komendy Głównej PSP i strażaków z całej Polski, a szczególnie liczne delegacje z jednostek OSP.

📢 Kraków. Auto zaginionego Jakuba Bocheńskiego odnaleziono w Płaszowie. Poszukiwania polityka Lewicy trwają

Auto zaginionego Jakuba Bocheńskiego zostało znalezione w czwartek wieczorem, tydzień po rozpoczęciu poszukiwań. - Funkcjonariusze zabezpieczyli i odholowali pojazd na policyjny parking. Właściciela auta nie odnaleziono – mówi Piotr Szpiech, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Sprawa jest bardzo tajemnicza i zawiła. Ślad po Bocheńskim zaginął 22 września. Według naszych informacji polityk Lewicy z Nowego Sącza może być zamieszany w napaść seksualna na kobietę, ale wciąż ma status zaginionego, a nie poszukiwanego. Sprawą zajęła się prokuratura.

📢 Oświęcim. Arnold Schwarzenegger oddał hołd ofiarom Auschwitz. Zwiedził synagogę i Muzeum Żydowskie. Zobaczcie zdjęcia

Arnold Schwarzenegger przyjechał do Oświęcimia, by oddać hołd ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. 75-letni amerykański aktor, filmowiec, polityk, biznesmen był także w mieście, gdzie odwiedził synagogę i Muzeum Żydowskie. Ta wizyta dla amerykańskiego gwiazdora urodzonego w Austrii była także okazją do rozliczenia z przeszłością własnej rodziny. Ojciec był nazistą.

📢 Kraków. Tragiczny finał poszukiwań. Odnaleziono ciało młodej osoby

Ciało młodej kobiety zostało w nocy z czwartku na piątek znalezione w Krakowie przez grupę poszukiwawczą.

📢 Kraków. Wykonawcy kluczowych miejskich inwestycji żądają milionów zł. "Będzie ciężko"

100 mln zł więcej za budowę linii tramwajowej do Górki Narodowej i 38 mln za rozbudowę alei 29 Listopada - takie roszczenia wobec miasta mają wykonawcy tych kluczowych gminnych inwestycji. - Ich żądania są spowodowane waloryzacją cen, związaną z rosnącą inflacją, wojną w Ukrainie i pandemią Covid-19 - tłumaczą urzędnicy. Możliwe, że ostatecznie miasto wypłaci firmom niższe kwoty, ale i tak mogą być one bardzo dużym obciążeniem dla gminnego budżetu.

📢 Kraków. Uniwersytet Jagielloński przygotowuje plan awaryjny w związku ze wzrostem cen energii

Nauka w trybie stacjonarnym od poniedziałku do czwartku, skrócenie czasu zajęć do godz. 18.00, duże wykłady w trybie zdalnym – to niektóre rozważane przez Uniwersytet Jagielloński sposoby oszczędności w związku z możliwą 700-procentową podwyżką cen za prąd.

📢 Wisła Kraków. Oto wyjściowy skład „Białej Gwiazdy” na mecz z Chojniczanką

I liga wznawia rozgrywki po przerwie na mecze reprezentacji. Wisła Kraków zagra w piątek o godz. 20.30 w Chojnicach z Chojniczanką. W ekipie „Białej Gwiazdy” nie brakuje problemów kadrowych. Skład Wisły na mecz w Chojnicach prezentujemy w GALERII. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

📢 Kraków. Węgier zatrzymany za śmiertelne potrącenie strażaka OSP w Balicach. Zarzut i tymczasowy areszt

Sąd Rejonowy dla Krakowa Krowodrzy rozpoczął w czwartek (29 września) posiedzenie aresztowe na wniosek prokuratury w sprawie obywatela Węgier Istvana N., który swoim autem śmiertelnie potrącił w Balicach, na autostradzie A4, strażaka OSP. W trakcie posiedzenia sąd zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania na dwa miesiące. Pogrzeb Andrzeja Puskarza zaplanowano na piątek.

📢 Kraków. To najmniejszy kościół w mieście. Zobacz, jak wygląda w środku!

Na Wzgórzu Lasoty w krakowskim Podgórzu znajduję się jeden z najbardziej tajemniczych kościołów w Krakowie. Kościół św. Benedykta jest najmniejszym w stolicy Małopolski. Przejdźcie go galerii zdjeć i zobaczcie, jak wygląda z zewnątrz i przede wszystkim w środku. Jest co podziwiać.

📢 Kraków. Uniwersytet Jagielloński po raz 659. zainauguruje rok akademicki

W sobotę 1 października w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się uroczysta inauguracja 659. roku akademickiego w tej najstarszej polskiej uczelni. Ulicami Krakowa przejdzie też wtedy orszak profesorów. Reprezentowany będzie każdy z szesnastu wydziałów UJ, a każdy z profesorów ubrany będzie w togę, której kolor symbolizuje dany wydział.​ W przeddzień inauguracji uczelnia poinformowała o wynikach tegorocznej rekrutacji na studia i o prowadzonych inwestycjach.

📢 Balice, Kraków. Premier przyznał rentę dla dzieci zmarłego strażaka. Trwają też społeczne zbiórki pieniędzy

Po śmierci strażaka OSP Balice Andrzeja Puskarza premier przyznał rentę dla jego czworga dzieci. O wsparcie finansowe zawnioskował wojewoda małopolski. Dla rodziny zmarłego druha są prowadzone także zbiórki pieniędzy na kilku portalach i w fundacjach.

📢 Kraków. Skwer w parku Żeromskiego otrzymał nazwę. Od teraz oficjalnie stanie się "Skwerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy"

W ramach symbolicznego gestu podziękowania fundacji Jerzego Owsiaka za działania związane z ochroną i promocją zdrowia, skwer, który znajduje się w nowohuckim parku, zyska nowe imię. Dzisiaj (29 września) w parku Żeromskiego dotychczasowy skwer stanie się "Skwerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Okazuje się, że miejsce nie jest przypadkowe, bo sam park znajduje się w bliskim sąsiedztwie szpitala im. S. Żeromskiego, który korzysta ze wsparcia WOŚP.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ireneusz Zyska - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie