Przegląd prasy 27.05.2022 Kraków. Zobacz wczorajszą prasówkę, poznaj najważniejsze informacje z Krakowa

Newsroom 360
Newsroom 360
Pora na przegląd prasy? Z nami wczorajszą prasówkę regionalną z czwartek zrobisz najszybciej.
Pora na przegląd prasy? Z nami wczorajszą prasówkę regionalną z czwartek zrobisz najszybciej. CC0
Udostępnij:
Przygotowaliśmy dla Ciebie poranną prasówkę. Zobacz artykuły, które nasi czytelnicy czytali najchętniej wczoraj, 26.05, w Krakowie. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Kraków. Poświęcenie Domu Samotnej Matki przez metropolitę abp. Marka Jędraszewskiego [ZDJĘCIA]”?

Prasówka Kraków 27.05: top 3 artykuły z wczoraj

Oto lista najpopularniejszych wczoraj wiadomości. Czy miałeś okazje przeczytać je wszystkie?

📢 Kraków. Poświęcenie Domu Samotnej Matki przez metropolitę abp. Marka Jędraszewskiego [ZDJĘCIA]

Przy ul. Przybyszewskiego 36 w Domu Samotnej Matki metropolita abp. Marek Jędraszewski dokonał poświęcenia rozbudowanego i zmodernizowanego Domu Samotnej Matki, który prowadzą siostry Nazaretanki.

Lubisz zniżki?

📢 Kraków. Wielkie wykopy na Krowodrzy Górce. Powstaje nowa linia tramwajowa, pętla i drogi [ZDJĘCIA]

Trwają prace związane z budową linii tramwajowej do Górki Narodowej. W ramach inwestycji w ostatnim czasie prowadzone są m.in. intensywne roboty na Krowodrzy Górce. Przebudowywana jest tam pętla tramwajowa, powstają też nowe drogi.

📢 Instagram ma awarię. Nie działają filtry, utrudnione jest dodawanie reelsów

W czwartek 26.05. użytkownicy popularnego serwisu Instagram zgłaszają trwające od rana utrudnienia z korzystaniem z aplikacji. Firma Marka Zuckeberga nie ma ostatnio dobrej passy. Gigant po raz drugi w tym tygodniu boryka się z problemami technicznymi. 

Czytaj wygodniej najważniejsze wiadomości

miejsce #2

Apple

Apple iPad Pro 2021 11'' M1 128GB Wi-Fi Srebrny (MHQT3FDA)

4 923,00 zł3 734,86 zł-24%
Materiały promocyjne partnera

Prasówka 27.05 Kraków: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały wczoraj uwagę czytelników w Krakowie. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Kraków. XX Ogólnopolskie Dni Owada. Od szkodników spiżarni aż po cudne motyle

„Nie pozwólmy im zginąć” – pod takim hasłem Uniwersytet Rolniczy w Krakowie organizuje XX Ogólnopolskie Dni Owada. Jak co roku nie zabraknie mnóstwa atrakcji – i dla najmłodszych, i dla tych starszych.

📢 Kłopotliwe dziedzictwo Krakowa. Co zrobić z Feniksem przy Rynku Głównym?

Dom Towarzystwa Ubezpieczeniowego Feniks przy krakowskim Rynku jest wyjątkowym zapisem zmian zachodzących w polskiej architekturze pierwszej połowy XX wieku, a także intrygującym problemem konserwatorskim. Debata wokół pytania, jak postępować z budynkami o takiej historii, odbędzie się 2 czerwca 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury.

📢 Kraków. 680 mln zł z Unii Europejskiej na budowę północnej obwodnicy [ZDJĘCIA]

26 maja została podpisana umowa o dofinansowanie budowy Północnej Obwodnicy Krakowa, w ciągu drogi ekspresowej S52 ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Unijne wsparcie wyniesie 680 mln zł. Koszt inwestycji, włącznie z nadzorem i wykupem gruntów, to 1 mld 671 mln zł.

📢 Zakopianka Lubień - Rabka-Zdrój. Wciąż czekamy na zakończenie prac na dwóch odcinkach S7. Sprawdzamy postępy MAJ 2022 [ZDJĘCIA LOTNICZE]

Kiedy pojedziemy nową zakopianką Lubień - Rabka-Zdrój? Już coraz bliżej ku zakończeniu prac na odcinkach Lubień - Naprawa i Naprawa - Skomielna Biała. Jak informuje GDDKiA, rzeczowe zaawansowanie prac II. odcinka (tunel w masywie Lubonia) wynosi 76,84 proc., natomiast I. odcinka (Lubień - Naprawa) - 96,81 proc. Zobaczcie na zdjęciach (również lotniczych), jak prezentuje się stan robót na MAJ 2022.

📢 Kraków. W końcu ruszył drugi etap Mieszkania Plus na Klinach. Wciąż nie brakuje kontrowersji

W końcu ruszyła druga część naboru do mieszkań przy ul. Anny Szwed- Śniadowskiej w Krakowie. Lokale powstały w ramach programu Mieszkanie Plus. Z informacji, jakie przekazuje PFR Nieruchomości wynika, że drugi etap będzie prowadzony na raty. W części z 481 lokali zamieszkali bowiem uchodźcy z Ukrainy. Otrzymali mieszkania na pół roku. Później trzeba je będzie wyremontować, wobec czego niektórzy beneficjenci rządowego programu poczekają na nowe lokum jeszcze wiele miesięcy.

📢 Kraków. Przylasek Rusiecki, Bagry, Zalew Nowohucki przeszły wielkie metamorfozy. Ktoś jeszcze pamięta, jak wyglądały kiedyś? [ZDJĘCIA]

Bagry, Przylasek Rusiecki i Zalew Nowohucki - to tutaj krakowianie od lat wypoczywają w otoczeniu wody i przyrody. W ostatnich latach kąpieliska te przeszły niemałe metamorfozy: pojawiło się sporo nowych atrakcji, rozbudowano infrastrukturę, postawiono tężnie. Jak wyglądały te miejsca, zanim zyskały nowy blask? Zobaczcie w naszej galerii, jak przebiegały metamorfozy znanych krakowskich kąpielisk.

📢 Od czerwca płatna komunikacja dla uchodźców z Ukrainy

31 maja kończy się okres bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uchodźców z Ukrainy - informują urzędnicy miejscy. Możliwość bezpłatnych przejazdów została wprowadzona od 24 lutego na okres 97 dni.

📢 Egzamin ósmoklasisty ANGIELSKI 2022. ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE. Co było na egzaminie ósmoklasisty z j. angielskiego? 26.05.22

Egzaminy ósmoklasisty 2022. W czwartek 26 maja uczniowie zmierzyli się z testem z języka obcego nowożytnego. JJak sobie poradzili? Dla Szymona Maloty ze Szkoły Podstawowej nr 153 w krakowskich Bronowicach najłatwiejszy w ciągu tych trzech dni był test z angielskiego. Zadania rozwiązał i jeszcze raz sprawdził w godzinę i 15 minut - jak dodaje, wszyscy kończyli ten egzamin przed czasem. Mamy już arkusz CKE z zadaniami i odpowiedzi.

📢 Egzamin ósmoklasisty 2022 z j. angielskiego. "Był on w tym roku łatwy" (Arkusz CKE, Odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty)

W czwartek ósmoklasiści w całej Polsce zmierzyli się z testem z języka obcego. Ponad 99 procent małopolskich uczniów wybrało do zdawania w ramach egzaminu ósmoklasisty język angielski. Na dalszych - odległych - pozycjach są: język niemiecki, który wybrało około 0,5 procent zdających, a także język rosyjski, który wybrało 0,25 proc. małopolskich ósmoklasistów. Na pozostałe języki, spośród których można było wybrać, zdecydowało się zaledwie po kilku zdających: na hiszpański - dziewięć osób, francuski - pięć, włoski - czterech uczniów. Jeszcze dziś o godz. 13 opublikujemy arkusz CKE oraz przykładowe odpowiedzi.

📢 Kraków. Ważna droga na Dębnikach do przebudowy

Od 26 maja br. (czwartek) zaplanowane są prace w zakresie remontu chodnika i jezdni na fragmencie ul. Barskiej. Za roboty odpowiada deweloper, który prowadzi swoją inwestycję w okolicy.

📢 Kraków. Ciągły remont ulicy Królowej Jadwigi. Będą kolejne zmiany w ruchu

Wykonawca przebudowy ul. Królowej Jadwigi przystępuje do kolejnego etapu robót. We wtorek, 31 maja ponownie zajęty zostanie południowy pas ruchu w rejonie ul. Lajkonika. Natomiast dodatkowo od 6 czerwca (poniedziałek) prace przeniosą się w okolice ul. T. Wyrwy-Furgalskiego. Ruch pojazdów w tym etapie będzie cały czas utrzymany na takiej samej zasadzie, jak obecnie – wahadłowo. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywać do 10 czerwca br.

📢 Kraków. Pamiętacie ten protest aktywistów? 10 lat temu zlikwidowano miasteczko namiotowe na Rynku Głównym

10 lat temu na Rynku Głównym, pod pomnikiem Adama Mickiewicza doszło do przepychanek policji i koczujących tam ludźmi. Spali w namiotach obłożonych transparentami. Organizowali wydarzenia kulturalne, pokazy, dyskusje. Ale też wyrażali mocny sprzeciw wobec polityki miasta. Zaczęli 21 maja, ale po kilku dniach doszło do "pacyfikacji" miasteczka namiotowego. Przypominacie sobie te wydarzenia? W sumie dziś wielu aktywistów miejskich protestuje w podobnych kwestiach, ale zamiast namiotów mają Facebooka.

📢 Dzień Matki w Małopolsce. Nastolatki przestały rodzić, przybywa mam po trzydziestce. 57 proc. ma wyższe wykształcenie! Ranking dzietności

W 2021 roku w całej Małopolsce urodziło się zaledwie 33,3 tys. dzieci, czyli o kilka tysięcy mniej niż przeciętnie w poprzedniej dekadzie. Spadek rok do roku odnotowaliśmy dosłownie we wszystkich powiatach – z wyjątkiem dąbrowskiego. W skali regionu - w porównaniu do roku 2020 – przyszło na świat aż o 2075 dzieci mniej. W efekcie zanotowaliśmy katastrofalny współczynnik dzietności: w większości powiatów jest on niższy niż 1,4, gdy do tzw. odtwarzalności pokoleń (i utrzymania stanu liczby ludności) potrzeba minimum 2,1. Gdzie dzietność jest najmniejsza, a gdzie największa? Z okazji Dnia Matki krakowski Urząd Statystyczny opublikował dokładne dane. Dość smutne. Oto aktualny ranking najbardziej i najmniej dzietnych powiatów w Małopolsce. Jeśli chcesz znaleźć swój powiat i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

📢 Kraków. W parku Jordana zapłonęły znicze. Dla bohatera rtm. Witolda Pileckiego [ZDJĘCIA]

W godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, zamordowanego z wyroku komunistycznego sądu w więzieniu na warszawskim Mokotowie – w całym kraju zapłonęły w środę wieczorem znicze pamięci. W Krakowie patriotyczna uroczystość odbyła się pod popiersiem bohatera w parku Jordana.

📢 Ławeczka na Plantach z rzeźbą Jerzego Treli? Jest petycja do Rady Miasta Krakowa

  • Proponujemy, aby jedną z ławek na krakowskich Plantach przeznaczyć pamięci prof. Jerzego Treli. (...) Chcemy również, aby na ławeczce znalazła się siedząca figura przedstawiająca Jerzego Trelę. Wierzymy, że będzie to odpowiednie upamiętnienie tej wybitnej dla miasta osoby - czytamy w petycji złożonej przez jednego z młodych krakowskich aktywistów.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie